966
Sebastian Ogórek 08.11.2014

Celnicy idą po internautów, bo nie potrafią blokować bukmacherów

Celnicy idą po internautów, bo nie potrafią blokować bukmacherów

fot: Witryna jednego z e-bukmacherów

6 mln Polaków może mieć problem z fiskusem - tyle osób korzysta z nielegalnych w świetle polskich przepisów internetowych bukmacherów, kasyn czy pokera. Służba Celna na celowniku ma na razie 24,5 tys. z nich. Powraca też pomysł, by blokować strony internetowe, a nawet wypłaty bankowe. 

- Ujawnionych zostało 24 636 graczy, którzy brali udział w takich grach, w tym 17 700 którzy uzyskali wygraną na łączną kwotę 27 mln zł. Do chwili obecnej wszczęto 1072 postępowania karne-skarbowe - mówił o graniu u nielegalnych internetowych bukmacherów szef Służby Celnej Jacek Kapica, podczas posiedzenia sejmowej komisji sportu (to ona zajmuje się hazardem).

To pierwszy taki przypadek od uchwalenia przed kilku laty restrykcyjnej ustawy hazardowej. Dotąd służby szczególnie się do namierzania graczy nie kwapiły, choć skala zjawiska jest szeroka. Według danych firmy badawczej Megapanel PBI/Gemius ponad 6 mln polskich internautów odwiedzało strony tych portali, które nie dokonały rejestracji w naszym kraju (koszt to ok. 800 tys. zł). Z opublikowanego w czerwcu raportu wynika, że aż milion z nich to osoby niepełnoletnie.

- Często obywatele Polski uczestniczą w takich grach, mając świadomość, że są one nielegalne. Myślą oni, że narzędzia kontroli państwa ich nie dosięgną - przyznał Kapica.

Do zajmowania się nielegalną grą w internecie oddelegowane są dwie izby skarbowe: z Opola i Szczecina. Ta druga prowadzi aktualnie ponad 900 spraw.

- Na razie to tylko jedno śledztwo. Dotyczy wyłącznie osób, które grały u nielegalnych bukmacherów i wypłaciły wygrane. Ludzie myślą, że są anonimowi w internecie. Tak nie jest. Właśnie to udowodniliśmy - mówi Biztok.pl Michał Szadokierski, rzecznik prasowy Izby Celnej w Szczecinie.

Jak dodaje, śledztwo jest rozwojowe. Najprawdopodobniej dobrano się do skóry tylko graczom korzystającym z jednego z kilkunastu serwisów umożliwiających nielegalne obstawianie wyników meczów przez internet. Osoby, wobec których toczy się postępowanie, pochodzą z całej Polski. Część została już przesłuchana.

- W dalszej kolejności będziemy chcieli zająć się osobami nielegalnie grającymi przez internet w pokera. Tu już też toczy się śledztwo, ale na razie zarzutów nikt jeszcze nie usłyszał - ujawnia Szadokierski.

Wygląda na to, że nadzieje Dominika Pańki, który w styczniu br. wygrał w pokera prawie 1,5 mln dol., się na razie nie spełnią. 

- Miejmy nadzieję, że ten boom zakończy się w końcu ustabilizowaniem naszego prawa wobec pokera - pisał na Facebooku po zakończeniu turnieju.

Jak Służba Celna namierzyła graczy? Minister Kapica w Sejmie sugerował, że doszło do tego dzięki współpracy z policją. Najprawdopodobniej ta ma dane z banków lub firm, które pośredniczą w przekazach pieniężnych realizowanych pomiędzy polskimi bankami a zagranicznymi serwisami.

- Nie komentuję tych informacji. Mogę jedynie powiedzieć, że dane zdobyliśmy zgodnie z prawem - mówi rzecznik Izby Celnej.

Jak dodaje, na sądowej wokandzie pierwsi oskarżeni pojawią najprawdopodobniej pod koniec roku. Osobna sprawa to kwestia ich ukarania. Zdaniem Konrada Łabudka, szefa legalnego internetowego bukmachera eFortuna.pl, może być z tym problem.

- Ustawa hazardowa mówi, że grający u nielegalnego bukmachera musiał być świadomy łamania prawa. Tymczasem wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Już widzę prawników, którzy w sądzie mówią: "przecież nawet prezes PZPN Zbigniew Boniek i znani komentarzy sportowi reklamowali tę grę". Śmiem twierdzić, że dla sądu może to być argument - mówi nam Łabudek.

