273 Szymon Ostrowski 06.11.2013

"Fakty" TVN tracą widzów. To koniec telewizyjnej informacji?

fot: www.sxc.hu

"Programy informacyjne serwują dużo polityki, a przez najbliższe tygodnie widzowie będą odchodzić od tych tematów, na rzecz lżejszych, dotyczących np. prezentów świątecznych. Chyba, że zdarzy się jakiś konflikt w rządzie to być może programy informacyjne odzyskają widownię" - tak o gigantycznym spadku oglądalności programów informacyjnych, zwłaszcza "Faktów" TVN mówi specjalnie dla serwisu Biztok.pl, prof. Maciej Mrozowski, medioznawca SWPS.

Informacja o drastyczynym spadku oglądalności "Faktów" (program stracił prawie milion widzów), zelektryzowała rynek mediów. Czy to już koniec tradycyjnej telewizji? O komentarz poprosiliśmy prof. Macieja Mrozowskiego, medioznawcę SWPS

- Jeszcze daleko do upadku telewizji. Paradoksalnie oglądamy jej coraz więcej ale inaczej. Młodzież ogląda ją w internecie, katuje się „serialami” oglądając je „jak leci”, czasem po kilka odcinków. Nie zauważam wyraźnego symptomu odchodzenia od telewizji. Trochę inaczej wygląda sytuacja telewizji informacyjnych. Tutaj mamy do czynienia ze zmianą dynamiki potrzeb informacyjnych, z rytmem pór roku. Kanały informacyjne serwują dużo polityki, a przez najbliższe tygodnie widzowie będą odchodzić od tych tematów, na rzecz lżejszych, dotyczących np. prezentów świątecznych. Młodzież natomiast zaspokaja potrzebę informacji w sieci. Korzystając z internetu mogą być znacznie lepiej i szybciej poinformowani. To co jest ciekawe, to rosnąca popularność kanałów tematycznych. Specjalizacja pomaga bo ludzie odwracają się od telewizji ogólnotematycznej"

"Fakty" nadawane o godz. 19 w październiku oglądało średnio ok. 3,16 mln widzów, czyli aż o ponad 900 tys. mniej niż rok wcześniej (ok. 4,08 mln osób). Jak czytamy w portalu wirtualnemedia.pl, "wpływ na spadek widowni programu miało m.in. wprowadzenie do ramówki serialu 'Wawa Non Stop', nadawanego tuż przed 'Faktami'. TVN w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku stracił w tym paśmie ponad milion widzów". Pierwsze miejsce w rankingu utrzymały "Wiadomości" TVP1, które w październiku 2013 roku oglądało średnio 3,59 mln osób. W skali roku dziennik ten stracił 12,18 proc. widzów, czyli 497 tys. oglądających. Z trzeciego na drugie miejsce awansował "Teleexpress". Widownia tego serwisu zmniejszyła się o 2,85 proc. (96 tys. osób) do 3,27 mln oglądających.

273 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze273

Popularne Najnowsze

Gość 6 listopada 2013 17:49:46
219 1
Ludzie może wreszcie zrozumieją jak ich mozgi są prane przez TVN
Pokaż cały komentarz
geo 6 listopada 2013 14:48:43
138 0
Tak to jest jak z dziennikarzy albo co gorsza pogodynek robi się celebrytów. Poziom dziennikarstwa sprowadza się do słynnego stołu Durczoka. Chyba sprawdza się przysłowie "Z kim się zadajesz, takim się stajesz", a goścmi tej stacji są przede wszystkim politycy. Prawdą jest, że ciekawsze są programy informacyjne Polsatu a nawet Superstacji. Ale tam pracują jeszcze dziennikarze a nie celbryci.
Pokaż cały komentarz
Gość 6 listopada 2013 17:34:44
127 0
"Fakty" tracą widzów. - ciekawe dlaczego? hmmm... Może za dużo tam zapchajdziur, ciekawostek i bzdur dla plebsu, a za mało informacji? Co aktualnego i ważnego możemy się dowiedzieć z Faktów? Że mija rocznica śmierci założyciela ITI? Już chyba macie odpowiedź na pytanie dlaczego nikt normalny tego nie chce oglądać.
Pokaż cały komentarz
gość 19 października 2014 04:45:01
0 0
Jakie fakty? pierdoły bezwartościowe.
Pokaż cały komentarz
Gość 6 listopada 2013 17:50:08
105 0
Kiedys ogladalam TVN ale teraz jest tak meczacy, jedno i to samo w kolo jak tego mozna sluchac, polityka, nienawisc, wypowiedzi politykow ponizej krytyki /rak malo zeby to opisac i okreslic-szkoda slow/

Pokaż cały komentarz
rex8 6 listopada 2013 17:54:39
68 0
TVN to papka prowadzona przez pajaców dla pajaców.
Pokaż cały komentarz
Gość 6 listopada 2013 19:11:29
63 0
Zastanawiasz Się w Jaki Sposób Namierza się Telefon?
My Już To Wiemy -- Zobacz!!!
http:\\captur.in\X2CT
Pokaż cały komentarz
effefef 6 listopada 2013 17:58:04
62 0
Kamil Kurczok to taka sama sciera telwizyjna jak Monika Ulejnik
Pokaż cały komentarz
Pokaż więcej komentarzy
Czeska deficytowa spółka Orlenu dostała zgodę na przejęcie akcji Česká Rafinérská

Czeska deficytowa spółka Orlenu dostała zgodę na przejęcie akcji Česká Rafinérská

Unipetrol, spółka zależna PKN ORLEN, otrzymał dziś formalną zgodę czeskiego Urzędu Antymonopolowego na przejęcie od włoskiego koncernu ENI, akcji Česká Rafinérská, stanowiących 32,445% kapitału zak
Zrobił fortunę na Minecrafcie i szaleje. Teraz kupił dom w Beverly Hills za 70 mln dol.

Zrobił fortunę na Minecrafcie i szaleje. Teraz kupił dom w Beverly Hills za 70 mln dol.

UPC na zakupach. Kupuje kolejną firmę

UPC na zakupach. Kupuje kolejną firmę

Z tymi urzędami skarbowymi lepiej nie zadzierać. Są najskuteczniejsze w całej Polsce

Z tymi urzędami skarbowymi lepiej nie zadzierać. Są najskuteczniejsze w całej Polsce

Skuteczność egzekucji i czas pomiędzy wszczęciem postępowania a doręczeniem decyzji podatkowej. Który podatnik nie wzdrygnie się na sam dźwięk tych słów? To jednak główne kryteria wyboru najlepszych urzędów skarbowych w najnowszym rankingu "Dziennika Gazety Prawnej" pod patronatem Ministerstwa Finansów.
pokaż więcej