635
Tomasz Grynkiewicz 01.07.2014

Polska promuje się tanią siłą roboczą. Taki mamy klimat, przegrywamy z USA

Polska promuje się tanią siłą roboczą. Taki mamy klimat, przegrywamy z USA

fot: YouTube, PAIiZ

Pokazujemy się jako kraj tanich i wydajnych pracowników, bez mała "Bangladesz Europy". Dlaczego? Bo na to patrzą inwestorzy. Tyle, że w konkurencyjności kosztowej Polska zaczyna przegrywać nawet z... USA.

- Wzrosnąć muszą przede wszystkim płace Polaków. Pytanie, jak długo Polska może opierać swój rozwój wyłącznie na taniej sile roboczej? - pytał niedawno w mediach Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy.

W podobny ton uderzają eksperci Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W raporcie "Emerging Markets in Transition: Growth Prospects and Challenges" wypunktowali kraje rozwijające się.

- Czas wzrostu gospodarczego opartego na prostych rezerwach (napływ funduszy unijnych, liberalizacja światowego handlu czy reformy rynku pracy) już się kończy - stwierdzili.

W raporcie MFW wyraźnie wytknięto Polsce bardzo niskie wydatki na badania i rozwój - bez poprawy w tej dziedzinie nie będziemy w stanie uzyskać wyższej marży na bardziej zaawansowanych usługach. Zdaniem analityków MFW skupianie się wyłącznie na konkurencyjności rozumianej jako niskie koszty pracy jest ślepą uliczką.

Eksperci przestrzegali, minister pytał, a w tym czasie w internecie na części pierwsze rozkładano film promocyjny PAIiIZ (Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych). Córka znanej projektantki - Natalia Klimas - zachęcała w nim do inwestycji w Polsce, tłumacząc z uśmiechem: 

"Wydajność pracy w Polsce rośnie szybciej niż wynagrodzenia. W efekcie koszty pracy w Polsce są jedne z najniższych w Europie".


Kampania wzbudziła wiele kontrowersji, głównie przez to, że w spocie promocyjnym położono nacisk na niskie płace, a tancerze tańczyli najpierw w słuchawkach niczym z telemarketingu, potem w kaskach budowlanych.

Nie pierwszy to raz, gdy kusimy inwestorów zagranicznych hasłem "u nas pracownicy mało zarabiają". W 2013 r. PAIiZ wraz z firmą K&K Selekt Centrum Doradztwa Personalnego opublikowała analizę mocnych i słabych punktów rynku pracy

Co w niej mamy?

Konstatację, że mocną stroną naszego rynku jest to, że w Polsce zarabia się sporo mniej niż w krajach "starej Unii", niezależnie od tego czy mówimy o kadrze zarządzającej czy o inżynierach. 
 

kosztypracy.jpg

 

Pracuje się za to długo - z piątki wybranych krajów to Polacy wyrabiają najwięcej roboczogodzin.

kosztypracy2.jpg

 


Co w raporcie uznano za słabość? Np. niską mobilność, ale też radykalne prawo pracy. Radykalne w tym znaczeniu, że pracownikowi przysługuje 20-26 dni wolnego w roku, z czego dwa dni na żądanie. I jeszcze przysługuje mu względnie długi okres wypowiedzenia, od miesiąca do pół roku. 

Z kolei za zagrożenie uznano związki zawodowe, a także oczekiwania wobec zagranicznych spółek. Raport stwierdza, że od koncernów pracownicy oczekują częstych podwyżek i dodatków takich jak opieka zdrowotna czy plan ścieżki kariery.
 
Oburzające? Jak mówią eksperci, takie są realia.

- Z punktu widzenia inwestorów koszt siły roboczej to absolutnie jedno z głównych kryteriów podejmowania decyzji - mówi serwisowi Biztok.pl Marcin Jędrzejewski, partner w firmie doradczej Boston Consulting Group (BCG).

Tak samo istotne jak istniejąca infrastruktura logistyczna i koszty energii. I tu zła wiadomość dla Polski - z analizy BCG wynika, że w UE cały czas nasza konkurencyjność kosztowa jest niezła. Ale staliśmy się - właśnie przez wyższe ceny energii - już mniej atrakcyjni niż... USA, które zyskuje dzięki gazowi łupkowemu.