- Nie wszyscy złapani przez nas nielegalni gracze wiedzieli, że popełniają przestępstwo - przyznaje Szadokierski. Zresztą średnia wysokość wygranych, czyli nieco ponad 1500 zł, świadczy o tym, że nie złapano osób, dla których nielegalna bukmacherka była sposobem na życie.

Choć firma Łabudka niezmiernie się cieszy, że wreszcie Ministerstwo Finansów wzięło się za jego nielegalnych biznesowych konkurentów, to twierdzi, iż zabrało się do tego ze złej strony. Najpierw powinna bowiem odbyć się medialna kampania w stylu tej "Weź paragon", informująca o zakazie grania u nielegalnych bukmacherów, a dopiero później powinno graczy zacząć się ścigać. Wtedy trudniej byłoby się prawnikom powoływać na "niewiedzę" swojego klienta.

Brak kampanii dziwi, bo pieniądze na takie działania marketingowe są - w Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych leży kilkadziesiąt milionów złotych.

- Tak naprawdę to najlepiej byłoby ukarać nie samych graczy, ale firmy. Te jednak trudniej złapać, bo siedzą na Cyprze czy Malcie. Jednak trzeba pochwalić Ministerstwo Finansów, że wreszcie zaczęło walczyć z problemem - dodaje Łabudek.

Na razie Kapica przyznaje wprost, że podmioty zagraniczne są "poza zakresem oddziaływania" polskich organów kontroli. Pomysł, jak im jednak uprzykrzyć życie, już jest. W opublikowanym przez MF dokumencie "Informacja o realizacji ustawy o grach hazardowych za rok 2013" stwierdzono, że Służba Celna chce blokować tego typu internetowe serwisy.

Co i jak już zablokowano? I kto chce blokować wypłaty - o tym czytaj na następnej stronie

Poprzednia Strona 1 z 2 1 2 Następna
966 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze966

