85 Aleksandra Stanek 21.02.2016

W Czechach powstał największy na świecie luksusowy schron dla bogaczy

W Czechach powstał największy na świecie luksusowy schron dla bogaczy
przejdź do galerii

Za południową granicą, niewiele ponad 7 godz. podróży samochodem z Warszawy, znajduje się niezwykły ośrodek. Oppidum - na pierwszy rzut oka to luksusowy ośrodek wypoczynkowy, a tak naprawdę gigantyczny bunkier, który ma dawać schronienie na wypadek globalnej wojny, chemicznego czy biologicznego ataku lub katastrofy naturalnej.

Według zapewnień twórców tego miejsca, to największy na świecie luksusowy schron, zaprojektowany z myślą o zapobiegliwych i przede wszystkim zamożnych klientach. Postanowiliśmy sprawdzić, co w sobie kryje.

Oppidum powstał w Czechach na powojskowym terenie nieopodal Pragi. Miał tu się mieścić potężny schron, którego budowa rozpoczęła się w 1984 r., w środku zimnej wojny. Wszelkie prace w tym miejscu ustały po upadku komunizmu, a w 1994 r. wojsko wycofało się z terenu, który stał się wymarzonym miejscem dla inwestorów, chętnych do stworzenia prywatnego schronu dla obawiających się współczesnych zagrożeń, takich jak katastrofy naturalne czy globalna wojna.

Z zewnątrz Oppidum to okazała rezydencja, jednak w rzeczywistości sieć tajnych korytarzy łączy ją z podziemnymi bunkrami, których powierzchnia sięga 7,2 tys. m2.

Jeśli bunkry kojarzą się wam z ciemnymi, zawilgoconymi i klaustrofobicznymi celami, to Oppidum was zaskoczy.

Pod ziemią, za pancernymi drzwiami, które są w stanie wytrzymać atak chemiczny i biologiczny, kryją się luksusowe wnętrza. Do dyspozycji gości przygotowano apartament o powierzchni 630 m2 i sześć mniejszych lokali o powierzchni 160 m2 każdy.

bedroom.jpg

 

Lista udogodnień dla lokatorów tej niezwykłej nieruchomości jest długa. Kino domowe, strefa relaksu z kasynem, barem i salonem gier. Oczywiście nie mogło zabraknąć strefy sportowej z basenem, sauną i siłownią. Wszystko to uzupełnia winnica. Dla gości zaaranżowano również ogrody z oświetleniem imitującym naturalne światło słoneczne.

Dla tych, którzy nawet w obliczu zagłady nie przestają pracować, w bunkrze przewidziano część biznesową, w której mieszczą się sale konferencyjne i bankietowe. Oczywiście zadbano również o dostęp do internetu i sieci komórkowej.

Według zapewnień firmy realizującej ten projekt, Oppidum dzięki zapasom żywności i rozwiązaniom technicznym, zapewniającym chociażby stałe dostawy wody i energii, jest obiektem w pełni samowystarczalnym. Lokatorzy mogą mieć w bunkrze również dostęp do zaplecza medycznego.

O bezpieczeństwo dbać mają najnowsze technologie biometryczne wykorzystujące identyfikację za pomocą odcisków palców czy tęczówki oka.

Do dyspozycji gości Oppidum jest lądowisko dla helikopterów, co pozwala na przemieszczenie się w 15 minut do najbliższego lotniska, którym jest Port Wacława Hawla w Pradze.

Twórcy kompleksu podkreślają wagę jego lokalizacji. Czechy to kraj, który nie jest narażony bezpośrednio na konflikt i w dodatku leży w centrum Europy, zaledwie 1,5 godz. samolotem od Paryża, Rzymu czy Londynu.

Za projektem Oppidum stoi czeski biznesmen Jakub Zamrazil. Jak wynika z informacji firmy, szefem bezpieczeństwa jest gen. Andor Šándor, emerytowany szef czeskiego wywiadu. Nad technologiami czuwa Jan Průcha z Insight Home, firmy specjalizującej się w inteligentnych rozwiązaniach dla domów.

Jak to wygląda? Zobaczcie sami w naszej galerii.


