93
Aleksandra Stanek 17.03.2013

Gdzie teraz w Polsce żyje się najlepiej, a gdzie najgorzej?

Trudno nawet zliczyć próby zmierzenia jakości życia. Stosowane metody badań często pozostawiają wiele do życzenia. Jednak Ministerstwo Rozwoju Regionalnego podjęło próbę odpowiedzi na to arcytrudne pytanie - gdzie w Polsce żyje się najlepiej - i zleciło ekspertom ONZ zbadanie poziomu szczęścia w poszczególnych regionach Polski.

Jest to nowatorskie podejście, gdyż dotychczas ONZ analizując takie czynniki jak zdrowie, edukacja i oczywiście zamożność, tworzy indeks HDI odzwierciedlający poziom jakości życia na szczeblu krajowym. Teraz na zlecenie polskiego resortu Organizacja przeanalizowała sytuację w poszczególnych regionach Polskich, wyznaczając dla każdego powiatu indeks LHDI, czyli Wskaźnik Lokalnego Rozwoju Społecznego.

Zwycięzcą zestawienia została Warszawa, jednak na dalszych miejscach jest sporo niespodzianek. Naprawdę dobrze żyje się na przykład mieszkańcom Rzeszowa. Miasto to zdystansowało takie jak ośrodki jak Katowice, Wrocław, czy Gdańsk.

Zobaczcie, gdzie w Polsce żyje się najlepiej, a które powiaty należą do grona najgorszych miejsc do życia.

Miejsce 1. Warszawa

1 z 21 Następny
Miejsce 1. Warszawa

fot: Robert Parma/wikimedia, licencja CC BY-SA 3.0

Indeks LHDI: 87,63

Na pierwszym miejscu rankingu najlepszych miejsc do życia nie ma niespodzianek. Bez zaskoczenia zajęła je Warszawa. Stolica Polski przoduje we wszelkich rankingach, zarówno pod względem poziomu dochodów, jak i dostępności do edukacji czy służby zdrowia.

Według rankingu ONZ całe Mazowsze jest "krainą szczęśliwości". Kolejne miejsca w zestawieniu również zajmują mazowieckie powiaty, takie jak piaseczyński (80,75 LHDI) , postrzegany jako jeden z najbogatszych i najlepiej rozwijających się powiatów w Polsce, a następnie pruszkowski (72,92 LHDI) czy warszawski zachodni (72,48 LHDI).