Popularne Najnowsze

007 8 listopada 2014 13:49:06
1067 37
oto polska koryciarzy Pys, Peło, LSD, Palykotka i PLs, maja na usługach wszystkie służby żeby wydoić polaków, mają na usługach skarbówkę i zus, legalna mafia rządzi tym marionetkowym krajem, ty zarabiasz 1500 oni miliony, sa obciążeniem i jak rak trawą polskie społeczeństwo, oni dzielą społeczeństwo oni robią wszystko żeby ludzie się nie zjednoczyli i to działa niestety. polacy chyba lubią być oszukiwani i dojeni bo w normalnym kraju już by bande złodziei obalono i skazano !!
Pokaż cały komentarz
rafcok 8 listopada 2014 16:42:05
55 4
kilka lat temu PO chciało zniewolić internet ludzie byli zbulwersowani ale szybko zapomnieli i znowu poparcie rosło ale teraz w końcu może ludzie przejrzą na oczy jakie partie robią prawdziwe piekło, i się naśmiewają z polaków. MAMY KUR. NAJWIĘCEJ PODATKÓW, SKŁADEK, OPŁAT, CHYBA KUR. Z CAŁEGO ŚWIATA ZE WSZYSTKIEGO I ZA WSZYSTKO JAKAŚ OPŁATA I JESZCZE MAŁO NAPRAWDĘ TEN KRAJ JEST NIE DLA ICH MIESZKAŃCÓW
Pokaż cały komentarz
werty 8 listopada 2014 17:05:18
16 13
A od kiedy PiS tam się znalazł ? Od kiedy rządzi bo nie zauważyłem , może mi coś umknęło ? A może nie widzisz tego hejtu w necie r i meNdiach głównego ścieku jaki dotyka Kaczora ? Możesz się nie zgadzać z pisowskim widzeniem problemu , ok ale nie pisz KŁAMSTW na temat współpracy PiS`u z całą tą śmietaną , która czyści nam kraj z kasy i cznia na elektorat przez 3,5 roku !
Pokaż cały komentarz
Beck 8 listopada 2014 17:07:33
6 0
Oj lubią lubią !
Pokaż cały komentarz
Gość 8 listopada 2014 19:59:15
17 4
A wiesz kto rządzi w tym kraju????Przypominam Ci,że to Platforma Obywatelska na spółke z partią rolników czyli PSL. To oni rządzą ponad 7 lat i Do nich zależą WSZYSTKIE DECYZJE.
Pokaż cały komentarz
jds 8 listopada 2014 20:02:41
5 0
i tylko oni?
Pokaż cały komentarz
h.y. 9 listopada 2014 12:32:01
7 4
PiS i PO są zgodni co do dojenia Polaków. To nie ulega...
Pokaż cały komentarz
Pro & Conta 21 listopada 2014 23:55:27
2 0
Obstawianie to gra losowa. Jak obywatel przegra to tez beda go scigac, ze stracil wlasne pienidze. To nie ministerstwo finansow tylko ministersto idiotow. Zamiast sie cieszyc, ze ludzie sie bogaca to ich jeszcze lupia jak zlodzieje. Celnicy niech sie lepiej wazma za tych co wyludzaja miliony na przekretach z VATem.
Pokaż cały komentarz
neoaly 8 listopada 2014 15:14:27
944 12
a moze ktos mi wytlumaczy jak oni dotarli do tych biedakow.. czyzby bez nakazu sadowego byly przeszukiwane ich komputery,... a moze banki udostepnily dane??? .. toc to gorzej niz za czasow czystego komunizmu... chyba rewolucji nadszedl czas...
Pokaż cały komentarz
Gość 8 listopada 2014 15:24:43
70 2
ot demokracja...
Pokaż cały komentarz
Gość 8 listopada 2014 15:26:52
138 2
Ludzie myślą, że są anonimowi w internecie. Tak nie jest. Właśnie to udowodniliśmy - mówi Biztok.pl Michał Szadokierski, rzecznik prasowy Izby Celnej w Szczecinie..... czyli kontrolujemy nawet to ile i jak srasz, nic nam nie umknie... polska to kraj policyjny...
Pokaż cały komentarz
zgaduj zgadula 8 listopada 2014 15:39:07
61 2
ta, i jeszcze czy używasz znormalizowanego papieru toaletowego. Totalna inwigilacja - czego nasze państewko obawia się poza agresja Putina?
Pokaż cały komentarz
Gość 8 listopada 2014 15:49:25
90 3
ludzie na ulice i powiesic ich na latarniach jak było to na wegrzech dosc ucisku na biednym narodzie
Pokaż cały komentarz
mea 8 listopada 2014 15:52:12
72 4
komuna to był pikuś..
Pokaż cały komentarz
haha 8 listopada 2014 16:42:45
38 5
ja tam nie mam konta w banku i jestem z tego powodu zadowolony :) Prezes pewnie też, b o wie co robi nie mając konta w banku ;) Co jak co... ale Kaczor głupi nie jest ;)
Pokaż cały komentarz
werty 8 listopada 2014 17:05:59
12 3
Wreszcie zauważyłeś ?
Pokaż cały komentarz