BCG wyliczało m.in. wydajność pracy, koszty siły roboczej i koszty energii wśród 25 czołowych krajów eksportujących. Z raportu wynika, że najtańszym krajem pod względem lokowania produkcji jest Indonezja, potem Indie, Tajlandia, Meksyk, Chiny, Tajwan i Rosja. Na ósmej pozycji znajdują się właśnie Stany Zjednoczone, a za nimi Polska. 

BCG dodatkowo podzieliło wszystkie te kraje na cztery grupy:

  • "wschodzące gwiazdy", czyli Meksyk i USA.
  • utrzymujące pozycję: Indie, Indonezja, Holandia, Wielka Brytania
  • tracące grunt: Francja, Belgia, Włochy, Szwajcaria, Szwecja. Te kraje mają coraz niższą konkurencyjność, bo rosną u nich ceny energii, a jednocześnie nie ma wzrostu produktywności pracy
  • pod presją: tu znalazła się Polska, w towarzystwie Brazylii, Rosji, Chin i Czech.
manufaktura.jpg

BCG

Analitycy BCG wskazują, że Polska dziesięć lat temu biła rywali - pod względem konkurencyjności kosztowej - na głowę. W indeksie produkcji, w którym pozycja USA jest obliczana jako 100 punktów, Polska w 2004 r. miała 23 pkt przewagi nad Niemcami i 8 pkt przewagi nad najbliższym krajem europejskim. W 2014 r. różnica do Niemców zmalała do raptem 4 pkt.

Dużą rolę, co widać w rankingu, odgrywa energia - na tym skorzystały USA i Meksyk, które poprawiają swoją konkurencyjność na świecie, mimo dynamicznego wzrostu płac (w przypadku USA o 27 proc., w przypadku Meksyku aż o 67 proc.).

Na poniższej mapce widać, jak zmieniła się pozycja krajów w ciągu ostatniej dekady pod względem konkurencyjności kosztowej. 

