23 Aleksandra Stanek 19.12.2013

Im to "lotto"? Setki milionów lądują co roku w śmietniku

Im to

fot: Bartosz Senderek/wikimedia, licencja CC BY-SA 2.5

Ponad pół miliarda dolarów rocznie trafia… na śmietnik. Wszystko przez nieuwagę graczy w loterie, którzy nie odbierają mniejszych wygranych.

W USA padł rekord w loterii Mega Millions. Szczęśliwą "szóstkę", która dała wygraną 636 milionów dolarów, wytypowały dwie osoby i to one podzielą się nagrodą. Jednak oprócz głównej nagrody w tego typu loteriach rozlosowywane są również mniejsze nagrody pieniężne. I to właśnie o nich często wygrani zapominają.

Przykładowo w losowaniu, w którym padła rekordowa wygrana, do zgarnięcia były także mniejsze nagrody. Za trafioną "piątkę" można było zainkasować okrągły milion dol. Za "czwórkę" wypłacano nawet do 500 dol.

NBC News zebrała informacje z 30 stanów, które biorą udział w loteriach typu Mega Millions i Superball, na temat nieodebranych nagród. Dane są zaskakujące.

Tylko w 2013 r. ponad 500 mln dol. wygranych w loteriach zostało nieodebranych i nie był to rekord. We wcześniejszych latach zdarzały się większe kwoty.

Również w Polsce milionowe wygrane przepadają zapominalskim szczęśliwcom. W maju tego roku minął termin odbioru 17 mln zł, wygranych w zakładach Lotto. Poszukiwania zwycięzcy, który kupił los w Chojnicach i nie odebrał nagrody, trwały pół roku, wsparły je nawet media w całej Polsce. Bezskutecznie. W 2008 r. w Wejherowie ktoś wygrał 11,8 mln zł. Nie zgłosił się.

Jak przypomina "Polska The Times", zgodnie z regulaminem Totalizatora Sportowego na odbiór wygranej zwycięzca ma 60 dni. Po upływie tego terminu przysługuje jeszcze prawo do składania reklamacji. Łącznie na odbiór nagrody pozostaje sześć miesięcy. W niektórych stanach USA lottomilionerzy mają nawet rok, by zgłosić się po wygrane pieniądze. Jednak jak widać, nie rzadko o tym zapominają.

Najczęściej wśród zapominalskich są okazjonalni gracze, których do kupna losu skłoniła wielka kumulacja. Gdy okazuje się, że wygrana padła w zupełnie innymi mieście, często wyrzucają kupon, bez sprawdzania, czy nie padła na nim niższego rzędu nagroda. Zdarzają się również zgubienia lub zniszczenia szczęśliwych losów. Właśnie w ten sposób miliony dolarów lądują na śmietniku.

Co zatem się dzieje z nieodebranymi milionami? W Polsce pieniądze wracają do Totalizatora Sportowego, który jest własnością Skarbu Państwa. W Stanach Zjednoczonych regulaminy loterii przewidują różne rozwiązania. Czasem pieniądze trafiają ponownie do puli nagród, czasem przeznaczane są na szczytne cele.