Gość 8 listopada 2014 17:44:51
8 24
Pokaż cały komentarz
Ukryty ze względu na zbyt dużą ilość negatywnych ocen. Pokaż
dom 8 listopada 2014 18:51:44
25 1
Tylko już nie wprowadzą bo Węgrzy tego nie chcą a ich władza słucha.
Pokaż cały komentarz
PRIDEACEH 8 listopada 2014 18:58:45
6 3
po co wypisujesz brednie - poczytajjak sie sprawa skonczyla a nie brednie klepiesz i tyle :)
Pokaż cały komentarz
ASDFGHJ 8 listopada 2014 19:16:05
11 1
W PRL nie było i nie ma demokracji
Pokaż cały komentarz
Gość 8 listopada 2014 19:17:51
12 1
Złapali buka na jakimś przestępstwie i zrobili deal, nie ma innej możliwości. Kilka bukmaherów zbankrutowało ostatnio - ot cała tajemnica. Jeśli mają wygrane to info musiało iść od bukmahera - celnicy nie sprawdzili przecież setek miliardów operacji bankowych na kontach polaków.
Pokaż cały komentarz
Gość 8 listopada 2014 19:38:34
6 2
nie musieli sprawdzac setek miliardow.. wystarczy, ze polecieli po jakims slowie kluczu...
Pokaż cały komentarz
Gość 9 listopada 2014 12:18:14
1 2
Za dużo bajek się naogladales. Sluzby musza skladac wniosek o sprawdzenie każdego konta oddzielnie. Sprawa jest prosta, dorwali bukmachera, sprawdzili do jakich osob szly przelewy i tyle.
Pokaż cały komentarz
neoaly 9 listopada 2014 14:03:25
2 0
twoja prosta sprawa to jakos dziwna jest bo wytlumacz jak oni dorwali tego buka.. co to 007 wszedl w akcje skoro wszystkie buki to jakos nie z polski sa...
Pokaż cały komentarz
psikus 9 listopada 2014 14:04:49
4 0
bajki, bajkami a juz snowden opisal jak to wszystko mniej wiecej wyglada
Pokaż cały komentarz
Gość 19 listopada 2014 20:16:00
7 1
Ilu jest tych darmozjadów? parę tysięcy zaledwie. A nas PONAD 30 000 000 !!!!!!!! ponad trzydzieści milionów!!! Dlaczego pozwalamy się gnoić? dlaczego pozwalamy im dyktować co mamy robić? zamknąć tą hołotę! Najwyższy już czas! IGRAJĄ Z OGNIEM!!! Bawią się granatem!! W końcu wybuchnie i łapy im pourywa!!!
Pokaż cały komentarz
kpt. 7 maja 2015 16:49:34
0 0
Od dwudziestu lat o tym mówię, a wszyscy tylko przytakują i cichaczem się wycofują.
Pokaż cały komentarz
normy 8 listopada 2014 13:58:47
603 25
wstyd , celnicy to najwięksi kombinatorzy i naciągacze. Wystarczy przeczytać info. z granic RP
Wyłudzają łapówki i przepuszczają za kasę kontrabandę!!! I oni idą po internautów, to jakaś kpina.
Głosuję na Korwina !!! Reszta to mafia .
Pokaż cały komentarz
Wolny Elektron 8 listopada 2014 17:58:56
11 5
Popieram. Już w biblii było napisane o grzesznikach i celnikach...
Pokaż cały komentarz
GoscII 10 listopada 2014 12:35:20
1 1
Kiedys pod Warszawa był skład celny.jakie tam robiliśmy przewalki z celnikami na ciuchach z Turcji czy Tajlandi,za każdy przysłany worek kasę do ręki ,a oni dawali wszystkie kwity.to były czasy!Lata 80 -te
Pokaż cały komentarz
TUR 8 listopada 2014 14:26:56
551 6
Każdy ma prawo korzystać z usług firm zarejestrowanych na terenie Unii. Znowu państwo polskie zapłaci krocie kary?
Pokaż cały komentarz
Ehhhhhhhhhhhhhh 8 listopada 2014 17:29:16
25 0
A tymczasem urzędnicy UE zajmują się krzywizną banana, marchewką (owoc), ślimakami (ryba:) etc. zamiast uregulować w ramach UE m/in takie jak w/w sprawy.
Pokaż cały komentarz
joyou 8 listopada 2014 17:32:25
26 2
Tylko że z reguły te firmy są rejestrowane w rajach podatkowych. I tu jest problem. Ja mam wyje6ane na te k****y fiskalne. Mam konto i ip brytyjskie .
Pokaż cały komentarz
wonsz 8 listopada 2014 20:58:40
2 12
Pokaż cały komentarz
Ukryty ze względu na zbyt dużą ilość negatywnych ocen. Pokaż
wąż 9 listopada 2014 03:13:37
19 0
Cypr i Malta weszły do Unii w 2004 roku niedoinformowany człowieczku
Pokaż cały komentarz
My 8 listopada 2014 15:10:25
452 3
Niech pokaża swoje konta bankowe a nie .. Wszystko nielegalne a sie bawia Polskie świnie za nasze pieniądze.. w sejmie zamiast głosować to pornosy oglądaja .. Banda debili
