4
Aleksandra Stanek 23.06.2016

Urlop, zasiłek, przerwa na karmienie... Ojcowie na rynku pracy też mają swoje prawa

Tradycja obchodzenia Dnia Ojca przywędrowała do nas stosunkowo niedawno ze Stanów Zjednoczonych. W różnych krajach świata święto odbywa się w innych terminach. W USA, Wielkiej Brytanii i Holandii jest to trzecia niedziela czerwca. We Włoszech i Hiszpanii - 19 marca.

W Polsce świętujemy 23 czerwca i to dopiero od 1965 r., gdy oficjalnie wprowadzono ten dzień do kalendarza. Dla porównania Dzień Matki obchodzony jest od ponad wieku, czyli od 1914 r.

Badania dowodzą, że pracujący ojcowie zarabiają więcej niż ich bezdzietni koledzy. Jednak czy łatwo być tatą na rynku pracy?

Sprawdzamy, jak to jest z równouprawnieniem obojga rodziców i jakie prawa mają ojcowie w Polsce i w innych państwach UE.

Opłaca się być ojcem

1 z 12 Następny
Opłaca się być ojcem

fot: Brooke Raymond /Flickr, licencja CC BY -SA 2.0

Bycie tatą to wspaniała sprawa nie tylko 23 czerwca, czyli w Dzień Ojca. O korzyściach płynących z tacierzyństwa pisać można wiele, także w kontekście ekonomicznym. Jak wynika z prac Institute for Public Policy Research (IPPR), bycie pracującym ojcem najzwyczajniej w świecie się opłaca.

Jak dowodzą analizy IPPR, ojcowie pracujący na pełen etat zarabiają o 21 proc. więcej niż ich koledzy po fachu, którzy dzieci nie mają. Ci, którzy mają dwójkę dzieci, mają pensję o kolejne 9 proc. wyższą od ojców jedynaków. 

To tzw. "ojcowski bonus", którego odpowiednika niestety nie mają kobiety. Jak wynika z analizy IPPR, matki zarabiają o 11 proc. mniej niż kobiety bezdzietne.

Choć badacze jednoznacznie nie interpretują tych statystyk, to wiążą wyższe wynagrodzenia ojców z większą determinacją do pracy. Tatusiowie po prostu gotowi są na większe zaangażowanie i wysiłek, by zapewnić utrzymanie nie tylko sobie, ale także całej powiększonej rodziny.

Czy jednak łatwo jest być ojcem na rynku pracy?

Komentarze4

Popularne Najnowsze

Gość 27 czerwca 2016 14:47:21
0 0
Nie do końca prawda z zasiłkiem i urlopem macieżyńskim. Moja żona prowadzi działalność gosp, ja mam umowę o pracę i nie mogłem "przejąć" macieżyńskiego urlopu oraz zasiłku od niej.... tylko dlatego że żona nie jest zatrudniona. A przecież oboje płacimy podatki, ZUSy itd...
Pokaż cały komentarz
hy. 27 czerwca 2016 11:11:40
2 0
Przestańcie stosować to dziwaczne słowo "tacierzyństwo". Brzmi okropnie. Jest urlop ojcowski, a nie jakiś tam "rzyński".
Pokaż cały komentarz
Gość 27 czerwca 2016 09:24:44
4 3
"...są gotowi na większe zaangażowanie i wysiłek...", ponieważ matki zajmują się wtedy dziećmi. To dzięki matkom swoich dzieci mają taką możliwość.
Pokaż cały komentarz
Gość 27 czerwca 2016 08:04:14
9 2
Ojcowie im mają więcej dzieci tym rzadziej chcą być w domu w efekcie więcej zarabiają
Pokaż cały komentarz
Dlaczego warto inwestować w towary ze zwrotów?

Dlaczego warto inwestować w towary ze zwrotów?

Zastanawiasz się nad założeniem własnego biznesu, ale nie jesteś pewien, czy na tym nie stracisz? Postaw na sprawdzony pomysł – zainwestuj w towary ze zwrotów.
Optymalizacja kosztów druku

Optymalizacja kosztów druku

Co robią pracownicy na służbowych komputerach?

Co robią pracownicy na służbowych komputerach?

Mocny smartfon Huawei P9 lite dla każdego

Mocny smartfon Huawei P9 lite dla każdego

P9 lite to telefon bardzo wszechstronny, który spełnia swoją rolę w różnorodnych warunkach. Szybki Internet? Dobre zdjęcia? Rozwiązania biznesowe? To wszystko znajdziesz w smartfonie Huawei!
pokaż więcej