1325
Sebastian Ogórek 18.01.2015

Niejasności, niedopowiedzenia, zamieszanie: to BCG stworzyła plan naprawy kopalń, a nie rząd?

Niejasności, niedopowiedzenia, zamieszanie: to BCG stworzyła plan naprawy kopalń, a nie rząd?

To nie rząd opracował plan naprawczy dla polskiego górnictwa, ale międzynarodowa firma Boston Consulting Group – wynika z dokumentów, które otrzymał Biztok. Jedno z największych przedsiębiorstw konsultingowych świata temu zaprzecza. Twierdzi, że przygotowało jedynie prezentację w… PowerPoincie. Nikt nie chce ujawnić, ile konsultant dostał pieniędzy i od kogo.

W czwartek do redakcji Biztok dotarł mail wysłany do dziennikarzy przez Janusza Piechocińskiego. Minister Gospodarki pisał w nim, że „w obiegu publicznym krążą sprzeczne informacje na temat sytuacji w polskim, państwowym górnictwie węgla kamiennego i programu naprawczego”. Chcąc więc wytłumaczyć co chce zrobić rząd, w załączniku dodał prezentację przygotowaną w PowerPoincie pt. "Plan naprawczy dla Kompanii Węglowej S.A. Materiał na spotkanie Rady Ministrów".

W dokumencie jako autorzy wymienieni byli Ministerstwo Gospodarki i Pełnomocnik Rządu do Spraw Restrukturyzacji Górnictwa Węgla Kamiennego. Jednak we właściwościach samego pliku jako autor nie figuruje ani żadne ministerstwo, ani kancelaria prezesa ministrów, ale firma The Boston Consulting Group (BCG).

Jest też data utworzenia prezentacji - 23 grudnia 2014. Według Kancelarii Prezesa Rady Ministrów rząd zajął się górnictwem dopiero 7 stycznia, ale dzień przed Wigilią także miał posiedzenie.

Tymczasem w mediach od samego początku jako twórcę programu pokazywano wiceministra gospodarki Wojciecha Kowalczyka. Ten został oddelegowany na to stanowisko w połowie listopada, gdy już było wiadomo, że coś z kopalniami trzeba zrobić.

Według rządu, to Kowalczyk i jego zespół miał zadecydować, że cztery kopalnie należy zamknąć, jedną przekazać spółce Węglokoks, a poza tym należy utworzyć Nową Kompanię Węglową oraz zwolnić część pracowników wypłacając im odprawy. To ten plan - z korektami - ostatecznie zaakceptowały związki zawodowe, a wcześniej podwaliny pod niego przyjął Sejm w postaci specjalnej ustawy.

Kto więc jest tak naprawdę twórcą reformy polskiego górnictwa? Dokument sugeruje, że cały plan został napisany przez BCG. Wygląda więc na to, że sejm w trybie pilnym go przegłosował, a rząd ustalił tylko szczegóły ze związkami zawodowymi.

Dzwonimy do wiceministra Wojciecha Kowalczyka. Ten po usłyszeniu pytania odkłada telefon, mówiąc tylko, że nie ma czasu. Dzwonimy do jego asystentki. Ta zapewnia, że program naprawczy powstał wyłącznie w kręgach rządowych. Wyjaśniamy więc, że w mailu od BCG firma podała nam, że pracowała dla Ministerstwa Gospodarki. Zapada chwila ciszy, po czym asystentka wiceministra prosi o czas na przygotowanie stanowiska.

- Firma The Boston Consulting Group (BCG) nie pracowała dla Ministerstwa Gospodarki nad przygotowaniem założeń, koncepcji, czy szczegółów planu naprawczego Kompanii Węglowej. Wizja, założenia oraz szczegóły planu zostały wypracowane wyłącznie przez zespół pełnomocnika rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego w Polsce – głosi stanowisko MG.

