2 Zbigniew Papiński 02.09.2011

Warto załóżyć kantor wymiany walut?

Warto załóżyć kantor wymiany walut?

Wydłuża się perspektywa wejścia Polski do strefy euro, co oznacza, że wciąż wysokim popytem mogą cieszyć się usługi kantorów wymiany walut, tym bardziej, że aż 700 tysięcy polskich rodzin jest zadłużonych w walutach obcych (głównie chodzi o kredyty hipoteczne).

Na dodatek w zeszłym tygodniu weszła w życie tak zwana ustawa antyspreadowa, która umożliwia kredytobiorcom spłatę kredytu bezpośrednio w walucie, w której jest kredyt bez konieczności korzystania z niekorzystnych bankowych przeliczników. Poza tym w przyszłym roku spodziewamy się wzmożonego napływu turystów zainteresowanych piłką nożną (Euro 2012).

Czy w takim razie warto założyć kantor wymiany walut? Czy jest to opłacalne?

Właściciele kantoru zarabiają w dwojaki sposób:

1. Na tak zwanym spreadzie, czyli różnicy między kursem kupna i sprzedaży danej waluty

2. Na zmieniających się kursach walut

Plusem tego typu działalności jest zwolnienie z podatku VAT i kasy fiskalnej Niestety w zamian prowadzący mogą spodziewać się większej liczby kontroli i prowadzić dodatkowe ewidencje podatkowe.

Skoro właściciel kantoru posiada część środków w walutach obcych i część w złotych, zwykle zarabia wtedy na różnicach kursowych, kiedy złoty się osłabia, a traci - kiedy się umacnia. Z tego powodu istotne jest, aby dany punkt znajdował się w na tyle atrakcyjnym miejscu, że większość zysków będzie zależała od obrotu, a nie ruchów na rynkach walutowych.

Dodatkowo można zwiększyć obroty oferując swoje usługi w internecie. Więcej szczegółowych przepisów znajduje się w linku poniżej.

2 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze2

Popularne Najnowsze

anna 8 marca 2013 14:18:56
0 0
Polecam informacje na stronie <a class="new-window" href="http://prokantor.pl/jak-otworzyc-kantor" title="http://prokantor.pl/jak-otworzyc-kantor" rel="nofollow">http://prokantor.pl/jak-otworzy&hellip;</a>
Pokaż cały komentarz
Gość 2 września 2011 21:22:55
0 0
Pracujcie, zakładajcie firmy i co tylko, róbcie dzieci, nie tolerujcie obcych imigrantów - a Polska będzie za parędziesiąt lat silna i szczęśliwa budować nowe imperium na gruzach Europy.
Pokaż cały komentarz
Ani wojna, ani OFE nie pokonały polskiej giełdy. W tym roku będzie jeszcze lepiej

Ani wojna, ani OFE nie pokonały polskiej giełdy. W tym roku będzie jeszcze lepiej

Indeks szerokiego rynku warszawskiej giełdy zakończy bieżący rok na poziomie 60 tys. pkt (wobec 51 tys. pkt na koniec ub. r.), prognozują analitycy Domu Maklerskiego mBanku."Wojna na Ukrainie, słabszy
Wierzyciel złożył wniosek o upadłość Polimeksu-Mostostalu

Wierzyciel złożył wniosek o upadłość Polimeksu-Mostostalu

Putin: chcemy współpracy z Zachodem

Putin: chcemy współpracy z Zachodem

WSJ: strefa euro może być zmuszona poświęcić Grecję dla ratowania Hiszpanii

WSJ: strefa euro może być zmuszona poświęcić Grecję dla ratowania Hiszpanii

Zapewnienia nowego premiera Grecji, lidera radykalnej Syrizy, Aleksisa Tsiprasa, że nie chce wyprowadzić swego kraju ze strefy euro, na razie brzmią gołosłownie. Wiarę w pozostanie Grecji w strefie euro tracą nie tylko europejscy liderzy, ale i rynek. Wydaje się, że Tsipras jest przekonany, że liderzy strefa euro zrobi wszystko, by zatrzymać w swych szeregach Grecję, ale jak przekonuje "The Wall Street Journal", może bardzo przeliczyć się.
pokaż więcej