2 Zbigniew Papiński 10.03.2013

Kluczowy czynnik sukcesu w biznesie? Zdolność do adaptacji do nowych warunków

Kluczowy czynnik sukcesu w biznesie? Zdolność do adaptacji do nowych warunków

Rafe Sagarin, badacz z Uniwersytetu Arizony, wskazuje w "Harvard Business Review" na kluczowy czynnik niezbędny do odniesienia sukcesu w biznesie: zdolność do adaptacji do nowych warunków, a za wzorzec przyjmuje otaczający nas świat przyrody.

Nasze przewidywania dotyczące przyszłości bywają bardzo mylne - tak jak Sagarin nie wierzył w sukces Apple i sprzedał akcje spółki po 7 dolarów za sztukę. Takich błędnych decyzji podejmujemy całe mnóstwo i naukowiec argumentuje, że ważniejsze od przewidywania czy dogłębnego analizowania historii jest gotowość do zmiany, którą obserwujemy także w biologii. Przez miliony lat ewolucji przetrwali tylko ci, którzy stosowali się do czterech kluczowych zasad.

1. Decentralizacja

Sagarin wskazuje na ośmiornicę, która mimo naprawdę dobrze rozwiniętego mózgu wcale nie wysyła swoim mackom sygnału, jaki powinny one przybrać kolor, aby się ukryć. Pojedyncze komórki skóry szybciej reagują i pozwalają wspólnie sprawniej i szybciej wykonać proces kamuflażu.

Porównajmy sukces Wikipedii z porażką Encyklopedii Britannica, która z wielkim opóźnieniem zdecydowała się na przejście wyłącznie do formy cyfrowej, w międzyczasie tracąc miano lidera rynku.

2. Redundancja (posiadanie nadmiernej liczby elementów)

Efektywne systemy tworzą niezliczone kopie wszystkiego i modyfikują te kopie, aby zabezpieczyć się przed niepewną przyszłością. Na pozór nie jest ona do niczego potrzebna, tak jak w przypadku producenta części do samolotów, który od lat gromadzi kopie wszystkich elementów, które wyprodukował w historii. Na pozór jest to strata czasu i miejsca, a jednak kiedy firmę odwiedza bezradny klient z dwudziestoletnią maszyną, tylko tu może szybko otrzymać właściwą część wytworzoną na wzór kopii przechowywanej w magazynie, W ten sposób firma buduje swój wizerunek jako lidera branży.

3. Symbioza

Świat przyrody jest pełen zaskakujących związków - na przykład małego bąkojada zjadającego pasożyty ze skóry słonia. Podobnie mogą postępować firmy - Unilever przejął producenta lodów Ben and Jerry's i nie zmienił przywiązania tego ostatniego do hojnej działalności charytatywnej, ani ubioru zarządu odrzucającego garnitury. W zamian otrzymał markę kojarzoną z lokalnymi producentami, a nie kolejny globalny brand.

4. Procesy rekurencyjne

Skoro w przyrodzie sędziwego wieku dożywa jeden na sto żółwi, podobnie w biznesie należy liczyć się z mnóstwem porażek, ale dzięki setkom prób odnajdziemy właściwą drogą.

Sagarin postuluje: zamiast ręcznie sterować organizacją, dawaj zadania do wykonania, prawdziwe wyzwania.

zbigniew.papinski@biztok.pl

2 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze2

Popularne Najnowsze

qtttlxoo 30 lipca 2016 19:25:40
0 0
ojxeMc <a href="http://nyaxcbayqwvb.com/">nyaxcbayqwvb</a>, [url=http://yftkaineianf.com/]yftkaineianf[/url], [link=http://lsibeoshnezc.com/]lsibeoshnezc[/link], http://koifcaoflqrw.com/
Pokaż cały komentarz
Gość 10 marca 2013 15:25:27
0 0
Za: <a class="new-window" href="https://www.facebook.com/events/382236131875147/" title="https://www.facebook.com/events/382236131875147/" rel="nofollow">https://www.facebook.com/events&hellip;</a>

23 MARCA (sobota) 2013 ,GODZ. 17 : 00

NASZ MANIFEST :

MANIFEST

1. Zmniejszenie liczby posłów do 100 z wyborami bezpośrednimi w Jednomandatowych okręgach wyborczych.
2. Likwidacja Senatu który nie spełnia swojej roli.
3. Likwidacja immunitetów poselskich aby nie dochodziło do nadużyć przez polityków.
4. Wprowadzić odpowiedzialność materialną i karną dla urzędników skarbowych oraz dla dyrektorów placówek państwowych w tym dla dyrektorów szpitali.
5. Wprowadzić nadzór nad pracą prokuratury. Za błędne decyzje oraz za dopuszczanie do uniewinnienia grup przestępczych a także morderców prokuratorzy powinni ponosić karę w postaci odebrania im uprawnień.
6. Odpolitycznić kolegium sędziowskie oraz wprowadzić Sąd najwyższy który byłby wybierany przez (1sędzia przez kolegium sędziowskie, 1 sędzia przez sejm , 1 sędzia przez prezydenta , 2 sędziów w wyborach ogólnokrajowych).
7. Zmiana struktur politycznych, partie będą finansowane tylko i wy
Pokaż cały komentarz
Rynek nieruchomości luksusowych. Oto szalone pomysły deweloperów

Rynek nieruchomości luksusowych. Oto szalone pomysły deweloperów

Co można dać milionerom, którzy mają właściwie już wszystko? Deweloperzy luksusowych nieruchomości prześcigają się w pomysłach. Helikopter na dachu, samochód w salonie i lokaj przygotowujący dziecięcy wózek na każde wezwanie - to tylko część udogodnień, na które mogą liczyć nabywcy najdroższych apartamentów.
Czy można zastrzec czerwoną gwiazdę? Rzecz o granicach ochrony znaków towarowych

Czy można zastrzec czerwoną gwiazdę? Rzecz o granicach ochrony znaków towarowych

Bułgaria, Albania, a może Włochy? Które kierunki są na polską kieszeń?

Bułgaria, Albania, a może Włochy? Które kierunki są na polską kieszeń?

Ruch organiczny w służbie e-commerce. Pozycjonowanie kluczem do wzrostu sprzedaży w sklepie internetowym

Ruch organiczny w służbie e-commerce. Pozycjonowanie kluczem do wzrostu sprzedaży w sklepie internetowym

W polskim Internecie aktywnie działa ponad 15000 sklepów. Przy wciąż rosnącej konkurencji ładna witryna to za mało, by odnieść sukces w branży. Koniecznością są specjalistyczne działania z zakresu marketingu internetowego, które skutecznie wpłyną na zwiększenie zyskowności każdego e-sklepu.
pokaż więcej