Identyczne wyjaśnienia słowo w słowo znajdujemy w mailu, który otrzymaliśmy od BCG, tylko że stanowiska się jednak różnią. Firma konsultingowa na początku bowiem przyznaje:

- The Boston Consulting Group (BCG) jest powszechnie znana z umiejętności czytelnego przedstawiania złożonych zagadnień. Jest to szczególnie ważne przy tak skomplikowanym zagadnieniu jak program naprawczy dla kluczowej spółki w polskiej gospodarce, dlatego BCG została poproszona przez Ministerstwo Gospodarki o wsparcie w przełożeniu opracowanego przez Ministerstwo planu na syntetyczną, graficzną formę prezentacji na podstawie obszernych materiałów Ministerstwa zawierających założenia Planu Naprawczego dla KW SA – głosi pierwszy z komunikatów uzyskanych przez nas od BCG.

Chwilę po jego otrzymaniu dostajemy jednak informację, że jest on już nieaktualny. Nowy zaczyna się od słów „The Boston Consulting Group nie pracowało dla Ministerstwa Gospodarki”. Firma konsultingowa zaliczana do jednej z trzech największych na świecie tłumaczy, że jej zadaniem było tylko przygotowanie prezentacji w PowerPoincie.

- Zostaliśmy poproszeni przez Kompanię Węglową o wsparcie w przełożeniu przygotowanych analiz i opracowań na syntetyczną, graficzną formę prezentacji, ponieważ posiadamy komórkę organizacyjną do graficznej obróbki danych i informacji, która przygotowała prezentację w czytelnej i przejrzystej formie. Jest to szczególnie ważne przy tak skomplikowanym zagadnieniu jak program naprawczy dla kluczowej spółki w polskiej gospodarce – tłumaczy nam Jarosław Dmowski, partner i dyrektor zarządzający The Boston Consulting Group.

Dlaczego w prezentacji rzekomo przygotowywanej dla KW podpisuje się Ministerstwo Gospodarki? Tego drugie stanowisko BCG nie wyjaśnia. W dokumentach od Ministerstwa Gospodarki także jest informacja, że to BCG zrobiło prezentację. Obie strony twierdzą też, że firma pracowała jedynie dla restrukturyzowanej Kompanii Węglowej.

- Zadaniem, w które zaangażowany jest zespół BCG, jest doradztwo finansowe na rzecz KW SA w przygotowaniu koncepcji "Nowej Kompanii Węglowej" – napisano w mailu od asystentki wiceministra Kowalczyka.

Choć pytaliśmy o to wszystkie strony, żadna nie ujawniła jakie wynagrodzenie pobiera BCG. Nie wiadomo też kto dokładnie będzie płacić: ministerstwo czy Kompania Węglowa. Na stronach obu firm brak informacji o przetargach czy podpisaniu umów z BCG.

Co ciekawe ekspert BCG Oktawian Zając w trakcie opracowywania rządowego planu pojawiał się w mediach, doradzając co powinien zrobić rząd. Dla portalu wnp.pl mówił w listopadzie o górnictwie, porównując je do pacjenta czekającego na operację, która polegać ma na odcięciu zainfekowanej części organizmu.

- To co trzeba zrobić, to przede wszystkim znaleźć dobrego chirurga, który podejmie się takiej operacji – mówił Zając.

Podobne zdanie wyraził w rozmowie z PAP w połowie grudnia.

Czym jest BCG? Jest ona zaliczana do trzech największych firm zajmujących się doradztwem strategicznym na świecie. Zatrudnia ok. 10 tys. analityków. Pracuje dla najpotężniejszych koncernów, na swojej stronie internetowej podaje, że jej klientami jest 8 z 10 największych firm w Polsce.

Po opublikowaniu tekstu BCG jeszcze raz napisało do nas swoje wyjaśnienia. Poprosiło także o ich zamieszczenie.

bcg-pelne wyjasnienia 2.jpg

 

