Skomentuj Zbigniew Papiński 18.09.2012

Wysokie pensje nafciarzy zachęcają do masowej automatyzacji

Wysokie pensje nafciarzy zachęcają do masowej automatyzacji

W lipcu z powodu strajku pracowników na 16 dni stanęła produkcja ropy naftowej w Norwegii. Nafciarze domagali się podwyżki płac, chociaż akurat w tym kraju nie powinni mieć powodów do narzekań.

Przeciętne średnioroczne zarobki norweskich profesjonalistów w sektorze naftowym wynoszą aż 180 300 dol. Dla porównania - wykonujący te same czynności Brytyjczyk otrzymuje "tylko" 93 tys. dol. rocznie.

Nic dziwnego, że Statoil poszukuje nowych metod produkcji, które pozwolą mu zautomatyzować przeróżne procesy i przy okazji pozbyć się kosztownego obciążenia pracą Norwegów. Jak podaje "FT", na badania i rozwój koncern wydaje rocznie blisko pół miliarda dolarów.

Rezultatem tych wysokich nakładów jest między innymi uruchomienie pierwszych w pełni automatycznych i zdalnie sterowanych urządzeń wydobywczych operujących na dnie Morza Północnego.

Statoil podąża śladami Australijczyków, którzy wykorzystują już na masową skalę ciężarówki bez kierowców i roboty w odległych kopalniach w zachodniej części kraju.

W ten sposób wzrasta zysk firm wydobywczych, ale pojawia się problem z nowymi miejscami pracy, których brakuje, zwłaszcza dla młodych ludzi.

Komentarze

10 faktów, które każdy miłośnik piwa powinien znać

10 faktów, które każdy miłośnik piwa powinien znać

Sezon wakacyjny rozpoczęty. Polacy ruszyli na urlopy, a wiadomo… nic tak nie smakuje podczas kanikuły jak zimne piwo. W ostatnich lata pokochaliśmy ten trunek, co znajduje odbicie w rosnącej sprzedaży
Afryka dzika Kulczyka. Dlaczego najbogatszy Polak inwestuje na Czarnym Lądzie

Afryka dzika Kulczyka. Dlaczego najbogatszy Polak inwestuje na Czarnym Lądzie

Hossa dla wróżbitów w Hiszpanii

Hossa dla wróżbitów w Hiszpanii

Falenta chce wyników śledztwa do końca wakacji. Prokuratura łamie prawo

Falenta chce wyników śledztwa do końca wakacji. "Prokuratura łamie prawo"

Marek Falenta ocenia, że analizując dotychczasowy przebieg śledztwa w sprawie tzw. afery taśmowej na jakiekolwiek jego wymierne efekty „przyjdzie czekać bardzo długo". Jednocześnie oczekuje na wywi
pokaż więcej