Pokaż cały komentarz
Gość 8 listopada 2014 18:50:49
20 0
Ich miejcem jak najszybciej powinny być drzewa i latarnie przy każdej ulicy w Polsce
Pokaż cały komentarz
BOB 21 listopada 2014 21:17:53
4 0
A WY NA TYCH DEBILI WŁAŚNIE GŁOSOWALIŚCI
Pokaż cały komentarz
krakowek1982wi1 4 grudnia 2014 11:59:30
0 0
Ty wierzysz że nie przekręcili wyników wyborów ? "Nieważne kto głosuje , ważne kto liczy głosy" J. Stalin
Pokaż cały komentarz
Gość 8 listopada 2014 13:56:42
308 11
'trzeba byc glupcem zeby kase trzymac w PL bankach zalozyc moge wszedzie w EU i robic przelewy z tamtych bankow np bank w Niemiecki Francuski Portugalie czy Hiszpanie przelewac z konta na konto i to tak zeby ukryc glowne konto i dopiero do PL banku tylko czesc :) wiec nie mozna byloby dostac inf z krju gdzie jest to legalne :)
Pokaż cały komentarz
Gość 8 listopada 2014 15:48:09
0 3
huh
Pokaż cały komentarz
xfgkm 8 listopada 2014 18:22:32
2 15
Pokaż cały komentarz
Ukryty ze względu na zbyt dużą ilość negatywnych ocen. Pokaż
wobbler 8 listopada 2014 19:13:14
4 5
spróbuj z Polski założyć konto w innym kraju, a potem pyskuj, nieuku
Pokaż cały komentarz
emcc 8 listopada 2014 20:51:28
1 2
ale nawet gdybys był gdzieś w Europie na wyciecze i otworzyl tam konto to przecież nie znasz tamtych przepisów i praw i tamci moga Cie ścigac o to samo .....tak mi sie zdaje
Pokaż cały komentarz
Gość 8 listopada 2014 23:48:42
16 0
niema Polskich banków
Pokaż cały komentarz
ptasiu 10 listopada 2014 09:01:48
4 0
no problem, ale dla nieuków to faktycznie bariera....
Pokaż cały komentarz
Gość 10 listopada 2014 16:27:09
4 1
proste używajcie bitcoin :-) i omijajcie cały ten kretyński system... koniec okradania nas przez tych złodzieji z wiejskiej...
Pokaż cały komentarz
Gość 19 listopada 2014 18:10:49
0 0
w niemczech jak nie jestes zameldowany to nie założysz konta w banku niewiem jak jest w innych krajach
Pokaż cały komentarz
K) 19 listopada 2014 19:58:52
2 0
Jak byłem w Uk to czasem w Bwin się bawiłem. Tam na każdym rogu bukmacher bo z tego jest kasa. A w Polsce to jest ciemnogród. Jezeli wartość rynku to około 5 miliardów a oni ściągnęli 100 mln od kilku procent rynku to należy się zastanowić co zrobić by tą statystykę podnieść. Jednak w PL kolejna służba się wykaże będą walić do wróbli z ciężkich dział .
Pokaż cały komentarz
Gość 20 listopada 2014 15:03:52
1 2
bo są tacy nieucy jak ty wsioku nie ma pisze się osobno idź do chlewa oporządzić świnie
Pokaż cały komentarz
Gość 8 listopada 2014 14:50:00
307 27
Nie taka droga jest dobra - trzeba wzorować się na Korei Północnej,
tam tego problemu w ogóle nie ma, tam jest porządek i przestrzegane jest prawo.
Pokaż cały komentarz
Gość 8 listopada 2014 15:26:02
45 2
tam jest prawdziwa demokracja
Pokaż cały komentarz
Gość 8 listopada 2014 23:51:04
2 5
na jakiej podstawie to piszesz bo oglądałem filmy o korei północnej aż mi beret porysowało
Pokaż cały komentarz
Gość 14 listopada 2014 23:29:29
8 0
Beret to Ty już dawno miałeś porysowany, skoro nie skumałeś o co chodzi w tej wypowiedzi.
Pokaż cały komentarz
Pokaż więcej komentarzy
Dlaczego warto inwestować w towary ze zwrotów?

Dlaczego warto inwestować w towary ze zwrotów?

Zastanawiasz się nad założeniem własnego biznesu, ale nie jesteś pewien, czy na tym nie stracisz? Postaw na sprawdzony pomysł – zainwestuj w towary ze zwrotów.
Optymalizacja kosztów druku

Optymalizacja kosztów druku

Co robią pracownicy na służbowych komputerach?

Co robią pracownicy na służbowych komputerach?

Mocny smartfon Huawei P9 lite dla każdego

Mocny smartfon Huawei P9 lite dla każdego

P9 lite to telefon bardzo wszechstronny, który spełnia swoją rolę w różnorodnych warunkach. Szybki Internet? Dobre zdjęcia? Rozwiązania biznesowe? To wszystko znajdziesz w smartfonie Huawei!
pokaż więcej