447
Sebastian Ogórek 13.10.2014

Kenijczyk za 4 tys. zł. Tak się zarabia na biegach w Polsce

Kenijczyk za 4 tys. zł. Tak się zarabia na biegach w Polsce

fot: Jan Malec/newspix.pl

Przeciętny biegacz z Kenii kosztuje cztery tysiące złotych. Zwraca się już po pierwszym biegu – oto kulisy kontrowersyjnego procederu z polskiego światka biegaczy.

Czerwiec, mała gmina pod Białymstokiem. Do organizatora półmaratonu w Korycinie dzwoni telefon.

- Co by państwo powiedzieli na dodatkową reklamę dla biegu? – słyszy. – Przywożę Kenijczyków, dodadzą kolorytu. Potrzeba kilkaset złotych: paliwo, nocleg itp.

Organizator oferty nie przyjmuje, Kenijczycy przyjeżdżają i tak. I wygrywają w cuglach, zajmując wszystkie miejsca na podium. Żywej krowy – tradycyjnie głównej nagrody w korycińskim biegu – nie zabierają. Kasują za to ekwiwalent, w sumie 3 tys. zł z nagród. Materiał o krowie i Kenijczykach publikuje nawet "Fakt".

Wszyscy trzej zawodnicy należą do Benedek Team. To nieformalna węgierska grupa sportowa, założona przez Zsoltana Benedeka. Od dwóch lat obstawia mniej prestiżowe biegi w Polsce. Wszędzie tam, gdzie jest do wygrania 1000 zł i bieg na 10 kilometrów czy półmaraton, są i oni. Jeśli są nagrody, a nie ma ekipy Benedeka, to znaczy, że przyjeżdża SKKS Dorcus, konkurencyjna grupa prowadzona przez Polaka.

Na rynku jest jeszcze trzeci gracz - Sylwester Niebudek z Bydgoszczy. On i jego Kenijczycy specjalizują się jednak w zawodach bardziej elitarnych, obstawiając maratony. Biznes się kręci, bo z roku na rok nagrody w polskich biegach są coraz wyższe. Według wyliczeń biegacza Krzysztofa Bartkiewicza, związanego z Benedek Team, tylko w zeszłym roku było to ponad 2,2 mln zł. I to tylko w biegach, które płacą za zwycięstwo powyżej 1500 zł. Na dodatek pula cały czas rośnie.

KENIJCZYK BIEGNIE NA ZMYWAKU

Żeby sprowadzić zawodnika z Kenii, trzeba się nagimnastykować. Polska ambasada z Nairobi akceptuje jedynie wnioski wizowe co trzeciego biegacza. Resztę odrzuca. Z - jak twierdzą nasi rozmówcy - nie do końca jasnych powodów.

- Ile kosztuje Kenijczyk? Niezbyt dużo. Za 4 tys. złotych można kupić mu bilety z Nairobi do Polski - przyznaje Piotr Szurowski, założyciel SKKS Dorcus.

Zwraca się szybko. W sierpniu zawodnicy Benedek Team zarobili z nagród blisko 50 tys. zł. I to tylko w Polsce, a obstawiają też biegi od Chorwacji, przez Słowację, Czechy aż po Węgry.

- Jeden zawodnik potrafi wystartować w tydzień w czterech zawodach. W weekend są to imprezy biegowe, a w dni powszednie mityngi – mówi Bartkiewicz.

A tempo Kenijczycy narzucili w Polsce mordercze. 5 lipca 2014 r. Elias Maindi wygrywa siedomiokilometrowy Bieg 12 Mostów w Koszalinie, drugi na mecie jest Charles Toroitich. Wśród kobiet  zwycięża Consalater Chemta Yadda, wyprzedzając Gladys Cerubo. Wszyscy to zawodnicy Benedek Team.

Dzień później są już w Jarosławcu i uczestniczą w trudnym 15-kilometrowym biegu po plaży. Tu wyprzedza ich jedynie rodak Daniel Muteti, który biega dla Niebudka. Po tym weekendzie konto Benedek Team rośnie o kolejne kilka tysięcy złotych.

Kolejny terminator: Abel Rop. Na początku września podczas prestiżowego Festiwalu Biegowego w Krynicy dzień po dniu wygrywa: najpierw bieg na 15 km, potem 10 km, w niedzielę kończąc z najlepszym czasem półmaraton. W tych samych biegach startują też koledzy i koleżanki z drużyny, za każdym razem zajmując miejsca na podium. W sumie drużyna w trzy dni zgarnia 36 tys. zł.

