84 Newseria Biznes 08.08.2015

Rynek sprzątania. Wartość legalnych zleceń to 4,5 mld zł rocznie

Rynek sprzątania. Wartość legalnych zleceń to 4,5 mld zł rocznie

fot: fcafotodigital/iStockphoto

Zarówno indywidualni klienci, jak i firmy coraz częściej decydują się na zatrudnienie profesjonalistów z branży sprzątającej. Tylko w tym roku legalnie pracę w tym sektorze znajdzie około 200 tys. pracowników. Większość sprzątaczy wciąż jednak pracuje w szarej strefie. Są oni konkurencją dla legalnych firm. Taka sytuacja prowadzi także do obniżenia jakości usług.


– Wartość legalnego rynku sprzątającego to około 4,5 mld zł rocznie – twierdzi Jakub Łączkowski, przekonuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Jakub Łączkowski, prezes zarządu Pozamiatane.pl, serwisu umożliwiającego zamówienie usług sprzątających online. – Na tę liczbę składają się zarówno usługi dla klientów indywidualnych, jak i dla klientów biznesowych.

Podkreśla, że choć branża sprzątająca jest dość młoda i wciąż funkcjonuje w większości w szarej strefie, to jednak bardzo dynamicznie się rozwija.

Według danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w sektorze pomocy domowych, czyli sprzątania oraz opieki nad seniorami i chorymi, tylko w 2015 roku znajdzie pracę około 200 tys. osób. Zapotrzebowanie na ich usługi rośnie, bo Polacy mają coraz mniej czasu na domowe obowiązki.

– Wiele osób zaczyna dostrzegać, że sprzątanie i prace domowe to nie jest to, na co chcą poświęcać wolny czas. A na te obowiązki tracimy około ośmiu godzin tygodniowo – wylicza Jakub Łączkowski. – Chcemy mieć czas dla siebie, na własne zainteresowania. Dlatego szukamy osób do pomocy, poza tym stać nas na to, bo jesteśmy coraz bogatsi. W ostatnim rankingu Boston Consulting Group zajęliśmy bardzo wysokie miejsce pod względem dobrobytu.

 

Branża sprzątająca to nie tylko usługi dla indywidualnych klientów. Ponad 50 proc. rynku to przedsiębiorstwa, które coraz częściej do sprzątania zatrudniają firmy outsourcingowe i profesjonalistów. Prezes Pozamiatane.pl przekonuje, że takie rozwiązanie często jest dla klientów biznesowych tańsze niż zatrudnienie sprzątacza na etat.

– Porównanie miesięcznego wynagrodzenia etatowego pracownika i opłat za cykliczną usługę zewnętrznej firmy pokazuje, że ta druga opcja jest znacznie tańsza – twierdzi Łączkowski.

Branża usług sprzątających rozwija się w dynamicznym tempie. Pod koniec 2012 roku w rejestrze REGON zarejestrowanych było mniej niż 12 tys. firm. W 2013 roku ich liczba wzrosła o ponad 800 podmiotów. Natomiast pod koniec 2014 roku zarejestrowanych było ich już około 14 tys.

– Musimy być świadomi, że liczba osób działających w tym segmencie jest wyższa, bo znaczny odsetek wciąż stanowią osoby pracujące w szarej strefie. Coraz bardziej jednak widoczna staje się chęć legalizacji działalności gospodarczej bądź formalizacji w oparciu o umowy cywilno-prawne – wyjaśnia Łączkowski.

Prezes Pozamiatane.pl dodaje, że szara strefa stanowi dużą konkurencję dla legalnych firm. Te coraz częściej szukają klientów w internecie. Platformy, gdzie można znaleźć rekomendowanych sprzątaczy, rozwijają się na całym świecie.

– W Polsce brakuje narzędzi pozwalających na znalezienie dobrego i sprawdzonego sprzątacza. Profesjonalnie działające platformy wypełniają tę lukę, oferując klientom usługi tylko doświadczonych osób, które mają udokumentowane referencje – tłumaczy Łączkowski.