23 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze23

Popularne Najnowsze

Gość 20 grudnia 2013 07:23:01
11 1
Unas prawie wszystkie wygrane to ustawki
Pokaż cały komentarz
Gość 20 grudnia 2013 08:13:52
1 0
Dokładnie. Tym bardziej, że już reklamuje się, że w Wigilię będzie wielka kumulacja! Niby skąd są tego tacy pewni? Zakładają, że w sobotę nikt nie wytypuje szóstki w tą sobotę? W ten sposób publicznie się przyznają, że coś jest na rzeczy.
Pokaż cały komentarz
Gość 22 grudnia 2013 15:38:25
0 0
Nie wiem czy prawie wszystkie u mnie kobita w okolicy wygrała 3 milionki. Jak zafałszują jedną na 10 kumulacji to się jeszcze zgodzę. Wiesz co by było jak by wyszło że praktycznie wszystkie wygrane były ustawione ludzie by roznieśli w pył siedzibę lotto. Oni mają dość kasy z części zakładu by nie bawić się w takie przekręty.
Pokaż cały komentarz
urzad 20 grudnia 2013 10:28:33
5 0
jakim śmietniku, nieodebrane należnośc**przywłąszcza sobie panstwo
Pokaż cały komentarz
Milioner (o mało co) 21 grudnia 2013 22:20:03
4 0
To są wygrane!!!.ja miałem 2x piatką,szczęsciarz ze mnie,by ktoś powiedział...raz wygrałem 1.800zł a drugi 5.300zł.i to wszystko minus podatek.złodzieje i tyle.Na szóstkę nie ma szans.A tylko 6 daje efekt.Reszta to nabijanie kasy Lotto.
Pokaż cały komentarz
Gość 19 grudnia 2013 19:29:57
4 0
Jak ktoś ma za dużo ,to nie chce mu się iść odbierac 500 Dol , a w Ameryce przecież nie brakuje zarobasów ;)) Ale powiedzieć komuś to eee , tam nie jest tak kolorowo , pewnie w PL leppiej , jak slysze takie uwagi to mi się żygac chce;)
Pokaż cały komentarz
Gość 19 grudnia 2013 23:27:42
3 0
a unas cicho sza przedwyborami po wyborach o zmianach w zarzadzie lotto, za to inne spólki skarbu panstwa zalewaja nowi prezesi i ludzie partii sprawujacej wladze i tak co wybory a lotto cicho sza ,jak to mozliwe
Pokaż cały komentarz
Gość 20 grudnia 2013 09:58:51
2 0
POwinni dać chodorkowi medal za Pokazanie jak dymać społeczeństwo.
Pokaż cały komentarz
Gość 20 grudnia 2013 09:56:41
3 1
POlska to stan umysłu.
Pokaż cały komentarz
ja 22 grudnia 2013 00:22:52
0 0
Pie.......cie jak gesi bez łepy.
Pokaż cały komentarz
Pokaż więcej komentarzy
Credit Suisse oskarżony o konszachty z rosyjskim oligarchą naftowym

Credit Suisse oskarżony o konszachty z rosyjskim oligarchą naftowym

Gruziński biznesmen oskarża bank Credit Suisse o to, że zmusił go do sprzedaży należącego do niego pola naftowego w Azerbejdżanie za połowę wartości rosyjskiemu oligarsze, właścicielowi spółki Russnieft. W poniedziałek rusza proces przed londyńskim sądem.
5 opinii po "Kenijczykach", czyli co się wydarzyło po tekście Biztok.pl
Przed tygodniem opublikowaliśmy tekst „Kenijczyk za 4 tys. zł. Tak się zarabia na biegach w Polsce”. Ponieważ wywołaliśmy nim spore zamieszanie nie tylko w biegowym świecie, więc czujemy się odpowiedzialni za dyskusję, jaką reportaż wywołał. Przedstawiamy kilka najciekawszych opinii, które pojawiły się po publikacji materiału oraz komentarz do całej sprawy autora artykuł.
Rosyjskie Ministerstwo Finansów: nie boimy się niskich cen ropy naftowej

Rosyjskie Ministerstwo Finansów: nie boimy się niskich cen ropy naftowej

Rosyjskie państwowe firmy nie kupią już samochodów z importu

Rosyjskie państwowe firmy nie kupią już samochodów z importu

Kontrolowane przez rosyjski skarb państwa firmy będą miały zakaz kupowania importowanych samochodów, ciężkiego sprzętu, a nawet wyrobów metalurgicznych, jeśli istnieją ich rosyjskie odpowiedniki – dowiedziała się gazeta Kommiersant.
pokaż więcej