1325 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze1325

Popularne Najnowsze

xyz 18 stycznia 2015 10:05:04
1423 53
Górnicy się dopiero przekonają co ich związkowi koledzy podpisali. Decyzja Rady na którą powołano się w porozumieniu prowadzi do likwidacji kopalni a nie restrukturyzacji. Związkowcy zrezygnowali z odpraw dla górników ale zwiększyli odprawy dla pracowników na powierzchni. Czyli kadra kierownicza i administracja. Nowa kampania węglowa to kolejne stołki i milionowe koszty utrzymania kadry zarządzającej. Odnoszę wrażenie że ten spór był zaplanowany przez PSL wraz ze związkowcami. Tak robi się frajerów. Górnik to prosty chłop nie zna się na gierkach, intrygach. Górnik to porządny pracowity chłop. Wierzy że ci związkowcy dbają o jego interesy niestety myli się. Jak górnicy nie wymienią związkowców na nowych to za niedługo zapłaczą krwawymi łzami.
Pokaż cały komentarz
tomcio 18 stycznia 2015 10:14:44
52 7
Związkowcy nie znają się na rządzeniu a tym bardziej na gospodarności. Ideologie których hołdują wyrosły w czasach komunizmu a te czasy się skończyły. Teraz jest gospodarka rynkowa i jak nie potrafisz gospodarować to nie żyjesz. Proste jak drut
Pokaż cały komentarz
Gość 18 stycznia 2015 11:53:00
30 2
jezeli faktycznie zwiazkowcy podpisali gowno bo nie doczytali to maja u gornikow p********e, w tym momencie nie pojda na warszawe tylko w p**dedostana zwiazkowcy i tyle bedzie
Pokaż cały komentarz
Gość 18 stycznia 2015 12:46:58
15 1
sprawdz jakie wykształcenie mają związkowcy i to z wszystkich działających na kopalni i daj mi znać na skypie roman5482
Pokaż cały komentarz
Gość 18 stycznia 2015 14:30:30
14 1
Tak już nie długo GÓRNICY się przekonają w co ich wpuścili KOLORZE. Już w czerwcu będzie wiadomo co dalej z POLSKIM GÓRNICTWEM .Radzę uszykować nieczynne szyby węglowe dla związkowców i innych ( ale szyby bez wind )
Pokaż cały komentarz
secior 18 stycznia 2015 20:26:05
3 0
hahahahaha,oj biedni ci górnicy,hahaha,od razu wiedziałem,że tak będzie.
Pokaż cały komentarz
Gość 19 stycznia 2015 08:27:39
2 0
wg. mnie to w każdej firmie tak jak i w kopalni powinny być tylko jedne zwiazki zawodowe działajace w ich interesie.
Pokaż cały komentarz
Gość 19 stycznia 2015 17:05:15
0 0
A kadra to kto? swoi czyli PO kto siedzi na stołkach jak nie kolesie .To co odbudowaliśmy po wojnie to wszystko już stracone czy to jeszcze Polska? chyba już nie. Nie pracujemy dla Polski ale dla innych nacji .Ciśnie się jedno słowo na temat PO ,,Zdrajcy"
Pokaż cały komentarz
Gość 18 stycznia 2015 09:50:41
1304 39
Kopacz nie chce węgla kopać
Pokaż cały komentarz
antyburaK 18 stycznia 2015 10:09:59
53 5
Chce górników wykopać ... na bruk.
Taka mała Teacher, taka na polskie warunki. Taka mniej udana :)
Pokaż cały komentarz
Sergiusz Kopytko 18 stycznia 2015 10:29:45
38 3
...i jak jeszcze trochę Platforma porządzi, to będziemy jeno kopać kartofle, by na przednówek starczyło.
Pokaż cały komentarz
Gość 18 stycznia 2015 10:45:34
33 2
W Smoleńsku ziemie ryła na 2 metry w głąb, tak że kopania ma już dosyć.
Pokaż cały komentarz
gość7545691 18 stycznia 2015 12:10:10
17 1
Wystarczy ,że przekopała lotnisko Siewierne po 10 kwietnia...
Pokaż cały komentarz
Gość 18 stycznia 2015 12:11:32
14 1
ona tylko na metr kopie i przesiewa.
Pokaż cały komentarz
