14 Jacek Bereźnicki 23.09.2013

W najbliższych dniach premiera nowych banknotów NBP. Czy będzie nominał 500 zł?

W kwietniu Narodowy Bank Polski poinformował, że zlecił Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych produkcję banknotów o zmodernizowanych zabezpieczeniach, które w obiegu mają znaleźć się w kwietniu 2014 roku. Prezentację nowych banknotów zapowiedziano na wrzesień, co oznacza, że najprawdopodobniej nastąpi to w tym tygodniu. Czy przy okazji pojawi się banknot o nominale 500 zł?

Mimo że obecnie używane banknoty wciąż sprawiają wrażenie relatywnie nowych, ich pierwsza emisja nastąpiła już ponad osiemnaście lat temu, przy okazji denominacji z 1 stycznia 1995 r. To długi okres jak na obecne warunki – NBP wyjaśnia, że operacje zmiany zabezpieczeń banknotów są przeprowadzane przez banki centralne średnio co 8 lat.

Nie powinniśmy się spodziewać istotnych zmian wyglądu banknotów z serii "Władcy polscy" Andrzeja Heidricha, choć nowe zabezpieczenia spowodują, że pojawią się pewne różnice. Wiadomo na przykład, że Hannę Gronkiewicz-Waltz jako prezesa NBP na nowych banknotach zastąpi sprawujący obecnie tę funkcję Marek Belka.

Mimo że NBP nie zapowiada emisji banknotów o nowych nominałach, pojawiły się pogłoski o planach wprowadzeniu banknotu 500-złotowego z Królową Jadwigą, który został zaprojektowany przed dwoma dekadami, ale ostatecznie nie wszedł do obiegu.

NBP zapewnia, że już obecne banknoty są bardzo dobrze zabezpieczone przed fałszerstwami, dzięki czemu skala tego procederu jest niska. Mimo to zdecydowano się na wprowadzenie nowych zabezpieczeń. Marek Oleś, dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP tłumaczy, że wymaga tego postęp technologiczny, który nastąpił w ostatnich latach a celem modernizacji banknotów jest zwiększenie bezpieczeństwa obrotu gotówkowego w perspektywie kolejnych lat.

Przedstawiciele NBP podkreślają, że żaden z nowych banknotów nie ma prawa pojawić się w obiegu przed kwietniem 2014 roku, a operacja wymiany będzie się odbywać rutynowo, w ramach standardowych operacji zasilania banków w gotówkę oraz wycofywania zniszczonych lub uszkodzonych banknotów. Jak ujawnia NBP, banknoty o najniższych nominałach są wymieniane na nowe średnio co półtora roku. Co ciekawe, obecnie używane banknoty będą ważne bezterminowo.

14 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze14

Popularne Najnowsze

Gość 16 lipca 2015 16:19:00
2 0
No to niektórzy emeryci zobaczą najwyżej jeden banknot 500 zł....
Pokaż cały komentarz
Sebastian Hauser 9 maja 2015 16:27:53
3 2
I wypłata w dwóch banknotach :)
Pokaż cały komentarz
Gość 9 maja 2015 23:19:50
0 0
niemcy tez mają w dwóch najniższą:) 2x500 ojro
Pokaż cały komentarz
wholesale nfl jerseys china 21 czerwca 2015 17:33:26
0 0
W najbliższych dniach premiera nowych banknotów NBP. Czy będzie nominał 500 zł? - Biztok
wholesale nfl jerseys china http://www.wholesale-nikenfl.com/nike-nfl-jerseys-c-3.html
Pokaż cały komentarz
www.epsilog.com/forum/fitflop.php 29 maja 2015 14:39:06
0 0
W najbliższych dniach premiera nowych banknotów NBP. Czy będzie nominał 500 zł? - Biztok
www.epsilog.com/forum/fitflop.php http://www.epsilog.com/forum/fitflop.php/
Pokaż cały komentarz
Andrzej 30 listopada 2014 11:37:13
3 3
Ile juz bylo wymian i dodrukowan pieniedzy .... stracielm rachube . Polacy takze stracili ,ale gdyby pieniadze byly ze zlota ....dalej wiecie . Jak to mowia - papier wszystko wytrzyma ,kolorowe obrazki pieniazkow takze ,wiec produkujmy te "pieniadze" - papieru jest POd dostatkiem .
Pokaż cały komentarz
JESZCZE Polak 19 listopada 2014 11:36:20
4 4
DIL Polityczny belka-sienkiewicz TRWAAAAAA......to wszystko było ustalone u Sowy i Przyjaciele....nic innego się teraz nie dzieje jaaaak....h.j D..a i kamieni kupa ....polski JUŻ NIE MA.....
Pokaż cały komentarz
Gość 11 sierpnia 2014 14:06:02
2 3
The days are gone of analog assistive hearing units in which the audio method was ok. The current hearing products are coming as digital assistive hearing equipment products. These have top of the range appear in addition to have better treatments for that amount and feel filters. You'll be able to control the flow of sounds and likewise the mix complement the environment. The designs on offer are : extra customers friendly and invisible towards the spying eyes. Digital assistive hearing device could possibly get no better as time passes. It is the ultimate response towards the folks with weak hearing capabilities. Now you can purchase them online too, at prices quite achievable for your pocket. Whether it can be batteries or add-ons as tubes, loudspeakers etc or maybe the complete device, you may invest in everything from online channels.
http://www.centroid3d.rs/mybb/member.php?action=profile&uid=15015
Pokaż cały komentarz
Pokaż więcej komentarzy
Największe spotkanie branży e-commerce w regionie CEE

Największe spotkanie branży e-commerce w regionie CEE

Chcesz sprzedawać globalnie? Szukasz rozwiązań i pomysłów, które pomogą Ci zwiększyć przychody? 27 kwietnia 2016 odwiedź Postbanhof w Berlinie, gdzie odbędą się targi E-commerce Berlin Expo.
10 ludzi sukcesu, którzy zaczynali od pracy w fast foodzie

10 ludzi sukcesu, którzy zaczynali od pracy w fast foodzie

Cała prawda o najbogatszych. Obalamy mity o miliarderach, tych polskich także

Cała prawda o najbogatszych. Obalamy mity o miliarderach, tych polskich także

Polskie miasta wśród najbogatszych? To możliwe. Oto metropolie przyszłości

Polskie miasta wśród najbogatszych? To możliwe. Oto metropolie przyszłości

Zapomnijcie o Nowym Jorku, Londynie i Hongkongu. McKinsey Global Institute w raporcie "Global cities of the future" wskazuje na miasta przyszłości, które już teraz przodują w wyścigu na wzrost
pokaż więcej