88 Tomasz Grynkiewicz 05.01.2014

Bojkot LPP za to, że robi to samo co Google czy Polsat. Czy to ma sens?

Bojkot LPP za to, że robi to samo co Google czy Polsat. Czy to ma sens?

LPP nie ma w ostatnim roku szczęścia do prasy. Najpierw właściciel Reserved i Cropp dostawał po głowie za to, że zlecał produkcję w Bangladeszu, w fabryce, w której doszło do tragedii. Teraz przez internet przetacza się kolejna fala oburzenia, tym razem ze względu na podatki. 

Bojkot dotknął LPP za to, że robi to samo co Google, Apple, Starbucks czy Polsat. A dlaczego nie bojkotować Oleju Kujawskiego?

Zaczęło się od tekstu na Wyborcza.biz, który nagłośnił, że LPP przenosi swoje marki na Cypr i do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Kolejne marki, bo te najcenniejsze, czyli Reserved i Cropp, przeniósł już dwa lata temu. 

Powód takiego kroku? Jest kilka, ale ten oczywisty to: obniżyć kwotę, jaka podlegać będzie opodatkowaniu (jak to wygląda, przeczytacie tutaj). Na Facebooku szybko powstała akcja oburzonych "Reserved: nie kupuję u oszustów podatkowych", zagotowało się też na oficjalnych profilach LPP na Facebooku.

O reakcjach więcej pisze Hotmoney. Jednak to, co mnie zastanawia, to konsekwencja. Bo jeśli bojkotować za podatkowe triki i/lub Cypr, dopiszmy do listy postanowień noworocznych np. spółki Zygmunta Solorza.

Bojkot zapewne spowoduje, że nie obejrzycie więcej "Kevina" na święta (ani w ogóle Polsatu), odetniecie dekodery Cyfrowego Polsatu i... chyba nie macie karty SIM w Plusie?

Dopiszmy do listy twórców "Wiedźmina" czyli CD Projekt Red, w końcu WYPROWADZILI spółkę zależną GOG.com na Cypr. Niekoniecznie wyłącznie z powodów podatkowych, ale nikt tego nie robi wyłącznie ze względu na podatki. 

Bojkotujmy Olej Kujawski, nawet ten z pierwszego tłoczenia. W końcu akcje, jakie posiadał Jerzy Starak w Zakładach Tłuszczowych Kruszwica, były formalnie własnością cypryjskiego wehikułu.

Tę polską listę można by dłużej ciągnąć. Problem w tym, że podatki - czy nazwiemy to oszustwem, czy optymalizacją - są grą, w którą gra każdy. 

Bo gdy już zerwiemy kontrakt z Plusem, w czym lepszy jest Orange, który za samo używanie znaku WYPROWADZA 1,6 proc. przychodów od TP do Francji? Co z Google, które w Polsce płaci kilka milionów złotych podatku, choć przychody to kilkaset milionów złotych rocznie?

I co to za pomysł, by bojkot organizować na Facebooku, który z podatkami miesza podobnie jak Google? By zachować konsekwencję, pomysłodawcy bojkotu powinni teraz zbojkotować swój własny bojkot na Facebooku.

reservedbojkot.jpg

 

Znacie określenie "holenderska kanapka"? Dzięki korzystnym przepisom, międzynarodowe koncerny tylko w 2010 r. przerzuciły 10,2 biliona euro przez Holandię (szacunki Centralnego Banku Holandii). Formalnie działo się to przez oddziały holenderskie tych firm, niektóre z nich istnieją - zgodnie z prawem - wyłącznie na papierze. 

Ścieżkę przez Holandię wydeptały takie koncerny jak Google, Yahoo, eBay, Apple, Amazon. Przechodzą przez holenderskie oddziały, by potem wylądować w raju podatkowym np. na Bermudach, Mauritiusie, Kajmanach. To nie tylko domena nowych technologii i spółek internetowych - z holenderskiego oddziału nagminnie korzystał np. farmaceutyczny gigant Merck.  

Jak amerykańscy przedsiębiorcy uciekają do podatkowego raju?

Raje podatkowe działają na wyobraźnie. Ale jeśli chodzi o to, że firma obniża kwotę, jaką musi wypłacić fiskusowi, to co z innymi trikami? Co z małymi prywaciarzami, którzy potrafią tak nadmuchać koszty, że wyjdzie, że od lat dopłacają do interesu?

– Płacenie większych podatków tylko po to, by nasi politycy mogli więcej obiecywać, jest nieracjonalne. Te pieniądze pozostawione ludziom, 40 milionom Polaków czy 500 milionom Europejczyków są dwa razy więcej warte niż pozostawione w rękach administracji - to mówił Jan Kulczyk, który co prawda nie płaci wszystkich podatków w Polsce, ale jego holding i tak jest największym prywatnym płatnikiem CIT w Polsce.

Można się z takim podejściem nie zgadzać. Warto jednak pamiętać, że polskie firmy nie konkurują już tylko na rodzimym rynku, a z globalnymi firmami, które nie mają najmniejszych skrupułów, by z różnych trików korzystać.

