37
Aleksandra Stanek 30.07.2016

Bułgaria, Albania, a może Włochy? Które kierunki są na polską kieszeń?

Choć w tym sezonie, przez wzrost zagrożenia terrorystycznymi zamachami, wielu Polaków postanowiło spędzić wakacje w kraju, kilka milionów zdecydowało się na zagraniczny wyjazd. Ile kosztować ich będzie utrzymanie? Z jakimi wydatkami muszą się liczyć?

Na podstawie danych GUS na temat przeciętnego spożycia wybranych artykułów spożywczych stworzyliśmy podstawowy koszyk turysty, w którym znalazły się jajka, mleko, mięso, chleb, a także piwo. W końcu są wakacje.

Porównaliśmy ceny tych produktów w państwach najpopularniejszych wśród polskich turystów. Tu z pomocą przyszła nam Numbeo, jedna z największych na świecie baz danych na temat cen.

W ten sposób wyliczyliśmy, ile będą kosztować przeciętnego Polaka podstawowe zakupy podczas tygodniowego urlopu w najbardziej popularnych lokalizacjach.

Zobaczcie, na jakie wydatki muszą nastawić się polscy turyści w Bułgarii, Grecji, Chorwacji czy Albanii.

Koszyk turysty w Polsce

1 z 11 Następny
Koszyk turysty w Polsce

fot: Camilo Rueda López/Flickr, licencja CC BY-SA 2.0

Zakupy: 67 zł
Posiłek w niedrogiej restauracji: 30 zł
Zestaw w McDonald's: 17 zł

Jak wynika z danych GUS na temat przeciętnego spożycia wybranych artykułów spożywczych na jednego mieszkańca, Polak tygodniowo konsumuje średnio 1,3 kg mięsa, głównie wieprzowego, ponad półtora bochenka chleba, 3 jajka, 4 litry mleka. Do naszego koszyka dorzuciliśmy jeszcze piwo, którego średnio wypijamy 2 litry tygodniowo.

Pamiętajmy, że to dane statystyczne, jednak będą nam one niezwykle pomocne do porównania kosztu zakupu  przykładowego koszyka turysty w różnych krajach. W Polsce zapłacimy za niego ponad 67 złotych.

A jak kształtują się ceny w innych krajach?

