1 Rafał Mościcki 13.08.2012

Biznesmeni nie żałują grosza na partie polityczne

Biznesmeni nie żałują grosza na partie polityczne
przejdź do galerii

Partie polityczne w Polsce utrzymują się głównie z subwencji, jakie otrzymują z budżetu państwa. Jednak wielu obywateli decyduje się na finansowe poparcie, traktując zasilanie partyjnej kasy jako inwestycję, która często jednak okazuje się zupełnie nietrafiona. O finansowym wspieraniu partii politycznych pisze "Rzeczpospolita".

Dlaczego przekazują swoje środki na polityczne cele? Wiele osób wspiera partie lub konkretnych kandydatów z powodów ideologicznych lub sympatii - czytamy w dzienniku. "Rz" analizuje publikowane w internecie listy wspierających finansowo partie polityczne. Wśród nich jest wielu przedstawicieli biznesu.

Wojciech Malusi, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa, wsparł fundusz wyborczy Ruchu Palikota kwotą 500 zł, jednak nie kryje w "Rz" rozczarowania tą inwestycją.

Henryk Orfinger, współwłaściciel Laboratorium Kosmetycznego dr Irena Eris wpłacił na rzecz PO 20 tys. zł, podobnie Jan Smela, szef działającej w branży IT firmy Ericpol Telekom, oraz Piotr Freyberg, członek rady nadzorczej Złomreksu i dyrektor generalny 3M Poland (dał 10 tys. zł) - wymienia "Rz".

Na liście darczyńców PO jest również Janusz Filipiak z Krakowa (15 tys. zł), jednak przedstawiciele Comarchu poinformowali dziennik, że jest to członek rodziny prezesa krakowskiej firmy IT, a nie on sam. Fundusze PiS zasilił kwotą 15 tys. zł Maciej Ameljan, wiceprezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

"Rzeczpospolita" wymienia jeszcze wiele znanych nazwisk, które finansowo wsparły partie politycznej, jednak wielu z nich nie uznaje swojej działalności za powód do chwały.

1 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze1

Popularne Najnowsze

Gość 13 sierpnia 2012 16:33:12
0 0
lobbowanie ala USA. Tylko teraz sie tym chwalą.
Pokaż cały komentarz
GPW odkrywa karty. Rekordowe przychody i nowa strategia

GPW odkrywa karty. Rekordowe przychody i nowa strategia

W III kwartale 2014 r. Grupa GPW wypracowała wynik finansowy na poziomie 30 mln zł. Przychody ze sprzedaży wyniosły 77,9 mln zł – jest to jeden z najwyższych poziomów w historii Giełdy. Wzrost zysku netto o ponad 46 proc. kdk, GPW tłumaczy jako efekt poprawy przychodów i dyscypliny kosztowej.
Piechociński: Rząd zajmie się sytuacją frankowiczów

Piechociński: Rząd zajmie się sytuacją frankowiczów

Opłaty za niemieckie autostrady dla cudzoziemców. Jest porozumienie polityczne

Opłaty za niemieckie autostrady dla cudzoziemców. Jest porozumienie polityczne

Sądny dzień dla Eurocash

Sądny dzień dla Eurocash

Akcje Eurocashu - lidera polskiego handlu hurtowego tracą dziś na wartości. To reakcja na raport analityków, którzy znacząco zredukowali prognozę wyników spółki. Analitycy Raiffeisen Centrobank w
pokaż więcej