19763
IAR 11.08.2014

List do Tuska: dla firm polskie przepisy równie uciążliwe jak embargo Rosji

List do Tuska: dla firm polskie przepisy równie uciążliwe jak embargo Rosji

fot: premier.gov.pl

Politycy chętnie pokazują się z polską żywnością i wspierają różne kampanie przeciw rosyjskiemu embargu. Tymczasem mali producenci żywności borykają się przede wszystkim z gąszczem przepisów podatkowych i sanitarnych w Polsce.

Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Cezary Kaźmierczak nie szczędzi cierpkich słów premierowi i administracji. Jego zdaniem nasze absurdy prawne są dla producentów żywności nie mniej szkodliwe niż rosyjskie embargo.

Ekspert cieszy się np. ze zmiany akcyzy na cydr, która wynosi teraz 97 zł za hektolitr napoju, czyli tyle samo, ile w przypadku piwa. Zaznacza jednak, że cydru, w przeciwieństwie do piwa, nie można reklamować.

Kaźmierczak dodaje, że przepisy utrudniają prace szczególnie małym producentom żywności. Jako przykład podaje rolników wytwarzających sery. Muszą oni spełnić te same wymagania co wielkie zakłady przetwórcze.

Zdaniem ZPP skomplikowane przepisy oraz wymagania sanitarne powodują, że rolnikom nie opłaca się produkować żywności lub robią to nielegalnie. Pomóc może uproszczenie przepisów sanitarnych i wprowadzenie niskiego ryczałtowego podatku. Z szacunków ZPP wynika, że sektor małych producentów żywności wart jest około 2 procent PKB.

Związek od kilku miesięcy prowadzi akcję promującą żywność pochodzącą od małych producentów. Z raportu opublikowanego w kwietniu wynika, że polskie przepisy dotyczące wytwarzania żywności są jednymi z najbardziej rygorystycznych w Unii Europejskiej.

Kaźmierczak wczoraj wystosował też list otwarty do premiera Donalda Tuska. Krytykuje również przepisy i prace administracji.

- (...) nie ma miesiąca, żeby Pana ludzie nie weszli do jakiegoś sektora gospodarki i bez zmiany jakichkolwiek przepisów nagle powiedzieli, że to co do tej pory robiliśmy w zakresie prawno-podatkowym było niezgodne z prawem i każą płacić podatki 5 lat wstecz wraz z odsetkami.

Prezes ZPP wytyka, że administracja zajmuje się głównie małymi i średnimi polskimi firmami.

- Korporacji, najczęściej zagranicznych, nie ruszacie. Po takiej akcji cały sektor pada, bo nikt nie jest w stanie zapłacić 5 lat wstecz wyimaginowanych podatków z odsetkami. Chciałbym Panu uświadomić, że jak już wyrżniecie cały sektor MSP, to korporacje nie będą w stanie zarobić na wasze kolacje z winami po 800 PLN, bo jest ich zwyczajnie za mało. To sektor MSP tworzy 67 proc. PKB, daje pracę dla ¾ Polaków. 99,8 proc. firm w Polsce to sektor MSP. Nie ryzykujcie aż tak - pisze dalej Kaźmierczak.

I proponuje Tuskowi, by oddał "na rzecz np. Caritasu 50 proc. swoich zarobków 5 lat wstecz!".