Komentarze37

Popularne Najnowsze

Aleksandra 2 sierpnia 2016 10:17:25
5 0
To prawda, w niektórych państwach jedzenie jest bardzo, bardzo drogie. Wolę zrobić zakupy na tydzień niż wydać raz w restauracji. W zeszłym roku pojechałam do Hiszpanii na wakacje. Sama ogarnęłam loty, tańsze noclegi - wynajęłam fajny apartament i jeszcze wynegocjowałam niższą cenę za niego na bookaparcie. Jak przyjechałam to zrobiłam zakupy na tydzień i nie musiałam chodzić do restauracji, a tym bardziej do McDonalda :)
Pokaż cały komentarz
Studentka 3 sierpnia 2016 10:54:30
0 1
Musiało być fajnie :) Sama chciałabym coś takiego zaplanować, ale niestety nie wiem jak się za to zabrać. Mogłabyś mi przybliżyć trochę ten bookapart?
Pokaż cały komentarz
Basta 30 lipca 2016 17:02:19
6 1
W Albanii wciaz NIE MA mcdonald's. Kto pisze te artykuly?
Pokaż cały komentarz
guzik 30 lipca 2016 17:17:29
0 0
otejc stont......................................
Pokaż cały komentarz
Gość 30 lipca 2016 15:08:41
7 2
piwo w restauracji w Albanii kosztuje minimum 150lek t.j 1.1 euro t.j 5 zł..Po co mówić nieprawdę ?
Pokaż cały komentarz
Kimas 30 lipca 2016 17:34:01
8 3
Bułgaria- Złote Piaski - wynajęcie lezaka 10 lew, parasol 10 lew, materac 6 lew. Nie wynajmiesz nie wypoczywasz... strefy płatne zajmują 90 % plaży. reszta to skrawek tuż przy samej wodzie - mokry recznik gwarantowany lub na koncach plazy. ręcznik przy ręczniku. Odradzam Bułgarie...
Pokaż cały komentarz
Gość 30 lipca 2016 22:40:52
4 1
Bylam teraz w Bulgari i lezak 5 leva ,parasol tez 5 i wcale nie trzeba płacić,mozna lezec na reczniku jak szkoda kasy i tez na zlotych piaskach ,wrocilam dzisiaj ,w pierwszy dzień tez trafilismy na plaze zapchana tylko leżakami ale pogadalismy z ludzmi i znalezlismy plaze jeszcze blizej i nie zapchaną,ja polecam bylo super i do tego normalne temperatury do 32 a nie po 40
Pokaż cały komentarz
Gość 30 lipca 2016 22:50:26
2 0
bajki piszesz
Pokaż cały komentarz
Anka 7 sierpnia 2016 03:15:07
1 1
Odradzam?
Najpiekniejsze plaze w Polsce, ale jak tylek chce sie wygrzewac w Zlotch Piaskach - trzeba placic wiecej.
Pokaż cały komentarz
Gość 10 sierpnia 2016 14:03:13
4 1
Ceny w Chorwacji nie aktualne .Wszystko droższe .Kto pisze takie bzdury
Pokaż cały komentarz
Turystka 30 lipca 2016 14:38:12
12 9
Byłam w tym roku w Czarnogórze i uważam, że autor nie ma pojęcia o czym pisze, albo co rozumie przez pojęcie posiłek w restauracji. Za 5 euro to można kupić jedynie zupę, natomiast kilogram ryby I klasy np. dorady to koszt od 48 do 52 euro za kilogram. Fakt, że ryba bardzo smaczna, ale trzeba było na nią wydać od 18 do 26 euro, do tego warzywa grilowane lub sałatka szopska, ewentualnie frytki i mix sałat dawało rachunek ok 25-30 euro na osobę. Piwo w restauracji to koszt min. 3 euro, lemoniada 1,5-2 euro. W sklepie chleb, bułki 2 euro, sok 2-2,80 euro, piwo 1,5 euro, woda mineralna 1-2 euro, sery, wędliny i jajka to ceny porównywalne w Polsce. Ogółem Czarnogóra NA PEWNO nie jest tania!
Pokaż cały komentarz
Turysta 30 lipca 2016 14:59:51
11 2
Trochę pani przepłacała bo chleb kosztuje 0,50 euro ,bułki po 0,30 euro, piwo dobre 1,20 soki po ok 1-1,5 euro i to taki bardzo dobre smakowo naturalne ,woda mineralna 0,60 -1 euro Knjaź dobra, a w restauracji dobry obiad zupa, drugie danie plus piwo ok 10-12 euro , pizza 5-8 euro , sałatki od 1,5 do 3 euro ,gulasz 3 euro ,zupy po 2-3 euro w tym pyszna rybna zupa ,spaghetti 5 euro ,kalmary z grilla ok 8-10 euro a danie z rybą +frytki i surówka ok 8-10 euro piwo 2-3 euro ale większości knajp 2,50 .To ceny z lipca z Budvy gdzie jest najdrożej.
Pokaż cały komentarz
Adam 13 sierpnia 2016 21:26:27
1 0
Moi drodzy - Budva, czy Ulcinj , Petrovac, przykładowo Dobra Voda ,ceny są różne, wiadomo, że Budva jest najdroższa, Ale ogólni wpis pani turystki przesadzony zdecydowanie. A piwo butelkowe ok 3 naszych złociszy w sklepie, 7 do 8 zlotych w knajpie -lane , a wiadomo, że można wszystko zjeść i wypić o wiele drożej.Wszystko zależy od zasobnosci portfela - ogólnie mimo wszystko w Czarnogórze coraz dożej. Ale pogoda i wspaniały Adriatyk i przępiekne widoki chyba to rekompensuje.
Pokaż cały komentarz
bronia 30 lipca 2016 19:16:15
5 4
Broń Boże na Zachód, skoro sam się wykańcza, to czemu i my mamy z tego powodu ginąć?
Pokaż cały komentarz
Ludka 7 sierpnia 2016 03:18:01
1 2
Idz do psychiatry, Zachod wykanczaja Polskie nieroby zyjace w tych krajach na zasilkach!