232 Aleksandra Danilecka, tigi 23.01.2014

Oto rower bez łańcucha. Wymyślił go Polak, wygrał 40 tys. zł

Oto rower bez łańcucha. Wymyślił go Polak, wygrał 40 tys. zł
przejdź do galerii

Rower bez łańcucha? Jeśli wcześniej nie słyszeliście o IzzyBike, jest okazja, by o nim przypomnieć.

Rower powstał w głowie Marka Jurka, pracownika Instytutu Fizyki. Nie ma łańcucha, bo napęd zapewniają pedały umieszczone na osi przedniego koła.

Z innych ciekawych cech: rower ma osadzone nisko siodełko z oparciem dla dolnej partii pleców, za to kierownica jest ustawiona dość wysoko. W efekcie podczas jazdy przybiera się sylwetkę zbliżoną do harleyowców (stąd pierwszy przydomek Easy Rider Bike, który potem przekształcił się w nazwę IzzyBike).

Jest też przekładnia planetarna 2,8:1 oraz dwuczęściowa, wahliwa rama, która przy stosunkowo dużych kołach ułatwia skręcanie, a zarazem pozwala jednym ruchem ręki złożyć rower.

Rower już w 2011 r. dostał złoty medal na Międzynarodowych Targach iENA 2011 w Norymberdze. Dotąd nie udało się podpisać kontraktu z partnerem biznesowym, który sfinansowałby produkcję roweru.

Ten film nagrywaliśmy latem 2013 r. Ale o IzzyBike jest coraz głośniej. W środę wieczorem projekt wygrał konkurs Think Big, organizowany przez UPC, największego w Polsce operatora kablowego, a Marta Jurek, córka polskiego wynalazcy, odebrała główną nagrodę - 40 tys. zł. 

To oczywiście za mało, by samodzielnie cokolwiek uruchomić, ale rozgłos może IzzyBike pomóc.

- Wygrana w konkursie pozwoli nam wprowadzić nasz innowacyjny produkt na rynek. Decyzja jury to dla nas duże wyzwanie i jednocześnie odpowiedzialność - przekonuje Marta Jurek. 

Jak powiedziała Biztok.pl, prowadzi obecnie wstępne rozmowy z dwoma firmami, zainteresowanymi produkcją roweru. Patenty na IzzyBike już ma zastrzeżone, zarówno na rynku amerykańskim, jak i w Europie.

232 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze232

Popularne Najnowsze

Biker 23 stycznia 2014 16:31:58
73 24
Nie sądziłem ze ktoś moze opatentować pomysł który od wielu lat jest w produkcji. Głównie dotyczy najmniejszych rowerów dzieciecych a w produkcji rowerów duzych sie nie przyjął gdyz jest po prostu niewygodny i niepraktyczny. Mysle ze powinien opatentować również dwupłatowce.
Pokaż cały komentarz
Paul86 23 stycznia 2014 09:01:04
60 14
Można by owszem pochwalić, że mimo umieszczenia pedałów z przodu jedzie mniej więcej prosto, ale nie za brak łańcucha, takie były rowery w XIX wieku!
Pokaż cały komentarz
Gość 23 stycznia 2014 23:12:13
2 1
Zwykłą przekładnie, nie planetarną, która daje o wiele większe przełożenie przy mniejszym działaniu siłą lub napędem
Pokaż cały komentarz
Absmak 29 stycznia 2014 23:01:52
7 1
Pedały pogonione łańcuchem poruszają się znacznie szybciej.
Pokaż cały komentarz
Sviss 4 lipca 2014 01:10:56
0 0
ale chyba ma torpedo,a to byłby plus.Albo wolnobieżkę
Pokaż cały komentarz
Gość 23 stycznia 2014 11:51:09
26 4
Raczej nie odważyłbym się na nim ścigać np. w Mazovii , mało funkcjonalny i raczej mi się nie podoba, ale ważne że gość coś robi, a nie siedzi w chałupie i browara żłopie przed telewizorem, oglądając kolejny żenujący mecz naszej pseudo reprezentacji np....
Pokaż cały komentarz
Gość 30 stycznia 2014 07:58:31
1 4
Ścigać? Obejrzyj jeszcze raz materiał i powiedz, czy ten pan będzie się z kimś ścigać? Może po ścigaj się z nim inteligencją... To tak samo jak Crossfiter spotyka "chopaków ze siłowni"...
Pokaż cały komentarz
blondboard 23 stycznia 2014 11:44:59
18 1
Wygląda jak udoskonalenie starych rowerów. Ciekawe rozwiązanie ukladu kierowniczego, gdyby kierownica bezpośrednio była połączona z widelcem to by się kierowało nie ciekawie. Ja bym tu jeszcze oparcie powięszył, bo taka mała powierzchnia nacisku na lędźwie może być nie zdrowa.
Pokaż cały komentarz
Gość 23 stycznia 2014 14:33:37
13 7
Jak rowerek dla dzieci tylko, że na 2 kółkach..
Pokaż cały komentarz
marco 23 stycznia 2014 16:26:30
6 2
Cóż niech produkują ten rower . Tak przy okazji łańcuch w rowerze wymyślono nie bez przyczyny. Po pierwsze wygodniej jest pedałować gdy pedały znajdują się tam gdzie obecnie się znajdują . Po drugie dzięki obecnemu rozwiązaniu , to jest z łańcuchem można siedzieć na siodełku "całym tyłkiem" i wygodnie . Nie wspominam o jeździe tym wynalazkiem po mokrych drogach i ostremu skręcaniu :) . Ale to moje delikatne sugestie
Pokaż cały komentarz
marco 23 stycznia 2014 18:16:31
2 2
Oprócz wygodnej pozycji przy wersji z łańcuchem chodzi też o przełożenia :) W terenie ten rower na pewno się nie sprawdzi : przełożenie i no można wywinąć "orła" do przodu lub w tył . Mówiąc krótko - wolę tradycyjny rower , najlepiej z przerzutkami :) - uzupełniam moją wypowiedź
Pokaż cały komentarz
Gość 30 stycznia 2014 17:45:54
0 0
Dżisys... Masz dohona, szybszy, zwrotniejszy i też składany
Pokaż cały komentarz
Simon 23 stycznia 2014 09:07:00
4 0
Przynajmniej łańcucha nie trzeba smarować, aczkolwiek sądzę iż wyciąganie stóp do przodu w celu pedałowania wymagało by przyzwyczajenia i na początku mogło by to być troszkę niewygodne ;)
Pokaż cały komentarz
Gość 4 lipca 2014 19:38:59
0 0
a czemu nie wygodnie ?? plywales kiedys rowerem wodnym?? tez pedaly sa z przodu