84 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze84

Popularne Najnowsze

Gość 8 sierpnia 2015 16:09:20
72 1
Pseudo biznesmeni, własciciele zatrudniają na czarno , na godziny i zazwyczaj osoby o stopniu niepełosprawności. Traktują osoby sprzątajace jak białych niewolników za marne parę złotych a wymagania jak własciciele pałaców . Często to flejtuchy, którzy nie sznują niczyjej pracy.
Pokaż cały komentarz
nie peo.... 8 sierpnia 2015 16:46:33
60 0
W Polsce monopol na sprzatanie maja firmy kolesi co dostają dofinansowanie od państwa do80%za zatrudnianie ludzi z grupami a im placa grosze w prace w naprawde szkodliwych środkach odkażających....to dopiero jest legalna strefa wyzyskiwaczy i mafijnych układów w imię prawa...wyzysku!!!!!!
Pokaż cały komentarz
Dydona 8 sierpnia 2015 15:53:07
29 3
No szkoda, ze szczoteczką do zębów nie myje podłogi. Ale rynek - jak zwykle do najgorszej roboty.
Pokaż cały komentarz
polka 8 sierpnia 2015 16:22:28
28 5
rzad polski do sprzatania biur ta banda oszustow do niczego innego sie nie nadaje
Pokaż cały komentarz
slawcze 8 sierpnia 2015 17:02:01
0 1
Polka-blondynka... Żenada!
Pokaż cały komentarz
sekator 8 sierpnia 2015 16:01:34
23 1
Pracy na czarno / bez płacenia podatków jest mnóstwo. A teraz każdy, kto pracuje legalnie i uczciwie płaci podatki, niech sobie wyobrazi, ile zarabiałby, gdyby nie płacił podatków. U mnie byłoby to ponad 200 tyś. zł rocznie - praca w Niemczech. Pomarzyć dobra rzecz. Beztroska ekonomicznie emerytura trochę osuszy moje łzy.
Pokaż cały komentarz
groszek 8 sierpnia 2015 16:53:23
19 0
Sprzątanie to ciężka praca, ja wystarczy posprzątam marne mieszkanie i jestem zmęczony na maksa. A co dopiero sprzątać codziennie po kilka biur czy mieszkań. Uważam, że te osoby wykonują ciężki zawód, a dostają marne pieniądze. Zaś jakiś koleś siedzi za biurkiem i zarabia od nich 100 razy więcej popijając kawkę, i nie wiedząc co to dopiero ciężka fizyczna praca.
Pokaż cały komentarz
ojjj 9 sierpnia 2015 14:11:22
1 0
Dlatego wszyscy powinni isc do łopaty pozamykać szkoły i zamieszkać w jaskiniach .. biedny człowieku
Ja opanuje twoja sztuke sprzątania w 7 dni ale ty mojej specjalizacji w IT w 7 lat nie ogarniesz myślenie jest trudniejsze od kopania
Pokaż cały komentarz
jax 8 sierpnia 2015 16:20:24
19 2
UWAGA, TO TYLKO PRACA PRZEDWYBORCZA!!! O tym się mówi... Do oglądania są Komorowski , Kloptrz - razem ew. na przemian...
Pokaż cały komentarz
Pokaż więcej komentarzy
Dlaczego warto inwestować w towary ze zwrotów?

Dlaczego warto inwestować w towary ze zwrotów?

Zastanawiasz się nad założeniem własnego biznesu, ale nie jesteś pewien, czy na tym nie stracisz? Postaw na sprawdzony pomysł – zainwestuj w towary ze zwrotów.
Optymalizacja kosztów druku

Optymalizacja kosztów druku

Co robią pracownicy na służbowych komputerach?

Co robią pracownicy na służbowych komputerach?

Mocny smartfon Huawei P9 lite dla każdego

Mocny smartfon Huawei P9 lite dla każdego

P9 lite to telefon bardzo wszechstronny, który spełnia swoją rolę w różnorodnych warunkach. Szybki Internet? Dobre zdjęcia? Rozwiązania biznesowe? To wszystko znajdziesz w smartfonie Huawei!
pokaż więcej