Tydzień później zawodnicy są już na maratonie we Wrocławiu oraz mniejszych biegach w Tarczynie czy Płocku. Scenariusz się powtarza: wchodzą na podium. I nie ma znaczenia, że przez cały sierpień startowali co tydzień w dziesiątkach innych miejscowości, które - zachęcone boomem na bieganie - organizują zawody. 

Do Polski tak naprawdę przyjeżdża trzecia liga Kenijczyków. Na mistrzostwo świata, ani wygraną w dużym i wysokopłatnym maratonie szans nie mają. Ich przeciętność wystarcza jednak na nasze zawody i biegaczy z Polski czy krajów wschodnich jak Litwa czy Ukraina.

- Ci zawodnicy przyjeżdżają do nas nie po to by uczestniczyć w sportowej rywalizacji, ale pracować. Dla nich jest to zwykła robota. Tak jak my jeździmy do Londynu na zmywak, tak oni przyjeżdżają do nas na zawody - mówi nam jeden z organizatorów biegów, chcąc jednak zachować anonimowość.

Dla grup sportowych to świetny interes. Menedżer kasuje prowizję, najczęściej też wynajmuje swoim biegaczom mieszkanie, do niego należy też samochód, którym jeżdżą na zawody. Kenijczycy sami kupują tylko jedzenie. 

ILE SIĘ NA TYM ZARABIA?

Piotr Szurowski twierdzi, że on sam swoim zawodnikom zabiera 15-20 proc. z nagród. Marek Tronina, który organizuje PZU Maraton Warszawski mówi, że stawki są wyższe i oscylują w granicach 20-30 proc. Czasem nawet więcej.

- Mam wrażenie, że w przypadku menadżerów obstawiających te mniejsze zawody, rozliczenia wyglądają nieco inaczej - dodaje.

Tronina przypomina głośną w branży anegdotę. Menadżer spytał swojego zawodnika czy za dwa tysiące złotych zrezygnuje z rywalizacji i pobiegnie jako zając, czyli będzie utrzymywał stałe, wysokie tempo do pewnego kilometra i pomoże najlepszym poprawić rekord trasy. Zawodnik się zgodził.

Po maratonie organizator biegu podchodzi do menadżera i na oczach biegacza wręcza mu 10 tys. zł. Ten odlicza dla siebie osiem tysięcy. Resztę oddaje robiącemu wielkie oczy zawodnikowi, dodając, że nie ma się co burzyć, bo przecież po dżentelmeńsku umówili się na dwa tysiące.

- Warunki współpracy na linii zawodnik-menadżer są dość okrutne. I to nie tylko w Polsce. Słyszałem o Polkach, które na Zachodzie mieszkały w barakach po 8-10 osób, a po mityngach ze względu na cięcia kosztów spały po dwie w jednym hotelowym łóżku. To jest sport, ale też gra rynkowa - stwierdza Tronina.

Nie wszyscy tę grę wytrzymują. Podczas Półmaratonu Henrykowskiego zasłabła jedna z zawodniczek. - Skończyło się wizytą w szpitalu i podłączeniem pod kroplówkę - mówi nam Jacek Szpunt, organizator biegu.

Zdaniem Krzysztofa Bartkiewicza, który czasami pomaga Benedek Team w organizowaniu startów w Polsce, zasłabnięcia to wynik skrajnej oszczędności zawodników z Afryki. Zamiast jeść, wolą przyoszczędzić i zawieźć pieniądze zimą do domu. 

TABLETKA NA 2:40 NA KILOMETR

Kenijczycy budzą wiele kontrowersji. Polscy biegacze są przekonani, że używają niedozwolonych środków dopingujących. Ale też zespoły oskarżają się nawzajem o grę nie fair. 

- Postanowiłem walczyć z tym Węgrem. On formalnie nie ma pod sobą nic. Żadnej zarejestrowanej grupy, umowy z żadnym zawodnikiem. A jednak ci Kenijczycy startują na niego. On nawet nie jest menadżerem. On jest tylko egzekutorem - denerwuje się Szurowski.

Założyciel SKKS Dorcus twierdzi, że jego zawodnicy są lepsi i mogą wygrać z Kenijczykami Węgra. Pod jednym warunkiem - muszą startować na świeżo.

- Nie mam dowodów, ale moi zawodnicy mówią mi wprost, że kilka razy widzieli jak zawodnicy od Benedek Team brali na punkcie z wodą jakieś tabletki i zaczynali biegać w tempie 2:40 na kilometr. A to jest bieg na rekord świata! – mówi nam otwarcie polski menadżer.