konkurencyjnosc.jpg

BCG

635 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze635

Popularne Najnowsze

Gość 1 lipca 2014 11:16:21
1334 37
Dopóki nie będzie rewolucji i nie wytnie się złodziei, zdrajców i zbrodniarzy to nic sie nie zmieni . W RP musi być kara smierci
Pokaż cały komentarz
socjalista. 1 lipca 2014 11:21:43
38 6
Rewolucja na wzor francuskiej; na szafot pseudo biznesmenow, obszarnikow , caly kler katolicki , pseudoprawnbikow , politykow itp
Pokaż cały komentarz
Gość 1 lipca 2014 12:36:49
21 2
Z tego co pamiętam to teraz nie ma RP tylko Państwo Polskie. Wszyscy chcą powrotu do RP
Pokaż cały komentarz
Gość 1 lipca 2014 13:44:17
11 15
lecz się z tą karą śmierci,nie przy tym systemie sądowniczym gdzie trzeba udowodnić swoja niewinność
Pokaż cały komentarz
Rezerwista 1 lipca 2014 15:19:25
24 3
Dobrze wam tak, trzeba było szanować Władzę Ludową.
Pokaż cały komentarz
ateista 1 lipca 2014 16:24:20
19 11
DOKLADNIE ! ale ta katolicka cholota nie moze tego zrozumiec ze kapitalizm jest dla bogatytch.Zapomnial to im przekazac ten duren zwiazkowiec i ten drugi CUDOTWORCA z bozej laski na pocieche glupim.
Pokaż cały komentarz
Opek 1 lipca 2014 16:35:50
14 0
Jedna hołota zostanie zastąpiona następną - wam i tak dalej bieda i smród pozostaną.
Pokaż cały komentarz
Gość 1 lipca 2014 17:55:33
21 2
Polaczki to najgłupszy naród na świecie. Pasożyta żydowskiego, który ich niszczy od 1000 lat uważają za swoją "tożsamość". Chodzi o kościół.
Banki, korporacje, politycy, arystokracje i kler - to jedno i to samo towarzystwo trzymające za mordę ciemne masy gojów.
Pokaż cały komentarz
Ryszard 1 lipca 2014 18:40:46
3 8
A co z karą za wypisywanie głupot? ;P
Pokaż cały komentarz
Gość 1 lipca 2014 19:33:40
11 2
dlatego po obaleniu komuny szybko zniesiono kare smierc****amietacie hochsztaplera Wawrzeckiego ? do dzis ubolewaja nad jego losem, w II RP bylby szanujacym biznesmenem z PO
Pokaż cały komentarz
Gość 1 lipca 2014 20:35:08
10 2
jeszcze nigdy nie było tak,aby ci co są przy korycie, gdzie kradną miliony na siebie zakładali pętle na szyję. więc kary śmierci nie będzie a szkoda
Pokaż cały komentarz
bić żydów 1 lipca 2014 20:41:27
3 1
co ty pierd......sz jak bedzie kara smierci kto ci tak podskoczy za machloje szubienica KPW c***o
Pokaż cały komentarz
Gość 1 lipca 2014 20:49:47
6 1
lEPPER Kaczyński itd... była kara smierci
Pokaż cały komentarz
Gość 1 lipca 2014 22:44:04
2 2
nie ma wyboru tylko karaśmierci może uleczyć ten złodziejski kraj. złodziejom obcinać rękę.
Pokaż cały komentarz
Gość 2 lipca 2014 00:56:13
5 4
A na ich miejsce wejdą nowi z taką samą mentalnością bo taki mamy naród!!! Trzeba usunąć biurokrację, 2/3 urzędników, zmniejszyć podatki i odciążyć polskie firmy z kosztów, które są zarejestrowane u nas. Prawda jest taka, że jak się obniży podatki to taka sama lub większa kwota będzie wpływać do budżetu bo zwiększy się obrót kapitałem, ludzie kupią więcej rzeczy a z konsumpcją wiąże się zysk dla państwa. Lepiej obywatelowi = Lepiej Państwu. Realność urzędnicza wg. mnie szybko się dorobić w d***e z wyborcami i ich życiem. Oddajcie głos na kogoś spoza wielkiej czwórki PO,PiS,SLD,PSL do nich dodałbym TR. Nie wmawiajcie sobie, starej nieprawdy, ze jak oddam głos na inną partię to ona się nie dostanie, myśląc w ten sposób strzelasz sobie sam w stopę!!!
Pokaż cały komentarz
skool 2 lipca 2014 02:03:07
5 4
Jeżeli to kontrrewolucja! Na szafot wszystkich pieprzonych socjalistów, którzy wzorem Obersocjalisty Adolfa H chcą sterować wszystkim i zabierać wszystko, by potem z łaską rzucać ochłapy "masom". To socjaliści mają najczęściej piękne frazesy na ustach a tak naprawdę to szykują nam obozy koncentracyjne, gułagi, psychuszki i ścieżki zdrowia.
Precz z socjalistami jawnymi i ukrytymi.
Pokaż cały komentarz
Sturmer 2 lipca 2014 06:50:28
1 1
To na Śląsku nie pozostanie ani jeden Polak
Pokaż cały komentarz
socjalista. 2 lipca 2014 09:57:47
3 1
socjalista marszalek Pilsudski wiedzial co zrobic z ta cala prawicowa cholota, odizolowal ich w obozie w Berezie K.!
Pokaż cały komentarz
Gość 6 lipca 2014 07:50:41
0 0
http://www.protemp.info/
Pokaż cały komentarz
Gość 6 lipca 2014 07:55:25
1 0
