7 Jacek Bereźnicki 23.09.2013

W najbliższych dniach premiera nowych banknotów NBP. Czy będzie nominał 500 zł?

W kwietniu Narodowy Bank Polski poinformował, że zlecił Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych produkcję banknotów o zmodernizowanych zabezpieczeniach, które w obiegu mają znaleźć się w kwietniu 2014 roku. Prezentację nowych banknotów zapowiedziano na wrzesień, co oznacza, że najprawdopodobniej nastąpi to w tym tygodniu. Czy przy okazji pojawi się banknot o nominale 500 zł?

Mimo że obecnie używane banknoty wciąż sprawiają wrażenie relatywnie nowych, ich pierwsza emisja nastąpiła już ponad osiemnaście lat temu, przy okazji denominacji z 1 stycznia 1995 r. To długi okres jak na obecne warunki – NBP wyjaśnia, że operacje zmiany zabezpieczeń banknotów są przeprowadzane przez banki centralne średnio co 8 lat.

Nie powinniśmy się spodziewać istotnych zmian wyglądu banknotów z serii "Władcy polscy" Andrzeja Heidricha, choć nowe zabezpieczenia spowodują, że pojawią się pewne różnice. Wiadomo na przykład, że Hannę Gronkiewicz-Waltz jako prezesa NBP na nowych banknotach zastąpi sprawujący obecnie tę funkcję Marek Belka.

Mimo że NBP nie zapowiada emisji banknotów o nowych nominałach, pojawiły się pogłoski o planach wprowadzeniu banknotu 500-złotowego z Królową Jadwigą, który został zaprojektowany przed dwoma dekadami, ale ostatecznie nie wszedł do obiegu.

NBP zapewnia, że już obecne banknoty są bardzo dobrze zabezpieczone przed fałszerstwami, dzięki czemu skala tego procederu jest niska. Mimo to zdecydowano się na wprowadzenie nowych zabezpieczeń. Marek Oleś, dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP tłumaczy, że wymaga tego postęp technologiczny, który nastąpił w ostatnich latach a celem modernizacji banknotów jest zwiększenie bezpieczeństwa obrotu gotówkowego w perspektywie kolejnych lat.

Przedstawiciele NBP podkreślają, że żaden z nowych banknotów nie ma prawa pojawić się w obiegu przed kwietniem 2014 roku, a operacja wymiany będzie się odbywać rutynowo, w ramach standardowych operacji zasilania banków w gotówkę oraz wycofywania zniszczonych lub uszkodzonych banknotów. Jak ujawnia NBP, banknoty o najniższych nominałach są wymieniane na nowe średnio co półtora roku. Co ciekawe, obecnie używane banknoty będą ważne bezterminowo.

7 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze7

Popularne Najnowsze

Andrzej 30 listopada 2014 11:37:13
0 0
Ile juz bylo wymian i dodrukowan pieniedzy .... stracielm rachube . Polacy takze stracili ,ale gdyby pieniadze byly ze zlota ....dalej wiecie . Jak to mowia - papier wszystko wytrzyma ,kolorowe obrazki pieniazkow takze ,wiec produkujmy te "pieniadze" - papieru jest POd dostatkiem .
Pokaż cały komentarz
JESZCZE Polak 19 listopada 2014 11:36:20
1 1
DIL Polityczny belka-sienkiewicz TRWAAAAAA......to wszystko było ustalone u Sowy i Przyjaciele....nic innego się teraz nie dzieje jaaaak....h.j D..a i kamieni kupa ....polski JUŻ NIE MA.....
Pokaż cały komentarz
Gość 11 sierpnia 2014 14:06:02
2 2
The days are gone of analog assistive hearing units in which the audio method was ok. The current hearing products are coming as digital assistive hearing equipment products. These have top of the range appear in addition to have better treatments for that amount and feel filters. You'll be able to control the flow of sounds and likewise the mix complement the environment. The designs on offer are : extra customers friendly and invisible towards the spying eyes. Digital assistive hearing device could possibly get no better as time passes. It is the ultimate response towards the folks with weak hearing capabilities. Now you can purchase them online too, at prices quite achievable for your pocket. Whether it can be batteries or add-ons as tubes, loudspeakers etc or maybe the complete device, you may invest in everything from online channels.
http://www.centroid3d.rs/mybb/member.php?action=profile&uid=15015
Pokaż cały komentarz
maćko 15 stycznia 2014 16:45:05
0 3
Popieram!
Pokaż cały komentarz
Tomasz Sadlik: z frankami miało być tak pięknie. A wprowadzono nas w błąd

Tomasz Sadlik: z frankami miało być tak pięknie. A wprowadzono nas w błąd

Problem polega na tym, że banki nie chcą z nami rozmawiać. Pani z banku, która przedstawiła mi symulację kredytu, według której w przypadku franków szwajcarskich przez 30 lat będę płacił o 400 zł
Eksporterom nie szkodzi kryzys na Wschodzie. Oto dziewięć hitów z Polski

Eksporterom nie szkodzi kryzys na Wschodzie. Oto dziewięć hitów z Polski

Warsaw-Beijing Forum: Youth for Business, czyli innowacyjny projekt

Warsaw-Beijing Forum: Youth for Business, czyli innowacyjny projekt

Gospodarka Rosji stacza się, ale katastrofy już raczej nie będzie. To zasługa tej kobiety

Gospodarka Rosji stacza się, ale katastrofy już raczej nie będzie. To zasługa tej kobiety

16 grudnia 2014 r. rubel wpadł w konwulsje i zanotował niespotykanie głęboki spadek wartości, a dzień ten szybko nazwano "czarnym wtorkiem". Nastąpiło to tuż po tym, jak centralny bank Rosji podjął całkowicie zaskakującą dla rynku decyzję o podwyższeniu stóp procentowych o 10 pkt proc.
pokaż więcej