10 Aleksandra Stanek 09.10.2012

Rosyjskie firmy w polskim gazie łupkowym?

Rosyjskie firmy w polskim gazie łupkowym?

Gaz łupkowy jest nadzieją Polski na samowystarczalność energetyczną i uniezależnienie się od rosyjskiego gazu. Jednak być może to właśnie rosyjskie firmy będą potrzebne, by mogło ruszyć wydobycie...

Informacje o zainteresowaniu Rosjan polskim gazem łupkowym rozgrzewają emocje. Najczęściej mówi się o próbach torpedowania prac nad jego wydobyciem w obawie o konkurencję, jaką może być dla rosyjskiego gazu polski surowiec ze złóż niekonwencjonalnych. Jednak mówi się także o zainteresowaniu firm rosyjskich w pracach poszukiwawczych.

Tymczasem prace przy potencjalnych złożach gazu niekonwencjonalnego w Polsce idą bardzo powoli. Głównie z powodu ogromnych kosztów.

Polskich firm najzwyczajniej w świecie nie stać na sfinansowanie prac. PGNiG ma potężne inne wydatki i nawet przyłączenie się do projektu innych polskich koncernów niewiele tu zmieni - komentuje serwis.

Udział zagranicznych koncernów w poszukiwaniu złóż w Polsce budzi emocje, a największe... udział firm rosyjskich.

Tymczasem jak czytamy w portalu wnp.pl dopuszczenie rosyjskich firm mogłoby oznaczać dopływ tak potrzebnej gotówki na badania. Ponadto, według serwisu, państwo polskie ma mechanizmy, by zabezpieczyć swoje interesy przy udziale zagranicznych podmiotów w poszukiwaniu złóż, dlatego też nie należy się obawiać Rosjan.

10 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze10

Popularne Najnowsze

POLAK 9 września 2014 10:51:36
10 1
ta banda wszystko sprzeda w obce rece dostając prezenty naród maja w d***e.. gdie tn wałęsa i solidarność.
Pokaż cały komentarz
jerko 26 lipca 2014 09:54:29
9 0
Ale mini-ster Sikorski uważa , że nie możemy skonfliktować się z Panem Putinem....
Pokaż cały komentarz
Gość 19 września 2014 17:18:52
7 0
haha przygotówka do tego co sie stało w zeszłym roku ryży sprzedał niemcom prawa do szukania i wydobycia gazu z łupkow w Polsce za 200mln e a niemcy odsprzedali je ruskim za kilka mld e taki myk jak wziąć należną Polsce kase ;-)
Pokaż cały komentarz
emigrant 1 października 2014 19:50:50
5 0
Jeśli największe firmy w Polsce, w tym PGNiG zmusza się do przeznaczania znacznej części dochodów w finansowanie elektrowni jądrowej, to na poszukiwania gazu zabraknie. Rosjanie podejmą się tego dopiero gdy wyczerpywać się będą ich zasoby, na razie zainteresowani są wykupywaniem koncesji po to żeby tu nic nie robiło się.
Pokaż cały komentarz
obserwator 23 września 2014 20:05:32
5 0
Nie wierzę w naszych specjalistów od umów, nie potrafią w niczym zabezpieczyć polskich interesów, oni do niczego się nie nadają a najmniej do negocjacji. Nie dopuszczajcie nigdy więcej w przyszłości do negocjacji Waldka, bo wyjdziemy na tym jak Zabłocki na mydle.
Pokaż cały komentarz
sien 16 października 2014 21:34:36
0 0
Już przy sprzedaży koncesji Rosjanie byli pierwsi.Kasa do budżetu była ważniejsze niż bezpieczeństwo Państwa.Gdzie były służby specjalne jak trzeba było sprawdzić skład spółek występujących o koncesje.
Pokaż cały komentarz
5 opinii po "Kenijczykach", czyli co się wydarzyło po tekście Biztok.pl
Przed tygodniem opublikowaliśmy tekst „Kenijczyk za 4 tys. zł. Tak się zarabia na biegach w Polsce”. Ponieważ wywołaliśmy nim spore zamieszanie nie tylko w biegowym świecie, więc czujemy się odpowiedzialni za dyskusję, jaką reportaż wywołał. Przedstawiamy kilka najciekawszych opinii, które pojawiły się po publikacji materiału oraz komentarz do całej sprawy autora artykuł.
Rosyjskie Ministerstwo Finansów: nie boimy się niskich cen ropy naftowej

Rosyjskie Ministerstwo Finansów: nie boimy się niskich cen ropy naftowej

Rosyjskie państwowe firmy nie kupią już samochodów z importu

Rosyjskie państwowe firmy nie kupią już samochodów z importu

Sukces rządu. VAT eksplodował w budżecie

Sukces rządu. VAT eksplodował w budżecie

Tegoroczny deficyt budżetowy będzie do 20 miliardów złotych niższy z niż zakładano. Tak wynika z najnowszych szacunków Ministerstwa Finansów, o których pisze "Dziennik Gazeta Prawna"
pokaż więcej