cysorz bolesław I wredny 18 stycznia 2015 16:40:07
0 0
Do Sergiusz Kopytko
Chcielyśta? To mata! A teroz róbta co chceta i dejta mi spokój. Hehehehehehehehehehehe
Pokaż cały komentarz
gawor 18 stycznia 2015 18:47:30
3 0
bo to jest Fadroma odkrywkowa i jakby węgiel leżał metr pod ziemią to by kopała.
Pokaż cały komentarz
Gość 19 stycznia 2015 00:51:50
1 0
Woli w smoleńsku kopać
Pokaż cały komentarz
Gość 20 stycznia 2015 08:11:48
1 0
Bo jest nierobem
Pokaż cały komentarz
ja 18 stycznia 2015 09:49:57
1191 34
Przecież wiadomo kto mana tym zarobić. Nie my obywatele kapitalistycznej polski, tylko kapitaliści z zachodu, a p. Szczurek znowu dostanie "nagrodę" gratyfikacje z zachodu za pomyślne załatwienie sprawy.
Pokaż cały komentarz
emeda 18 stycznia 2015 10:44:17
25 7
to nie jest kapitalizm - to czyściutki socjalizm !!! do działania kapitalizmu potrzebny jest wolny rynek , a nie jego biurokratyczna regulacja !!!
Pokaż cały komentarz
precz z komuną 18 stycznia 2015 10:19:47
23 8
Mamy PRL-bis, a nie "kapitalizm".
Pokaż cały komentarz
Gość 18 stycznia 2015 11:28:59
40 0
Real. Nie wiesz widocznie człowieku jak było w PRL, każy człowiek był podmiotem, był szanowany, górnicy szczególnie, ponieważ mają wyjątkowo ciężką pracę i niebezpieczną. PRL nie zamykał kopalń, zakładów pracy. Budował i rozwijał gospodarkę, którą od 25 lat, po transformacji ustrojowej, rządzący sprzedaję za psie pieniądze, marnują albo likwidują. Ale za to niektórzy z tych polityków dochrapali się stanowisk w UE, a polskich obywateli zepchnęli do roli przedmiotu, którym można pomiatać.
Pokaż cały komentarz
upr 18 stycznia 2015 13:14:52
5 10
hahahah, jesteś kretynem, bo inaczej nie da się wytłumaczyć tego co piszesz miłośniku PRL-u, byłeś górnikiem, milicjantem czy innym pieszczoszkiem systemu? a poza tym III RP rządzą starzy towarzysze z SB i WSI, więc jak to jest z tym PRL-em?
Pokaż cały komentarz
antysem 18 stycznia 2015 16:43:59
9 4
"Nie my obywatele kapitalistycznej polski, tylko kapitaliści z zachodu" Przede wszystkim górale ze Wzgórz Golan. To oni domagają się od Polski odszkodowania w wys. 65 mld $, a mafia PO-PSL musi zdobyć te pieniądze aby im zapłacić. Taka jest smutna prawda. :-(
Pokaż cały komentarz
vx 18 stycznia 2015 16:45:28
9 6
"Mamy PRL-bis, a nie "kapitalizm"." Nie, mamy żydokomunę.
Pokaż cały komentarz
bella 24 stycznia 2015 10:55:40
1 0
Pewnie po wyborach pojedzie do Brukseli na jakieś intratne stanowisko i będzie trzepał kasę.
Pokaż cały komentarz
lisa 18 stycznia 2015 10:06:59
966 18
Niedawno zmarły były premier wspomina w swoich pamietnikach o rozkradzeniu przez polityków( czosnkowych) Polski- jakoś cisza o tym????
Pokaż cały komentarz
dfg 18 stycznia 2015 11:36:16
65 1
Dobry post , ciekawa kwestia a jakby cicho nad trumną . Nawet Kwas się pofatygował choć to on miał mieć największy problem z wyczyszczeniem kasiorki ....Ciekawe ... Może dlatego tak mu pośmiertnie kadzili ...
Pokaż cały komentarz
Gość 18 stycznia 2015 13:24:44
28 5
skoro były premier o tym wiedział a nie powiedział to nie świadczy o nim najlepiej, delikatnie mówiąc ..... jest współwinny rozkradania polski .... porównanie przez analogię - jeśli np. ktoś jest świadkiem morderstwa i wręcz pomaga zatuszować dowody, to jest prawie tak samo odpowiedzialny jak morderca!
Pokaż cały komentarz
Gość 18 stycznia 2015 13:32:16