Zwraca też uwagę, że zawodnicy Węgra nie pocą się w trakcie biegu. A to nie jest normalne zachowanie organizmu. Dlaczego wygrywają? Radek Kłeczek, jeden z lepszych polskich biegaczy komentując zawody Festiwalu Biegowego w Krynicy pisał, że zawodnik od Benedeka "odkrył tajemniczą miksturę na wygrywanie". Dodał jednocześnie, że jest za kontrolą antydopingową podczas tej największej imprezy biegowej w kraju.

 - Podstawowe pytanie brzmi czy na małych imprezach są badania antydopingowe? Odpowiedź brzmi oczywiście nie. Po pierwsze są drogie, po drugie nikt nie chce by w razie wpadki przykleiła się do tych zawodów łatka "dopingu". I nie ma znaczenia, że organizator był jedynym uczciwym i wykrył doping. Jak w tym powiedzeniu: nieważne czy ciebie okradli, czy ty okradłeś, sprawa i tak jest śmierdząca - mówi Marek Tronina.

Problem w tym, że nawet złapanie kenijskiego biegacza na dopingu niczego nie załatwia. Większość z nich startuje u nas jako amatorzy, czyli na takich samych warunkach jak Kowalski, który metę maratonu przekracza w pierwszej setce od końca. Dyskwalifikacja nie będzie więc na dwa lata, ale tylko na ten jeden, konkretny bieg. Następnego dnia biegacz zasadniczo może startować bez żadnych przeszkód.

O samym Benedeku w branży mówi się, że był zawodnikiem, którego dwukrotnie przyłapano na dopingu. Bartkiewicz twierdzi jednak, że to plotki.

- Narzekają ci, co nie mają menadżera. Ale żeby go mieć, trzeba reprezentować pewien poziom sportowy. Przecież nikt nie przygarnie do siebie zawodnika, na którym nie można zarobić - mówi wprost.

Kenijczycy Węgra byli ostatnio kontrolowani na zawodach w Czechach i nie było żadnych problemów. Z samym Benedekiem – mimo prób – nie udało nam się skontaktować.

A GDZIE BIEG PO ZDROWIE?

Utrzymanie polskiego zawodnika to nawet 100 tys. zł rocznie. Najlepsi tacy jak Henryk Szost czy naturalizowany Yared Shegumo, wicemistrz Europy w maratonie, potrafią zarabiać nawet więcej. Oni z Kenijczykami problemu nie mają. Gorzej z polską młodzieżą.

 - Możemy dziś narzekać, że Kenijczycy zabierają nam nagrody w biegach. Pamiętam jednak czasy, gdy nasi najlepsi zawodnicy jeździli do Niemiec tylko po to, by dostać 100 dolarów. Ja mam pretensje do organizatorów. Można przecież ustalić, że jest jedna nagroda dla zwycięzcy i druga dla najlepszego Polaka. Taka dodatkowa klasyfikacja załatwi sprawę – mówi nam Marek Tronina.

Na razie takich biegów w Polsce nie ma. Organizatorzy Półmaratonu Henrykowskiego po incydencie z mdlejącą Kenijką zdecydowali, że w przyszłym roku nagród finansowych nie będzie w ogóle. Nie zarobią ani Kenijczycy, ani Polacy, ani menadżerowie. Biegacze pobiegną bez pieniędzy. Po prostu po zdrowie.

Jak polskie biegi wyglądają w liczbach? Zobacz infografikę przygotowaną przez Biztok.pl

Poprzednia Strona 1 z 2 1 2 Następna
447 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze447

Popularne Najnowsze

Gość 13 października 2014 23:13:51
168 7
Jakiś czas wstecz Pana Bartkiewicza również złapano na dopingu, poza naszą granicą okazało się że stosował niedozwolone środki, więc nie dziwne, że próbuje wybielić kolegów koksiarzy.
Pokaż cały komentarz
Gość 14 października 2014 06:08:19
155 54
Tyle pieniedzy w błoto. Dziura w budżecie nie maleje ale kase na glupoty sie wydaje. Po co ja sie zapytuje??
Pokaż cały komentarz
tren 14 października 2014 22:50:42
6 4
o czym Ty piszesz ?? kto wydaje ?? myślisz że rząd sobie Kenijczyków ściągnął ?? co za upośledzony gość .
Pokaż cały komentarz
Nick 15 października 2014 00:35:11
12 2
te pieniądze są od sponsorów, a nie z budżetu.. Sponsorzy dla reklamy wykladają pieniądze na nagrody.
Pokaż cały komentarz
jds 18 października 2014 15:51:51
0 0
więc sam możesz dodać , ze swoich
Pokaż cały komentarz
Gość 14 października 2014 01:55:39
130 36
debile nasprowadzajcie tych nierobow dla kasy smiecie a kto potem da sobie z nimi rade? czy kasa za wszelka cene?
Pokaż cały komentarz
Aster 14 października 2014 10:07:32
1 2
Ale ze co?

