24 Tomasz Grynkiewicz 14.06.2013

Ot i przepis: jeden Polski Bus może się zatrzymać w Częstochowie. A drugi już nie.

Ot i przepis: jeden Polski Bus może się zatrzymać w Częstochowie. A drugi już nie.

Jedzie bus z Warszawy do Katowic? Może się zatrzymać w Częstochowie. A jak jedzie z Gdańska do Rzeszowa? Nie może. Proste?

O pewnym absurdzie, który powstał przez zmianę ustawy transportowej, pisze dziś "Gazeta Wyborcza". Od zeszłego roku obowiązuje przepis, który mówi że autobusy ekspresowe mogą się zatrzymywać tylko na przystankach skrajnych (początek i koniec trasy) i w miastach wojewódzkich.

A to wiele zmienia dla firmy PolskiBus.com, bo to właśnie linia ekspresowa. Przykładowo: charakterystyczne czerwone autobusy mogą się zatrzymać np. Opolu. Ale w dwukrotnie większej Częstochowie już nie, bo ta miastem wojewódzkim nie jest.

Na tym nie koniec: w przypadku Polskiego Busa zakaz dotyczy tylko trasy Gdańsk-Rzeszów. Ale gdy Polski Bus jedzie z Warszawy do Katowic, to zgodnie z prawem może zatrzymać się w Częstochowie.

Skąd ten cyrk? Wszystko rozbija się o przepisy regulujące to, czy dany przewoźnik prowadzi komunikację zwykłą, pospieszną czy ekspresową. Gdyby PolskiBus.com był linią pospieszną, mógły przystanać pod Jasną Górą. Ale wtedy musiałby sprzedawać także bilety z ulgami ustawowymi (dla emerytów, czy studentów). A tego nie chce, bo ma inaczej pomyślany model sprzedaży.

A dlaczego jeden bus może się zatrzymać, a inny nie? To akurat proste: na trasę Warszawa-Katowice czerwone autobusy wyjechały wcześniej niż powstało nowe prawo. W efekcie PolskiBus.com ma dwie linie przejeżdżające przez Częstochowę: z jednej pasażerowie wysiądą, z drugiej nie.

Dla urzędników to proste i klarowne. Podróżni niekoniecznie muszą to zrozumieć.

Tomasz Grynkiewicz, tomasz.grynkiewicz@biztok.pl

24 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze24

Popularne Najnowsze

Gość 14 czerwca 2013 23:12:27
4 0
A ja mam inne wyjasnienie, Gdansk to to miejsce pochodzenia roznych belzebubkow, i jak jada do Katowic to wola z dala od swieconej wody,bo swiecona woda dla belzebubow,jest jak kwas siarkowy.
Pokaż cały komentarz
Gość 14 czerwca 2013 18:52:32
4 0
bo TO polskie urzedowe SCIERWA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Pokaż cały komentarz
Gość 14 czerwca 2013 23:00:05
2 0
Coś wam powiem.Kilka lat temu chciałem uruchomić linię autokarową Śląsk - Warszawa i co ?? Ano dostałem takie schody że głowa boli.Według urzędników w każdym województwie przez które chciałem przejechać musiałbym uzgadniać godziny i to tak że nie mogły się pokrywać ani z PKS-em ani z PKP.Masakra.Wychodziło na to że gdy mi pasował już wyjazd z Katowic to trzeba było czekać ponad godzinę w Częstochowie.Dalej już nie miałem nerwów żeby dostosować się do durnych pomysłów.Więc ciekawi mnie to w jaki sposób ten Szkot tak łatwo dostaje zgody na przejazdy przez CAŁĄ POLSKĘ !!!!!!
Pokaż cały komentarz
Gość 18 czerwca 2013 02:40:06
1 0
nieudolne ustawy w nieudolnym państwie Donalda
Pokaż cały komentarz
s 16 czerwca 2013 01:00:58
1 0
A kiedys nazekalismy na komune!!!a co mamy???bande idiotöw!!!
Pokaż cały komentarz
Gość 15 czerwca 2013 21:16:24
1 0
Państwo mówi przdsiębiorcy jakie i gdzie może sprzedawać bilety. Ciekawe.Może niedługo będą nam przepisami wskazywać gdzie możemy oddychać a gdzie nie, bo to gdzie nie możemy się załatwiać jest już uregulowane. Im więcej zakazów i nakazów tym będzie się gorzej żyło. Tak samo ze wszystkimi uprzywilejowanymi grupami społecznymi.
Pokaż cały komentarz
Gość 14 czerwca 2013 23:29:41
1 0
Ten kraj ma jeszcze daleko do wolnego rynku. Po co regulować coś co samo działa optymalnie. Trzeba posadzić urzędnika co to wymyśli (pomijając fakt ile taki ekspert musi zarobic), potem to gdzies umiescic, przegłosować, wdrożyć, sprawdzić...
Pokaż cały komentarz
Pokaż więcej komentarzy
Fikcyjny przetarg, pośpiech, omijanie prawa. Prawda o darmowym podręczniku

Fikcyjny przetarg, pośpiech, omijanie prawa. Prawda o "darmowym podręczniku"

Podczas prac nad rządowym programem jednego podręcznika dla pierwszych klas szkoły podstawowej doszło do szeregu nieprawidłowości, a sam proces jego tworzenia przebiegał w takim pośpiechu, że można mieć wątpliwości co do staranności przygotowania elementarza.
Zmowa milczenia w polskich firmach. Problem jest poważny

Zmowa milczenia w polskich firmach. Problem jest poważny

KGHM dostało nową szansę. Rząd unieważnił przetarg na poszukiwanie metali

KGHM dostało nową szansę. Rząd unieważnił przetarg na poszukiwanie metali

Carrefour chce być bliżej klienta. Decentralizacja francuskiej sieci w Polsce

Carrefour chce być bliżej klienta. Decentralizacja francuskiej sieci w Polsce

Carrefour zmienia model działalności w Polsce. Zamiast stosowanego dotychczas jednego pomysłu na sieć handlową, francuska sieć wprowadza tzw. system klastrowy, w którym każde miasto, a nawet dzielnica będzie mieć własne rozwiązania dopasowane do lokalnych realiów.
pokaż więcej