8 23
Pokaż cały komentarz
Ukryty ze względu na zbyt dużą ilość negatywnych ocen. Pokaż
Gość 18 stycznia 2015 09:46:35
962 68
Jedni warci drugich. Górnicy bez refleksji poddani związkowcom którzy najbardziej przyczynili się do rozkładu Polskiego przemysłu. I rząd PO-PSL który w każdej sytuacji znajdzie powód do wydawania naszych pieniędzy na swoje cele. O złodziejstwie nie wspomnę.
Pokaż cały komentarz
gosia 18 stycznia 2015 11:28:45
21 2
Szczególnie działacze związkowi zarabiający krotności tego co dołowi górnicy :(
Pokaż cały komentarz
Amelia 18 stycznia 2015 11:32:44
19 9
W każdym normalnym kraju są związku zawodowe, poczytaj jak działają w Niemczech czy Francji. Ty nawet nie wiesz, kto zarządza przemysłem, firmami? W tych krajach często strajkują i jakoś nie rozwalili "przemysłu"! Już tobie nie dołożę z litości, czego ty jesteś wart!
Pokaż cały komentarz
Gość 18 stycznia 2015 11:54:22
13 0
pogonic to po pslbeda wybory nie glosowac na ta bande
Pokaż cały komentarz
Karla Kolumna 18 stycznia 2015 12:15:35
8 4
nie zagłosuje na ZDRAJCĘ prezia ! Co też MACZAŁ "łapy" w KGHM(KRADNĄC, pozwalając SPRZEDAĆ część udziału za 1mld, przez żonkę hofmana). Ale oczywiście udałeś, że tego nie widzisz...
Pokaż cały komentarz
Gość 18 stycznia 2015 14:01:11
8 0
Wszyscy powinniśmy wyjść na ulicę i pokazać tym dupkom że MY POLACY w przeciwieństwie do nich potrafimy walczyć o POLSKĘ, bo oni walczą tylko o swoje profity i stołki, a Nas mają w D......
Pokaż cały komentarz
Gość 18 stycznia 2015 15:48:58
9 2
Pewnie, że są związki zawodowe ale czy 40 związków to nie przesada ?
Pokaż cały komentarz
Gość 18 stycznia 2015 09:48:53
609 45
i co znowu dopłacamy propnuję przeliczyć dotacje na mieszkańca polski i rozdać obywatelom udziały
bo węgla i tak taniej nie kupię to chociaż tyle
Pokaż cały komentarz
Gość 18 stycznia 2015 13:01:18
6 1
Dobre, chociaż tyle by dali to by my podecydowali trochę
Pokaż cały komentarz
....... 18 stycznia 2015 19:27:54
5 2
komor podpisał ustawę o lasach państwowych- posłuchajcie Maxa Kolonko
Pokaż cały komentarz
Gość 19 stycznia 2015 08:22:54
0 0
Nie słuchamy pejsatych.
Pokaż cały komentarz
Trucchło 18 stycznia 2015 10:25:51
459 13
Chyba nie sądziliście, że baba z przychodni Szydłowca, która nawet nie pamięta, że należała do ZSl i chłop bez szyi, który wpuścił Amazona i rozłożył tysiące firm wiedzą co to kopalnia.Ona razem z Piechocińskim to się nawet do deptania kapusty nie nadaje.
Pokaż cały komentarz
huehuehue 18 stycznia 2015 12:30:17
8 14
Pokaż cały komentarz
Ukryty ze względu na zbyt dużą ilość negatywnych ocen. Pokaż
Pokaż więcej komentarzy
Dlaczego warto inwestować w towary ze zwrotów?

Dlaczego warto inwestować w towary ze zwrotów?

Zastanawiasz się nad założeniem własnego biznesu, ale nie jesteś pewien, czy na tym nie stracisz? Postaw na sprawdzony pomysł – zainwestuj w towary ze zwrotów.
Optymalizacja kosztów druku

Optymalizacja kosztów druku

Co robią pracownicy na służbowych komputerach?

Co robią pracownicy na służbowych komputerach?

Mocny smartfon Huawei P9 lite dla każdego

Mocny smartfon Huawei P9 lite dla każdego

P9 lite to telefon bardzo wszechstronny, który spełnia swoją rolę w różnorodnych warunkach. Szybki Internet? Dobre zdjęcia? Rozwiązania biznesowe? To wszystko znajdziesz w smartfonie Huawei!
pokaż więcej