1 Rafał Mościcki 13.08.2012

Biznesmeni nie żałują grosza na partie polityczne

Biznesmeni nie żałują grosza na partie polityczne
przejdź do galerii

Partie polityczne w Polsce utrzymują się głównie z subwencji, jakie otrzymują z budżetu państwa. Jednak wielu obywateli decyduje się na finansowe poparcie, traktując zasilanie partyjnej kasy jako inwestycję, która często jednak okazuje się zupełnie nietrafiona. O finansowym wspieraniu partii politycznych pisze "Rzeczpospolita".

Dlaczego przekazują swoje środki na polityczne cele? Wiele osób wspiera partie lub konkretnych kandydatów z powodów ideologicznych lub sympatii - czytamy w dzienniku. "Rz" analizuje publikowane w internecie listy wspierających finansowo partie polityczne. Wśród nich jest wielu przedstawicieli biznesu.

Wojciech Malusi, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa, wsparł fundusz wyborczy Ruchu Palikota kwotą 500 zł, jednak nie kryje w "Rz" rozczarowania tą inwestycją.

Henryk Orfinger, współwłaściciel Laboratorium Kosmetycznego dr Irena Eris wpłacił na rzecz PO 20 tys. zł, podobnie Jan Smela, szef działającej w branży IT firmy Ericpol Telekom, oraz Piotr Freyberg, członek rady nadzorczej Złomreksu i dyrektor generalny 3M Poland (dał 10 tys. zł) - wymienia "Rz".

Na liście darczyńców PO jest również Janusz Filipiak z Krakowa (15 tys. zł), jednak przedstawiciele Comarchu poinformowali dziennik, że jest to członek rodziny prezesa krakowskiej firmy IT, a nie on sam. Fundusze PiS zasilił kwotą 15 tys. zł Maciej Ameljan, wiceprezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

"Rzeczpospolita" wymienia jeszcze wiele znanych nazwisk, które finansowo wsparły partie politycznej, jednak wielu z nich nie uznaje swojej działalności za powód do chwały.

1 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze1

Popularne Najnowsze

Gość 13 sierpnia 2012 16:33:12
0 0
lobbowanie ala USA. Tylko teraz sie tym chwalą.
Pokaż cały komentarz
Złota jedenastka Lewego. Zobacz, w jakie firmy zainwestował Robert Lewandowski

Złota jedenastka "Lewego". Zobacz, w jakie firmy zainwestował Robert Lewandowski

W 2014 r. Robert Lewandowski został wspólnikiem polskiego funduszu Protos VC, który inwestuje w internetowe startupy. Zobacz, w co zainwestował nasz czołowy napastnik.
Volkswagen otwiera nowy zakład w Rosji, chociaż spada tam sprzedaż aut

Volkswagen otwiera nowy zakład w Rosji, chociaż spada tam sprzedaż aut

Brytyjczycy już nie kupują w butikach? Jest najgorzej od 7 lat

Brytyjczycy już nie kupują w butikach? Jest najgorzej od 7 lat

Merlin.pl na sprzedaż. Księgarni internetowej pozbywa się pogrążona w tarapatach Czerwona Torebka

Merlin.pl na sprzedaż. Księgarni internetowej pozbywa się pogrążona w tarapatach Czerwona Torebka

Sprzedaż Merlin.pl jest koniecznością dla spółki, której akcje w ciągu ostatnich miesięcy staniały o przeszło 90 proc.
pokaż więcej