31 JC 11.11.2015

Ford chce wprowadzić w pełni automatyczny samochód. Daje sobie 5 lat

Ford chce wprowadzić w pełni automatyczny samochód. Daje sobie 5 lat

fot: David Reber/Flickr/CC BY-SA 2.0

Amerykański gigant motoryzacyjny Ford zapowiada, że w ciągu 5 lat chce wprowadzić na rynek całkowicie samodzielne pojazdy, które nie będą wymagały zaangażowania kierowcy. W przeciwieństwie do Google, nie ma tu mowy o bezzałogowych samochodach. Kierowca ma mieć wybór i możliwość przejęcia kierownicy, gdy będzie miał na to ochotę.

Jak informuje amerykański magazyn Wired, poświęcony m. in. technologii i jej wpływowi na gospodarkę, Ford ma ambitny plan stworzenia autonomicznego samochodu. Co więcej, rzekomo już prowadzi testy swoich innowacyjnych Fordów Fusion na ulicach jednego z miast w stanie Michigan.

W jednym władze motoryzacyjnego giganta planują naśladować Google - nie zamierzają wypuszczać na rynek pojazdów, które są tylko "częściowo autonomiczne", jak mają to w zwyczaju inne koncerny. Pełna autonomia albo nic, żadnych półśrodków.

Magazyn wskazuje, że w światowej motoryzacji wyróżnia się 6 poziomów automatyzmu samochodów (od 0 do 5). Poziom 0 to brak jakichkolwiek systemów elektronicznych i wszystko sterowane manualnie. "Wired" przytacza w tym miejscu przykład Forda T, produkowanego 100 lat temu.

Praktycznie wszystkie koncerny motoryzacyjne są obecnie na poziomie 2. Oznacza to, że ich samochody mają wbudowane mnóstwo systemów bezpieczeństwa, takich jak: monitoring martwego punktu w lusterkach, asystent parkowania, wykrywacz pieszych czy system kontroli trakcji. Każdy z nich jednak wymaga zaangażowania kierowcy.

Na poziomie trzecim samochód może już samodzielnie kierować, podejmować decyzje dotyczące zmiany pasa czy utrzymywać prawidłową prędkość, ale zawsze z zastrzeżeniem, że w razie czego kierowca może przejąć kontrolę.

Ford chce przeskoczyć numer 3 i wskoczyć od razu na "czwórkę". Oznacza to pełną autonomię, w której zaangażowanie człowieka jest tylko dobrowolne. Jeśli więc kierowca nie ma ochoty zajmować się jazdą, to nie musi tego robić - samochód sam zadba o wszystko. To, jak to zrobić, jest jednym z największych wyzwań dla inżynierów.

Szczególnie mowa tu o sytuacjach, gdy komputer nie jest sobie w stanie poradzić z konkretną przeszkodą i musi poinformować kierowcę, że jest potrzebny. Jak zapewnia Audi, podczas ich testów okazało się, że kierowca potrzebuje od 3 do 7 sekund, żeby przejąć kontrolę nad samochodem, nawet gdyby sygnalizacja problemu miała polegać na operowaniu mocnym strumieniem światła i komunikatami dźwiękowymi. Dopiero po tym czasie, człowiek byłby w pełni odpowiedzialny za zachowanie samochodu na drodze, a przy prędkości 90 kilometrów na godzinę, 3 sekundy oznaczają dystans prawie 100 przejechanych metrów.

- Nie ma w tej chwili dobrej odpowiedzi na ten dylemat, dlatego staramy się unikać tej przestrzeni - twierdzi Ken Washington, wiceprezes Forda, cytowany przez magazyn "Wired". Nie wiadomo zatem, ile samochodów liczy flota, która jest testowana w stanie Michigan, ani na jakim etapie są badania.

Jak twierdzą eksperci, stworzenie takiego pojazdu w ciągu 5 lat jest jednak możliwe. Klucz tkwi przede wszystkim w idealnie odwzorowanych mapach, na podstawie których auta miałyby się poruszać. Być może, zamiast tworzyć własne oprogramowanie, Ford nawiąże współpracę z producentem nawigacji samochodowych. W tym kontekście wymienia się m. in. firmę TomTom.

31 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze31

Popularne Najnowsze

fifa 17 xbox 360 coins 4 października 2016 21:41:42
0 0
To hell with that b***h!
fifa 17 xbox 360 coins http://mrbaystreet.com/myb/index.php?do=/blog/49646/fifa-17-bayern-munich-players-ratings/
Pokaż cały komentarz
cheap fifa coins 5 sierpnia 2016 09:13:28
0 0
I'll be there for you .
cheap fifa coins http://mallorca-warriors.com/index.php?forum-showposts-83
Pokaż cały komentarz
Gość 14 lipca 2016 15:28:17
0 0
Polaczkuf i tak nie stac, zarabiajom 400 euro
Pokaż cały komentarz
UPAlbion.com 22 czerwca 2016 14:45:03
0 3
No one can do it better than you.
UPAlbion.com http://creativemanufacturing.net/profiles/blogs/albion-online-user-statistics
Pokaż cały komentarz
fifa 17 points 28 maja 2016 08:40:04
0 3
I do not know
fifa 17 points http://u4fifa.weebly.com/home/how-to-get-free-fifa-17-points
Pokaż cały komentarz
Gość 12 kwietnia 2016 08:58:59
1 1
Nie mówcie że ta reklama będzie przez 5 lat
Pokaż cały komentarz
rajzel 22 grudnia 2015 15:49:14
1 1
I tak nie przebija to rewelacyjnej oferty zimowej jaką przygotował Oknoplast. Sprawdźcie sami ocb! Oknoplast.pl
Pokaż cały komentarz
Gość 14 grudnia 2015 15:10:12
1 1
to już żadnej przyjemności z jazdy nie będzie.na szczęście póki co mamy możliwości samodzielnego prowadzenia auta. cieszy mnie to tym bardziej, że niedawno wzięłam kredyt samochodowy w getinie i kupiłam swoje pierwsze auto. maja rewelacyjne warunki i opłacało mi się brać akurat u nich.
Pokaż cały komentarz
Stu 13 grudnia 2015 16:41:43
4 1
Gorzej jak coś się popsuje, a kierowca nie zdąży przejąć kontroli nad autem... nawet w dzisiejszych samochodach wystarczy, że zgaśnie silnik, i już się robi problem. Tu gość o tym opowiada: https://youtu.be/Xi6YkluvPNU
Pokaż cały komentarz
Gość 11 grudnia 2015 23:30:09
0 3
Polecam nowy serwis ogłoszeniowy www.schodzi.pl
Pokaż cały komentarz
Pokaż więcej komentarzy
Dlaczego warto inwestować w towary ze zwrotów?

Dlaczego warto inwestować w towary ze zwrotów?

Zastanawiasz się nad założeniem własnego biznesu, ale nie jesteś pewien, czy na tym nie stracisz? Postaw na sprawdzony pomysł – zainwestuj w towary ze zwrotów.
Optymalizacja kosztów druku

Optymalizacja kosztów druku

Co robią pracownicy na służbowych komputerach?

Co robią pracownicy na służbowych komputerach?

Mocny smartfon Huawei P9 lite dla każdego

Mocny smartfon Huawei P9 lite dla każdego

P9 lite to telefon bardzo wszechstronny, który spełnia swoją rolę w różnorodnych warunkach. Szybki Internet? Dobre zdjęcia? Rozwiązania biznesowe? To wszystko znajdziesz w smartfonie Huawei!
pokaż więcej