14 30.06.2016

Największy od ponad 100 lat diament bez kupca

Największy od ponad 100 lat diament bez kupca

fot: stevendepolo/flickr.com

Lesedi la Rona - największy od ponad 100 lat diament nie został sprzedany. Aukcja w londyńskim domu Sotheby's zaończyła się fiaskiem. Powód? Sprzedający odrzucił cenę... 61 milionów dolarów.


Kamień jest wielkości piłki tenisowej, liczy sobie około trzech miliardów lat. Liczba karatów: 1109. Wydobyty w Botswanie diament sprawił, że akcje kompanii górnicznej Lucara Diamond Corporation poszybowały o 32 procent.

Cena jednak nie osiągnęła podczas aukcji minimalnego poziomu 70 milionów dolarów. W efekcie, firma zachowa kamień. Być może zostanie on sprzedany prywatnemu nabywcy, bez publicznej aukcji, albo wypożyczony do muzeum.


Jak dotąd, ludzkość odkryła tylko jeden większy diament. Kamień, odnaleziony w 1905 roku, został pocięty, a jego fragment zdobi dziś koronę monarchów Wielkiej Brytanii.

14 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze14

Popularne Najnowsze

zyta 30 lipca 2016 19:26:51
4 1
Rabowali nas Tatarzy, Szwedzi, Siedmiogrodzianie,. Kozacy, Prusacy, Austriacy, Rosjanie, Niemcy, Sowieci i rodzimi okupanci? Z II Światowej Zawieruchy wyszliśmy jako nędzarze? To czego jeszcze europa chce od nas? Przyjmowania uchodźców przerobionych przez nich na wygnańców?
Pokaż cały komentarz
spawacz z Mtl. 5 września 2016 01:38:37
0 0
sorry sis.-nie rabowali nas, a dawalismy se dymac-po prostu-moze nie na wlasne
zyczenie ale przez swoj indywidualizm i po prostu zwykla sprzedajnosc tej
malej grupki noblesse-w porywach do 10 % populacji-wliczjac w to szaraczkow
tzw. klamkowych- czyt.wiszacych u klamek magnaterii-tej najbardziej sprzedajnej.
a jak tylko troche nadarzyla sie okazja to najechalismy Zaolzie-na przyklad.
tak ze madre przyslowie mowi-okazja czyni zlodzieja.
Pokaż cały komentarz
marimba 30 lipca 2016 19:29:26
1 0
Jak to nosić i gdzie to nosić, żeby nie oderżneli głowy, żeby go ściagnac z szyi?
Pokaż cały komentarz
Kom baby com 13 lipca 2016 16:58:12
1 0
Bo z Marsa lecą próbki...
Pokaż cały komentarz
I będzie Gówno 13 lipca 2016 17:02:18
1 0
Trza go wykroić i brilanta stworzyć, bo jak się klejnot napnie, to jak pierdyknie, to w najlepszym wypadku w stan gazowy przejdzie. W najgorszym? Na atomy się rozpadnie :)
Pokaż cały komentarz
Johny 3 lipca 2016 00:19:15
10 10
Kawałek węgla. Byle plastikowe koraliki są ładniejsze. Ani to ładne, ani to przydatne. Ot taka zbędna ciekawostka.
Pokaż cały komentarz
kk 5 lipca 2016 06:26:33
4 7
Kawałek g*******ego szkiełka które wrzucone do ognia pozostawiło by troszkę prochu ma kosztować kilka tysięcy żyć ludzkich?. Tak przeliczam ile mogli byśmy zarobić przez całe dorosłe życie .Wiecie co się działo podczas Wojny z takimi skarbami ? A no jakiś Rusek gotował se zupę na dziełach Rembranta czy innych wyśmienitościach ... tyle to jest warte