19763 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze19763

Popularne Najnowsze

Gość 11 sierpnia 2014 18:32:33
667 14
Jak Tusk nie zmniejszy podatków to wykończy nas prędzej niż Putin .
Pokaż cały komentarz
Gość 14 sierpnia 2014 01:43:57
8 4
człowieku oni ciągle myślą jak nam jeszcze i z której strony bardziej dojebać a nie zmniejszyć ! zadłużenie przekroczyło bilion złotych tak gospodarują ciekawe kto to będzie spłacał
Pokaż cały komentarz
Darek 11 sierpnia 2014 18:31:59
592 12
A co jego obchodzi jakiś tam list...? Czy mało niezadowolenia już mu okazał naród...? I co..? G....no..! Dosłownie...! Ten gad dba tylko o własną d...pę i ewentualnie kolesiów...Na nasze problemy to on już dawno lagę wyłożył, a nam brakuje jaj żeby się z nim rozprawić...
Pokaż cały komentarz
zxxx 11 sierpnia 2014 16:52:40
572 9
ulatwic cos mozna zryczaltowac tez mozna tylko po co tendencja jest wszedobylska kasa nawet tam gdzie sprzedaz jest prawie zerowa. nie korzysta sie z ulbg i ryczaltow lub ulatwien z prostej przyczyny traktuje sie narod jak bandytow . i trzeba wszystko co male zniszczyc tylko po to by potem bylo za pozno cokolwiek odbudowac . kto raz zlikfiduje dzialalnosc drugiej nie zalorzy chyba ze z dotacja 4otys z urzedu pracy
Pokaż cały komentarz
Gość 12 sierpnia 2014 11:35:59
6 4
To powiedz kogo na te fotele posadzić? Ja nie wiem.
Pokaż cały komentarz
db. org. pl 12 sierpnia 2014 13:48:19
20 1
Oddać władzę ludziom i zmienić zasady gry. My ludzie decydujemy w referendum organizowanym max 2 razy do roku, które będą poruszały najważniejsze sprawy. Polityk ma wykonać to co ustalimy. Jeśli nie to wprowadzimy mechanizmy pozwalające na jego odwołanie, aby nie czuł się jak dziś bezkarnie. Demokracja Bezpośrednia - zmieniamy zasady gry.
Pokaż cały komentarz
Gość 11 sierpnia 2014 19:29:06
500 15
Trzeba być debilem z zespołem downa żeby pisać listy do Tuska, Tusk wa was w DE, on sobie je za wasze pieniążki obiadek za 2000 zł, możecie pisać, płakać, robić co chcecie, możecie się nawet polać benzyną i podpalić - on się z was tylko będzie śmiał. 30% Polaków i tak głosuje na PO i jemu to wystarczy, nawet jak przegra wybory to z 30% poparcia nadal dostanie kilkanaście milionów dotacji na partie + diety za posłowanie w Sejmie.
Pokaż cały komentarz
Polak patriota 12 sierpnia 2014 14:11:39
3 23
Pokaż cały komentarz
Ukryty ze względu na zbyt dużą ilość negatywnych ocen. Pokaż
Gość 12 sierpnia 2014 15:15:36
21 1
Rząd jednak się musi zmienić bo trzecia kadencja tuska to dla Polski katastrofa.
Pokaż cały komentarz
Gość 12 sierpnia 2014 16:02:39
2 2
przyklad stepowej onucy
Pokaż cały komentarz
zabrali_nawet_danie _średniowieczne 23 sierpnia 2014 19:46:05
1 0
BO te 30 % to właśnie c***ejsaci co tak nie dawno wmawiali, że ŻYD I POLAK TO TE SAME KORZENIE I TA SAMA KULTURA....to że są świniami to wiem, ale że jedzą świnie to nie wiedziałem...!!!
Pokaż cały komentarz
Gość 24 sierpnia 2014 07:23:17
4 0
a wg mnie takie listy trzeba nagłaśniać i coraz częściej stosować, dosłownie masowo, żeby cała unia słyszała jak Polacy myślą, jakim nasz rząd jest nieporozumieniem, wiadomo, że nic nie będzie z tego jednego listu, ale jeżeli nic nie robimy to wegetujemy, koleś napisał list i ma przynajmniej poczucie walki i swojej słuszności, nie nalezy go za to gnoić
Pokaż cały komentarz
Gość 11 sierpnia 2014 21:23:52
391 9
TUSK!!! gospodarka - Durniu!!!
Pokaż cały komentarz
Pinokio Donaldinio 11 sierpnia 2014 22:33:41
287 11
He, he, gadajcie i piszcie sobie co chcecie, a ja i tak mam was w doooopie, wygram każde wybory, zagłosujecie na mnie, pomimo, że poczestuję was jeszcze niejedną aferą. Rżnę was na cenach, okradłem was z kilku lat życia, podniosłem wszelkie możliwe podatki, założyłem 100x więcej radarów i podsłuchów niż Kaczyński, ABW wchodzi wszędzie gdzie chce, emerytury nie dostaniecie nawet po 67 roku życia, a i tak zagłosujecie na mnie bo ja NIE JESTEM Jarosławem Kaczyńskim! He, he, he...

Pokaż cały komentarz
stiki 13 sierpnia 2014 10:25:09
12 1
I taka jest niestety prawda. Polak do synonim bezmózgowca i klasycznego parweniusza starożytnego Rzymu.
Będzie narzekał i pluł na każdego, ktoremu jest chociaż o 20zł lepiej miesięcznie ale na Pinokia i tak zagłosuje.
I Pinokio ma prawo mieć Was w doopie bo szyldem zagrożenia Kaczorka wygrywał i nadal będzie wygrywał. A polaczek zagłosuje.
Inna sprawa, że w tym kraju jedzie się hasłem "wyboru mniejszego zła"...


Tylko pytanie - a gdzie te obietnice o bezpośrednich wyborach?????? Wtedy to byłbny Sejm, a nie po 150 debili z każdej partii, ktorzy wciskaja guziki w oparciu o otrzymane smsy...
Bezsens i marnotrawstwo pieniędzy. Skoro decyzje podejmuje po kilka osób, to Sejm 40 osobowy by wystarczył..
Pokaż cały komentarz
Gość 24 sierpnia 2014 07:24:17
2 0
dobre :) z ust mu to wyjąłeś
Pokaż cały komentarz
ch d i k kupa 11 sierpnia 2014 22:32:49
270 6
I co po tym liście, przecież malarz kominów zna się tak na ekonomii jak na życiu seksualnym ślimaków !
Pokaż cały komentarz
Pokaż więcej komentarzy
Dlaczego warto inwestować w towary ze zwrotów?

Dlaczego warto inwestować w towary ze zwrotów?

Zastanawiasz się nad założeniem własnego biznesu, ale nie jesteś pewien, czy na tym nie stracisz? Postaw na sprawdzony pomysł – zainwestuj w towary ze zwrotów.
Optymalizacja kosztów druku

Optymalizacja kosztów druku

Co robią pracownicy na służbowych komputerach?

Co robią pracownicy na służbowych komputerach?

Mocny smartfon Huawei P9 lite dla każdego

Mocny smartfon Huawei P9 lite dla każdego

P9 lite to telefon bardzo wszechstronny, który spełnia swoją rolę w różnorodnych warunkach. Szybki Internet? Dobre zdjęcia? Rozwiązania biznesowe? To wszystko znajdziesz w smartfonie Huawei!
pokaż więcej