Że zaoszczędzone pieniądze nie zawsze oznaczają, że prezes potrzebuje nowego jachtu, ale może chcieć spłacić szybciej kredyty, szykuje się do przejęcia konkurencyjnej firmy itp.

AKTUALIZACJA: zauważyłem, że komentarzach (nie tylko pod tekstem), nadal nie jest jasna, co zrobiło LPP. Otóż firma jak płaciła podatek dochodowy w Polsce, tak dalej będzie go płacić. Manewr z Cyprem nic tu nie zmienia.

Firma nie przeniosła się na Cypr, jedynie do zarejestrowanych tam spółek przeniosła licencje do marek House, Mohito i Sinsay. Dzięki temu LPP będzie płacić podatek dochodowy w Polsce, tyle, że opodatkowaniu będzie podlegała niższa kwota. 

PS. Oczywiście powyższy tekst również należy zbojkotować, w końcu Biztok.pl należy do grupy o2. A ta przed niedoszłym wejściem na giełdę też wykonała ruch, który zapewnił jej na kilka lat tarczę podatkową (wyceniono główne marki o2, m.in.Pudelka i wniesiono je do jednej ze spółek, teraz firma może je amortyzować).
88 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze88

Popularne Najnowsze

Demos Kratos 5 stycznia 2014 14:36:31
60 15
Produkowanie towarow w innych krajach nie jest zle samo w sobie, ale jest nie w porzadku w stosunku do lokalnej sily roboczej. ALE kazda sprzedaz towarow, produktow, uslug na terenie danego kraju POWINNA byc opodatkowana w tymze kraju. Przecietny obywatel ktoremu ledwo starcza od 1 do 1 tez chcialby placic podatki w raju podatkowym, ale poniewaz urodzil sie w Polsce tu musi placic podatki, z firmami MUSI byc tak samo.
Pokaż cały komentarz
AntyTeza 5 stycznia 2014 14:38:55
23 2
Podobnie jest z zagranicznymi firmami, jezeli chca robic interesy w Polsce MUSZA byc przygotowane na placenie podatkow w Polsce. Jezeli politycy mysla inaczej, czas dla nich na rezygnacje ze stanowiska i zastapienie ich takimi ktorym zalezy dobro kraju w ktorym sie urodzili i wychowali.
Pokaż cały komentarz
Gość 5 stycznia 2014 14:46:50
11 3
Przecież płacone są podatki... tylko że przez konsumenta w postaci VATu. Prosty podatek ale bez żadnych już ulg i bez kombinacja od obrotu i byłby spokój
Pokaż cały komentarz
Kasza 6 stycznia 2014 22:44:40
4 1
To bojkotuj rząd i jego opozycję którzy narzucili Polakom ten bezduszny złodziejski system. Masz pretensje do kogoś że się z tego dziadostwa wypisał? Chyba że masz syndrom polaka-cebulaka i żal ci że ktoś ma się lepiej od ciebie.
Gdyby w Polsce panował wolnorynkowy kapitalizm to firmy do nas uciekałyby z krajów przeżartych rakiem socjalizmu.
Ale nie, polaki-cebulaki chcieliby żreć na koszt państwa i żeby państwo strzelało na granicach do każdego kto chce uciec.
Pokaż cały komentarz
Gość 7 stycznia 2014 14:06:59
1 1
Czyli zamiast walczyć z politykami o niższe podatki dla wszystkich, lepiej żadać żeby dowalić tym wstrętnym kapitalistyczno-neoliberalnym świniom?
Pokaż cały komentarz
facebook.com/bojkotreserved 5 stycznia 2014 14:34:21
71 27
tak jest, wspierajmy cwaniaczków z LPP, dzięki nim uczciwi podatnicy muszą zapłacić większą część kosztów utrzymania szkół, służby zdrowia, infrastruktury....
Pokaż cały komentarz
Gość 5 stycznia 2014 16:09:03
9 5
HAHAHA, jeśli uważasz, że nasze pieniądze idą na utrzymanie szkół, służby zdrowia czy infrastruktury, to ja dziękuje. Te pieniądze nie idą nigdzie, tylko do kieszeni polityków i urzędników. Dlatego płacenie podatków jest złe. Bo biurokracja. Bo masa niepotrzebnych pracowników państwowych. Prywatna firma robi, co jej się podoba, bo ma do tego całkowite prawo, bo jest PRYWATNA. Prezes nie musi dawać swojej pensji pracownikom i może sobie kupić za to jacht. Natomiast urzędnik powinien robić wszystko, co do niego należy za średnią krajową, a polityk - być politykiem nie tylko dla pieniędzy i hajpu/fejma, lecz przede wszystkim na kraju.
Pokaż cały komentarz
Gość 5 stycznia 2014 20:28:08
1 3
LPP płac***odatki w Polsce, przeniesienie licencji do marek tego nie zmieni.
Pokaż cały komentarz
Kasza 6 stycznia 2014 22:35:10
4 0
To dlaczego nie szczekasz za tym żeby każdy sobie opłacał szkoły, lekarza i infrastrukturę za własne pieniądze bez "pomocy" państwa jako pośrednika.