85 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze85

Popularne Najnowsze

CIekawe 21 lutego 2016 18:43:24
54 3
Mnie bardziej ciekawi system zasilania takiego molocha. Wszystko fajnie ale zakładając brak możliwości wyjścia na powierzchnię wątpię że wystarczy energii na dłuższy okres czasu, chyba ze przepływa tam jakaś podziemna rzeka i tworzą coś na wzór elektrowni wodnych.
Pokaż cały komentarz
dd 22 lutego 2016 08:10:35
9 0
A może mały reaktorek, a może geotermia, a może wiele innych rozwiązań którymi się nie chwalą.
Pokaż cały komentarz
joe 22 lutego 2016 10:03:14
51 1
zapraszam do swojej piwnicy, są ziemniaki, warzywa, kompoty, butla wina...
Pokaż cały komentarz
polok 27 marca 2016 11:51:16
0 1
jak duża ta butla
Pokaż cały komentarz
tesa 22 lutego 2016 07:15:57
48 7
Normalny czlowiek to by nie wytrzymal ze siedzi tam a inni pogineli lub sie mecza bo nie sa bogaci. Nie nie ja dziekuje za taka przyjemnosc.
Pokaż cały komentarz
nauczyciel stary 19 marca 2016 18:34:34
5 1
Przecież bogacze kapitaliści i ich dupowłazy zupełnie się nie liczą za swoim społeczeństwem. Taki to jest ustrój raj dla kapitalistów.
Pokaż cały komentarz
Piotr34 21 lutego 2016 18:35:43
37 7
NO to juz wiedza terrorysci z ISIS gdzie zaatakowac.
Pokaż cały komentarz
obserwator 22 lutego 2016 06:13:00
31 3
Pod warunkiem, że zdążą tam dotrzeć, np. samolotem z USA po rozmowach biznesowych. Jacyś naciągacze mieli dobry pomysł.
Pokaż cały komentarz
papierowykrezus 22 lutego 2016 09:06:18
26 3
Hehehe, wiecie co jest najlepsze? Ze przezyja mega katastrofe, ale po juz ich bogactwo nie bedzie wiele warte...tak naprawde ludzie ktorzy przezyja beda walczyc o podstawowa egzystencje i odbudowe spoleczenstwa, ale na pewno charakter pracy nie utrzyma korporacji ich bagaczy...Wiec przezyja, ale po wszystkim nie odnajda sie wzyciu, a przynajmniej znaczna czesc tych osob...
Pokaż cały komentarz
Eol 28 lutego 2016 09:57:34
3 3
ale będą żyć ,a z ciebie nie zostanie nawet wspomnienie.
Pokaż cały komentarz
jurek 27 marca 2016 18:58:58
2 0
przeżyją tam a co potem jaki miliarder zna się ludzkiej zwykłej pracy teraz p-racją za nich robotnicy a potem kto im porobię np. drewno po takiej wojnie nawet jak będzie tlen to temperatura spadnie poniżej 50 st
Pokaż cały komentarz
kk 27 marca 2016 19:37:11
0 2
Szybciej się odnajdą niż TY, gdyż są bardzie inteligentni i przedsiębiorczy niż Ty. A po krótkim czasie znów staną się bogaci
Pokaż cały komentarz
Przemo 28 marca 2016 10:14:57
4 0
Nie przeżyją bo żeby przeżyć dłużej trzeba wytwarzać jedzenie. a tu ważniejsze były "sale konferencyjne i bankietowe" i 160-metrowe apartamenty...
Oferta do jakiś bogatych bez-mózgów skierowana
Pokaż cały komentarz
Jhgs 22 lutego 2016 00:38:39
23 4
A skąd tlen wezmą w razie ataku bronią biologiczną?
Pokaż cały komentarz
df 24 lutego 2016 05:31:13
3 2
Trochę wyobraźni. Jak okręt podwodny jest miesiąc w zanurzeniu to skąd biorą tlen?
Pokaż cały komentarz
kk 27 marca 2016 19:38:25
0 1
Okręt podwodny? Z elektrolizy wody, w której pływa, tlen do instalacji wodór poza układ
Pokaż cały komentarz
Pokaż więcej komentarzy
Dlaczego warto inwestować w towary ze zwrotów?

Dlaczego warto inwestować w towary ze zwrotów?

Zastanawiasz się nad założeniem własnego biznesu, ale nie jesteś pewien, czy na tym nie stracisz? Postaw na sprawdzony pomysł – zainwestuj w towary ze zwrotów.
Optymalizacja kosztów druku

Optymalizacja kosztów druku

Co robią pracownicy na służbowych komputerach?

Co robią pracownicy na służbowych komputerach?

Mocny smartfon Huawei P9 lite dla każdego

Mocny smartfon Huawei P9 lite dla każdego

P9 lite to telefon bardzo wszechstronny, który spełnia swoją rolę w różnorodnych warunkach. Szybki Internet? Dobre zdjęcia? Rozwiązania biznesowe? To wszystko znajdziesz w smartfonie Huawei!
pokaż więcej