Komentarze93

Popularne Najnowsze

Chcrystusie Niebieski zabierz mnie do Nieba! 17 marca 2013 13:48:56
5 0
A o Szczecinie to widzę nawet nie wspomnieli. Trzecie pod względem wielkości miasto, a dziura taka, że porażka. Pieprzona wieś z tramwajami, bezrobocie kosmiczne, ludzie zapieprzają na stacjach benzynowych i kasach marketów za najniższą bo nic innego tu nie ma!!! Epic fail :/ I żeby nie było, że cisnę na jakieś miasto - ja tu mieszkam.
Pokaż cały komentarz
ZS 27 stycznia 2015 21:56:20
0 0
3. pod względem wielkości czego miasto? ludnosci z pewnoscia nie (top 5 wyglada tak: Wawa, Krakow, Lodz, Wroclaw, Poznan), wiec moze powierzchni? wiedza faktyczna a wyobrazenie o wlasnej wiedzy jak widac to dwie rozne sprawy.. nieco ponad 400 tysieczne miasto o dramatycznie niekorzystnym polozeniu geograficznym... od polnocy woda, od zachodu najbiedniejsze rejony ddr, od wschodu postpegeerowska rzeczywistosc pomorza a od poludnia opustoszale lasy dawnej brandenburgii... Niestety w rezultacie wieksza wies bez perspektyw w najblizszej dekadzie lub dwoch :( tez tu jeszcze mieszkam :P
Pokaż cały komentarz
szczecin 17 marca 2013 14:31:36
3 0
Będzie jeszcze gorzej. 30% posłów i urzędasów wypier dolić na ulicę!!!
Po co nam tyle biurokracji.
Biurokracja tworzy zapaść finansową.
Wszyscy młodzi Polacy którzy dobrze myślą już się zabezpieczają za grancą.
Popieram ich! Tu nie będzie dobrze póki co.
NFZ Pada renty i emerytury gorsze niż dla zwierzyny!!
Urzędnicy i posłowie to mędy. Na których musimy za pier dalać
Pokaż cały komentarz
Gość 17 marca 2013 13:41:21
3 0
g o wno prawda w poznaniu zyje sie najgorzej tam swój swojego szanuje a obcego ma za nic ! same gbóry i niedokształciuchy egzystuja w poznaniu ! brak jakichkolwiek perspektyw na życie w poznaniu wszystko drogie a zarobki marne, praca jest tu tylko dla ludzi niepełnosprawnych i zy dow
Pokaż cały komentarz
polskitlumspodjasnejgory 24 marca 2013 17:54:13
2 0
Kazdy niemal Polak klepie biede w mniejszym lub wiekszym stopniu.Nie dzialaja u nas zadne programy pomocowe dostepne w cywilizowanych panstwach.Zasilek dla bezrobotnych,jego wysokosc i okres otrzymywania to kpina.Podobnie tzw."sluzba zdrowia" ktora moze stanowic dobry przyklad ale w przypadku gdy ktos nie bedzie wiedzial jak wyniszczyc jakis narod.Oczywiscie Polacy placa w tym wszystkim najwieksze podatki w Europie zeby tej cholocie z rzadu zylo sie na europejskim poziomie i niczego im nie zabraklo..Na dodatek jeszcze pismaki usluzne rezimowi wypisuja tematy o tym jak to sie dobrze zyje w Polsce.Prawda wyglada tak ze jest coraz gorzej a POlszewicy moga doprowadzic nas wszystkich do katastrofy.Jezeli Polacy beda nadal tak glupi ze znow zaglosuja na lewactwo-to Polska zginie.Czytajcie historie wlasnej ojczyzny.Jak mozna cos zmieniac jezeli sie ie wie na kogo glosowac itd?Nie mozna kochac kogos jezeli sie go nie zna tak samo jest z Ojczyzna.Lewactwo nie chce zebysmy poznali prawde bo t
Pokaż cały komentarz
Gość 17 marca 2013 23:12:44
2 0
mówcie co chcecie. Dla mnie nr jest Białystok i tak zostanie!<3
Pokaż cały komentarz
teufel 17 marca 2013 15:40:03
2 0
sos help lodz idzie na dno
Pokaż cały komentarz
Gość 17 marca 2013 14:31:41
2 0
Bydgoszcz nie istnieje xD
Pokaż cały komentarz
Pokaż więcej komentarzy
Amazon zapłaci 250 milionów dolarów byłej ekipie Top Gear za nowe show

Amazon zapłaci 250 milionów dolarów byłej ekipie Top Gear za nowe show

Do takich informacji dotarł dziennik "Financial Times", podając źródła zbliżone do sprawy.
Rosyjska firma taksówkowa kupiła dwa luksusowe samochody Tesli. Po miesiącu ma już tylko jeden

Rosyjska firma taksówkowa kupiła dwa luksusowe samochody Tesli. Po miesiącu ma już tylko jeden

Barack Obama chce mieć najszybszy komputer na świecie. Chce prześcignąć Chińczyków

Barack Obama chce mieć najszybszy komputer na świecie. Chce prześcignąć Chińczyków

Czy Sebastian Kulczyk prześcignie ojca? Spadkobiercy największych polskich fortun

Czy Sebastian Kulczyk prześcignie ojca? Spadkobiercy największych polskich fortun

W ciągu ostatnich 25 lat wyrosło w Polsce wiele fortun. W tym samym czasie dorosło również pokolenie dzieci ich założycieli. Zbliża się czas, gdy potomkowie polskich milionerów i miliarderów zaczną przejmować sukcesję w rodzinnych biznesach.
pokaż więcej