Pewnie ze kasa za wszelka cene. Tak dziala swiat.
Ale co to ma do biegaczy?
Pokaż cały komentarz
Gość 14 października 2014 10:29:29
1 1
ponoć tak ,też mnie słuchy doszły ,słyszałem też ,że mają zakaz startów w austri za wpadkę na koksie .w polsce bym z nimi zrobił to samo
Pokaż cały komentarz
leon 14 października 2014 14:26:43
3 0
Oni mają fach w nogach,nie muszą zajmować się czym innym.
Pokaż cały komentarz
tren 14 października 2014 22:52:33
5 0
naściągali sobie Polaków do Londynu i jakoś dają sobie z nim i radę. Przemyśl na drugi raz co piszesz. tak samo jak nasi pojechali na zachód po zarobek tak samo i Ci Kenijczycy przyjechali do nas
Pokaż cały komentarz
jds 18 października 2014 15:52:12
2 0
zazdrosny?
Pokaż cały komentarz
Gość 18 października 2014 17:38:46
3 0
masz rację !to nie są nieroby!!!!!! ..oni tu ciężko pracują ...a nieroby to ci którzy chcą na nich zarobić ..
Pokaż cały komentarz
Gość 18 października 2014 17:39:04
1 0
masz rację !to nie są nieroby!!!!!! ..oni tu ciężko pracują ...a nieroby to ci którzy chcą na nich zarobić ..
Pokaż cały komentarz
Gość 18 października 2014 17:39:48
0 0
masz rację !to nie są nieroby!!!!!! ..oni tu ciężko pracują ...a nieroby to ci którzy chcą na nich zarobić ..
Pokaż cały komentarz
Gość 18 października 2014 17:40:12
0 0
masz rację !to nie są nieroby!!!!!! ..oni tu ciężko pracują ...a nieroby to ci którzy chcą na nich zarobić ..
Pokaż cały komentarz
Gość 14 października 2014 10:18:49
94 9
Ostatnio byłem w Francji w supermarkecie. Wszędzie czarni, muslimy a białyuch Francuzów jak na lekarstwo. Chcecie tego w Polsce? Ja nie.
Pokaż cały komentarz
Gość 13 października 2014 23:06:54
64 2
biegłem 10km w jastrzębiu Zdroju i podziwiałem osioł tych małych czarnych kolesi, ee tam, oni sa urodzeni do tego sportu - a tu proszę, normalny biznes
Pokaż cały komentarz
i tyle 14 października 2014 14:45:22
3 3
jakbyś jak oni żuł mirre to by oni twoje plecy ogladali - to super stymulant i jest legalny - w Afryce kierowcy go zuja i moga nawet do 72 godzin JECHAĆ bez jdzenia i snu - taki hardcore - bardzo uzaleznia ale za to daje niesamowity power i wytrzymałośc
Pokaż cały komentarz
jvc 14 października 2014 07:25:09
58 4
przywoza ta ebole na zyczenie głupcy
Pokaż cały komentarz
smakosz sałaty 20 października 2014 20:41:22
1 0
Jak chcesz wiedzieć, to ebola jest za Zachodzie Afryki, a Kenia na Wschodzie. Polecam atlas.
Pokaż cały komentarz
REX 14 października 2014 09:28:24
28 1
Z******ty artykuł, takich prosimy więcej
Pokaż cały komentarz
Pokaż więcej komentarzy
Dlaczego warto inwestować w towary ze zwrotów?

Dlaczego warto inwestować w towary ze zwrotów?

Zastanawiasz się nad założeniem własnego biznesu, ale nie jesteś pewien, czy na tym nie stracisz? Postaw na sprawdzony pomysł – zainwestuj w towary ze zwrotów.
Optymalizacja kosztów druku

Optymalizacja kosztów druku

Co robią pracownicy na służbowych komputerach?

Co robią pracownicy na służbowych komputerach?

Mocny smartfon Huawei P9 lite dla każdego

Mocny smartfon Huawei P9 lite dla każdego

P9 lite to telefon bardzo wszechstronny, który spełnia swoją rolę w różnorodnych warunkach. Szybki Internet? Dobre zdjęcia? Rozwiązania biznesowe? To wszystko znajdziesz w smartfonie Huawei!
pokaż więcej