Szczypią cię uszy że ktoś się wypiął na ten durny socjalistyczny system w Polsce a ty teraz nie możesz żreć na jego koszt?
Pokaż cały komentarz
jacek 14 lipca 2014 14:01:58
0 1
i rządu tuska zapomniałeś dodać żeby mieli na frykasy jak ośmiorniczki lub comber z zająca
Pokaż cały komentarz
Alek 5 stycznia 2014 14:36:45
47 18
Przyjdzie czas i na google i polsat. Bojkot konsumencki polega na tym, że konsumenci naciskają na jedną firmę w tym samym czasie! Tym razem jest to LPP.
Pokaż cały komentarz
wojak 5 stycznia 2014 16:40:17
39 16
nie będę płacił więcej w innej sieci tylko dlatego, że firma płac***odatki gdzie indziej bo jest taniej, dbam o własny interes nie o interes państwa bo państwo i tak nie zadba o mnie, po za tym nie mam tylu pieniędzy co politycy żebym przy wyborze operatora czy innego producenta zastanawiał się czy płac***odatki w Polsce.
Pokaż cały komentarz
Gość 5 stycznia 2014 17:35:55
26 6
Jakie to jest przykre ludzie czytają artykuł a i tak nic nie rozumieją ;-( ehh. Jak czytam że kogoś nie obchodzi gdzie wielkie firmy płacą podatki to żal. Polacy są tanią siłą roboczą dla tych wielkich firm i nawet z tego względu powinny te firmy płacić podatki w Polsce a nie w rajach podatkowych. Pracownicy takich fabryk sklepów nie zarabiają wiec niż 2 tyś zł. Dlaczego tyle zarabiają? bo Polaków ma się na świecie za tanią silę robocza która będzie pracować za każde pieniądze bo rząd zmusił ich do takiej sytuacji. Skoro już płaca grosze to niech przynajmniej płacą podatki w Polsce.!!!
Pokaż cały komentarz
Gość 6 stycznia 2014 12:49:33
0 0
Właśnie dlatego Balcerowicz wprowadził te podatki aby można było robić takie numery!
Pokaż cały komentarz
xxxx 5 stycznia 2014 19:32:37
20 1
zamiast tych pit ,cit i vat wprowadzić jeden podatek obrotowy a wtedy kto sprzedaje w Polsce odprowadza tu podatek a rejestrować się może i na Marsie, nie mówiąc o tym że skonczy się kombinowanie hipermarketów z przerzucaniem zysków i inne hocki-klocki i nie ważne czy ktoś zarabia miliardy czy je traci bo podatek jest tylko od obrotu !!!
Pokaż cały komentarz
Krzych 5 stycznia 2014 18:12:57
24 10
"Co ma piernik do wiatraka"?
Przytoczony w artykule gigant farmaceutyczny Merck, jest koncernem niemieckim. Więc jest to problem Niemców a nie Polaków.
Mamy tak mało naszych marek więc przynajmniej te nieliczne niech płacą podatki w Polsce!!!
Niech nasi obywatele korzystają z tych podatków!!!!
Popieram bojkot wszystkich marek LPP!!!!!
Pokaż cały komentarz
Kasza 6 stycznia 2014 22:39:06
1 0
Z Marsa spadłeś? Od kiedy obywatele korzystają z podatków? Obywatele PŁACĄ te gigantyczne podatki na rzecz kasty postkomunistów i cwaniaków na wiejskiej i muszą żyć na granicy ubóstwa.
Co się dziwisz że ktoś się w końcu wyniósł z tego socjalistycznego grajdoła. Kto by płacił ten wszystkie haracze na nierobów twojego pokroju, co myślą że państwo im coś daje.
Pokaż cały komentarz
Gość 12 listopada 2014 15:58:20
0 0
Widzę że niektórzy nie mają bladego pojęcia o podatkach.
Jakie to ma znaczenie w jakim kraju jest główna siedziba?
Merck ma w wielu Państwa oddziały, min. w Polsce i tu prowadzi księgowość w PL, powinien płacić podatki itd.
A ludzie kupują ich leki, koszmarnie drogi i nie tylko ich...
Tu jest problem...
Pokaż cały komentarz
Pokaż więcej komentarzy
Dlaczego warto inwestować w towary ze zwrotów?

Dlaczego warto inwestować w towary ze zwrotów?

Zastanawiasz się nad założeniem własnego biznesu, ale nie jesteś pewien, czy na tym nie stracisz? Postaw na sprawdzony pomysł – zainwestuj w towary ze zwrotów.
Optymalizacja kosztów druku

Optymalizacja kosztów druku

Co robią pracownicy na służbowych komputerach?

Co robią pracownicy na służbowych komputerach?

Mocny smartfon Huawei P9 lite dla każdego

Mocny smartfon Huawei P9 lite dla każdego

P9 lite to telefon bardzo wszechstronny, który spełnia swoją rolę w różnorodnych warunkach. Szybki Internet? Dobre zdjęcia? Rozwiązania biznesowe? To wszystko znajdziesz w smartfonie Huawei!
pokaż więcej