kara śmierci jest w RP dla polityków którzy chcą wyzwolić Polske z gangreny lichwy banków są przekupywani a kto nie przedłoży dobra swojego nad dobro narodu lepiej żebyś ty zarobił niż POlska, są terroryzowani, tu karaśmierci jest wykonywana na ich rodzinach, a jak walczą dalej o Polske są zabijani w więzieniach - i podaje się że popełnił samobójstwo albo w wypadkach, lub porachunkach mafijnych - zastrzeleni patrz Kenedy w USA chciał wyzwolić stany spod władzy krwiopijczych banków u nas ryży nie rządzi to sługus bangsterów
Pokaż cały komentarz
korn 7 lipca 2014 00:38:52
1 1
idiota
Pokaż cały komentarz
mb 15 sierpnia 2014 14:15:03
1 0
Polak pod polakiem dolki kopie a puzniej sie dziwi . A jakby to potpatrzec jak to np zydzi robiom ?
Pokaż cały komentarz
STACHU 1 lipca 2014 11:33:40
1013 11
Jednym slowem polska krajem bialych murzynow bo nawet cyganie uciekli.....
Pokaż cały komentarz
Gość 1 lipca 2014 18:42:50
5 0
hehe :)
Pokaż cały komentarz
Trutka 1 lipca 2014 21:42:59
7 5
Tak chciał Jp 2
Pokaż cały komentarz
Gość 2 lipca 2014 06:44:05
3 1
Murzyni jadą do USA albo na Zachód
Pokaż cały komentarz
st.lef 4 lipca 2014 10:43:03
5 1
Do Trutki; Gdybyś słuchał Kazań JP2 to wiedział byś, że On zawsze mówił o poszanowaniu Godności i pracy człowieka. ALE nie mógł ustanowić przepisów a ci co mogli to nic nie zrobili
Pokaż cały komentarz
masti 12 listopada 2014 13:47:42
1 0
dokladnie
Pokaż cały komentarz
blefer 1 lipca 2014 11:33:43
952 12
Dlaczego oni wszyscy wciąż się tak dziwią? To się nie zrobiło z dnia na dzień.
Kto chce jakoś przyzwoicie żyć - wyjeżdża z tego kraju, co zwie się "Polska".
Pokaż cały komentarz
Gość 1 lipca 2014 10:51:28
607 13
Złodzieje .!!!!
Pokaż cały komentarz
Gość 1 lipca 2014 18:17:47
9 1
Dokładniej - syjonistyczni złodzieje.
Pokaż cały komentarz
Gość 1 lipca 2014 11:21:43
586 16
dlatego że robotnik to c***a na jego plecach tyle złodziei jedzie tyle nowobogackich
Pokaż cały komentarz
Gość 1 lipca 2014 10:59:11
537 4
CI Z WIEJSKIEJ... NA DIETACH ... PAŚĆ!
Pokaż cały komentarz
Gość 1 lipca 2014 11:22:38
14 1
Do kamieniolomow ich skierowac po 2,50 / godz ... zablokowac i skonfiskowac im wszelkie konta..... I wtedy niech Sikorki i cala Banda cwierkaja ... !!!!!!!!!!!
Pokaż cały komentarz
jarek 1 lipca 2014 11:48:07
347 11
Cieszę się, że już mieszkam i pracuje za granicą, bo tutaj(w Polsce) naprawdę jest wyzysk, żeby płacić ludziom po 1500-2000 zł za miesiąc pracy , to jest głodowa pensja i niewolnictwo. Już nie mówię o tym, że i taką pracę czasami ciężko znaleźć. Ceny są na podobnym poziomie, wystarczy wejść do supermarketu i sprawdzić. Może 20-30 procent drożej, a pensje 400 procent, więc chyba jest różnica.
Pokaż cały komentarz
Gość 3 lipca 2014 23:10:26
6 0
Jakie podatki? Popatrz wyżej, niemiecki inżynier 6000EUR, polski 1100, nawet bez podatku i tak 3x mniej a polski PKB to 66% unijnego.
Pokaż cały komentarz
Fiona 6 lipca 2014 21:15:21
9 0
Od dziecka nienawidzę Polski, rządzi w niej złodziej po złodzieju.Ojciec mój poświęcił życie i rodzinę dla pieprzonego Wałęsy, a oni wszyscy to s*******ny począwszy od noblisty do ryżego. Pracuję ok. czterdzieści lat bez przerwy i stać mnie tylko na opłaty lub jedzenie. moje dziecko musiało wyjechać, bo z trzema kierunkami studiów i świetną znajomością kilku języków było w kraju niepotrzebne, bądź UP proponował pracę za 800 zł. Zawsze cieszyłam się, ze nie pochodzę z krajów muzułmańskich lub Afryki, ale teraz żałuję, że w ogóle się urodziłam i żyję w państwie bezprawia,złodziei.
Pokaż cały komentarz
ja 18 września 2014 08:17:12
0 3
no i gites .............mieszkaj i siedź sobie tam gdzie jesteś. czemu dziamgasz....dezerterzy nie maja głosu
Pokaż cały komentarz
Pokaż więcej komentarzy
Dlaczego warto inwestować w towary ze zwrotów?

Dlaczego warto inwestować w towary ze zwrotów?

Zastanawiasz się nad założeniem własnego biznesu, ale nie jesteś pewien, czy na tym nie stracisz? Postaw na sprawdzony pomysł – zainwestuj w towary ze zwrotów.
Optymalizacja kosztów druku

Optymalizacja kosztów druku

Co robią pracownicy na służbowych komputerach?

Co robią pracownicy na służbowych komputerach?

Mocny smartfon Huawei P9 lite dla każdego

Mocny smartfon Huawei P9 lite dla każdego

P9 lite to telefon bardzo wszechstronny, który spełnia swoją rolę w różnorodnych warunkach. Szybki Internet? Dobre zdjęcia? Rozwiązania biznesowe? To wszystko znajdziesz w smartfonie Huawei!
pokaż więcej